انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 152)
شنبه 12/5/1392 - 9:12 -0 تشکر 628327
دلبستگی کودکان پرورشگاهی از کودکان خانواده دار، دلهره آمیز تر است


 
کودکان پرورشگاهی در مقایسه با کودکان خانواده دار، دلبستگی دلهره آمیز تری دارند و ترس آنان از غریبه ها به شکل محسوسی بیشتر است.
 
کودکان بی سرپرست به آسانی احساس آزردگی می کنند، کمبود اعتماد به نفس دارند، هیجانات قوی برگشت پذیر دارند، بی درنگ بودن محبت از طرف آنها، بی ثباتی شخصیت و تزلزل در رفتار و تصمیم گیری، گریز از زندگی اجتماعی، ترس واضطراب دائمی، عصیان گری و سرکشی و شب ادراری از عوارض و علائم آسیب زای عدم توجه به محیط پرورشگاه ومراکز نگهداری به کودکان است.
رفتار ودلبستگی کودکان پرورشگاهی از کودکان خانواده دار دلهره آمیز تر است وترس آنان از غریبه ها بیشتر است چرا که تجربه آنها در مورد موضوع دلبستگی شگفت انگیز نیست واینها پایه های انتظار آینده او در مورد دسترسی و واکنش موضوع دلبستگی خود دارند که معمولا نیازهای عاطفی آنان را پاسخ می گویند در حالی که کودک پرورشگاهی در جهانی متفاوت زندگی می کند و نیازهای عاطفی او بر آورده نشده است و امیدی به بازگشت پدر و مادر خود ندارند.

وابستگی دلهره آور پس از یک دوره جدایی یا نگهداری روزانه توسط یک فرد جانشین پس از یک دوره جدایی به وجود می آید، مخصوصا اگر نگهداری از کودک برعهده افراد غریبه باشد که در مراکز نگهداری این کودکان به دلیل تغییر مداوم مربی پرورشگاه و به وجود آمدن وابستگی های کوتاه مدت و سرپرستی شدن توسط افراد متفاوت، از این کودکان یک شخصیت شکننده به وجود می آید که نمی تواند با مربی و اطرافیان خود احساس نزدیکی و احساس فهمیده شدن کند.

وابستگی دلهره آمیز باعث تاخیر در روند رشد تکاملی و ایجاد مشکل در برقراری ارتباط با همسالان، اعتماد به دیگران، صداقت و آموختن مهارتهای اجتماعی و درسی می شود و به نظر روانشناسان و جامعه شناسان بهترین محیط برای پرورش کودکان، محیط خانواده است. زیرا کودکان علاوه بر امکانات مادی نیازمند امکانات معنوی و محبت هستند پس جامعه و مسئولین نباید در بهبود وضع ای کودکان بی توجهی کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی