انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 144)
سه شنبه 15/5/1392 - 9:45 -0 تشکر 629082
روزه‌داری خویشتنداری را تقویت می‌کند

 
رئیس انجمن روانشناسی بالینی ایران با بیان تاثیرات روزه‌داری بر سلامت روان گفت: روزه‌داری باعث کنترل خشم و عصبانیت می‌شود و خویشتنداری را تقویت می‌کند.
 
 
حمید یعقوبی در گفت‌وگو با فارس، در مورد تأثیرات روزه‌داری بر سلامت روان گفت: ماه رمضان ماهی است که برای بیش از یک میلیارد مسلمان جهان ماه متفاوتی است و همه مسلمانان عادات و رفتارهای خاصی به صورت مشترک انجام می‌دهند که این ماه را متمایز می‌کند.

وی ادامه داد: روزه‌داری اثرات و ابعاد شخصیتی متفاوتی بر جا می‌گذارد و از جمله تأثیر روزه‌داری خویشتنداری در افراد است. مدیرکل مشاوره و سلامت وزارت علوم تصریح کرد: خویشتنداری یا (Self control) در ماه رمضان بیشتر می‌شود و فرد مراقب رفتار خود است و رفتار خود را کنترل می‌کند.

یعقوبی گفت: در شرایط عادی افراد در طول روز عصبانی می‌شوند و ممکن است دیگران و اطرافیان را برنجانند اما چون در ماه رمضان توصیه شده که مراقب رفتار خود باشیم این خویشتنداری بیشتر می‌شود.
وی ادامه داد: روزه‌گرفتن فقط مربوط به خوردن و آشامیدن نیست بلکه در کلام، چشم و جوارح دیگر بدن نیز تأثیر می‌گذارد.
این استاد دانشگاه شاهد گفت: با آنکه مواد خوراکی و آشامیدنی در دسترس افراد روزه‌دار وجود دارد اما این افراد از خوردن آن پرهیز می‌کنند. این خودداری از خوردن و آشامیدن نیز تمرین خویشتنداری است.
یعقوبی گفت: از سوی دیگر روزه‌داری کمک می‌کند تا افراد هدفمند شوند چرا که افراد روزه‌دار در ساعات خاصی رفتارهای خاصی دارند و این به نوعی تمرین هدفمندی است.
رئیس انجمن روانشناسی بالینی ایران گفت:رفتارهای معطوف به هدف در ایام روزه‌داری معنا و مفهوم پیدا می‌کند و این جزء دستاوردهای روزه‌داری است.

به امید ظهوراقا

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی