انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 796)
يکشنبه 6/5/1392 - 0:31 -0 تشکر 626485
آستانه اشرفیه


Dr.moin.jpg

آستانه اشرفیه در ۳۵ کیلومتری مرکز استان رشت واقع است و فاصلهٔ آن تا شهر لاهیجان ۷ کیلومتر است .

این شهرستان با وسعت ۴۲۶/۶ کیلومتر مربع در شرق گیلان در عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۱۶ دقیقه و طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۵۶ دقیقه شرق نصف النهار مبدا واقع شده است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا -2 متر است .

شهرستان آستانه اشرفیه با جمعیت ۱۲۵٫۴۳۷ نفر از دو بخش مرکزی با ۴ دهستان ( کورکاء، دهشال، کیسم و چهارده ) و بخش بندر کیاشهر با 2 دهستان ( دهسر و دهکاء ) تشکیل شده است.

۴۲ درصد جمعیت این شهرستان شهر نشین و ساکن در دو شهر آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر و ۵۸ درصد روستانشین و ساکن در ۱۰۷ روستا می‌باشند.

این شهرستان شامل دو شهر، دو بخش، ۶ دهستان و ۹۸ آبادی می‌باشد. شهر آستانة اشرفیه مرکز شهرستان است که در تلفظ محلی به آن «پیله آسّونه» گفته می‎شود. طول جغرافیایی آن ْ۴۹ و َ۵۸ شرقی و عرض جغرافیائی آن ْ۳۷ و َ۱۵ شمالی است پلی به طول ۸۵۰ متر در این شهر بر روی سفیدرود احداث گردیده است که این شهر را به رشت مرتبط می سازد.

آرامگاه دکتر محمد معین نیز در شهر آستانه قرار دارد.

يکشنبه 6/5/1392 - 0:31 - 0 تشکر 626486

وجه تسمیه


این شهر در گذشته کوچان نامیده می‌شد. کوچان یعنی محل زندگی کوچ ها. کوچ از ساکنان قدیمی گیلان به شمار می‌روند و در بسیاری از متون باستانی نامشان با بلوچ ها آمده. بلوچ ها در قرن های دوم و سوم هجری از گیلان کوچیده و به جنوب شرقی ایران رفتند و کوچ ها به منطقه جلگه‌ای و دو سوی سپیدرود آمدند و گروهی در کوچسفهان امروز و گروهی دیگر در آستانه امروز یا کوچان پیشین ساکن شدند و نام خود را بر این دو ناحیه نهادند. و پس از تدفین پیکر سید جلال‌الدین اشرف که نوشته اند پسر موسی کاظم بوده در این شهر، نام آن به آستانه اشرفیه تبدیل شد.

يکشنبه 6/5/1392 - 0:32 - 0 تشکر 626487

تاریخ


این شهر در قدیم «کوچان» نام داشته است. کاشانی در تاریخ اولجایتو از کوچیان نام برده که احتمالاً صورت دیگر همین نام است (ص ۶۰). پس از به خاک سپردن آقاسیدحسن یا سیدابراهیم معروف به سلطان‎سیدجلال‎الدین اشرف(ع) فرزند امام‎موسی کاظم(ع) در آنجا، به تدریج نام کوچیان فراموش گردید و نام آستانة اشرفیه متداول شد. اسکندربیک ترکمان، نام این روستا را آستانه، یاد کرده و آن را از توابع لاهیجان به شمار آورده است (۱/۵۱۴). فومنی گیلانی نیز در تاریخ خود نامی از آستان اشرفیه به میان آورده است (ص ۱۰۳). مکنزی که در ۱۲۷۴ق/۱۸۵۷م از اینجا گذشته جمعیت آستانه را در حدود ۷۰ خانوار برآورد کرده است. به گفتة او در فصل ابریشم در آنجا به زائران حرم جلال‎الدین اشرف غذای رایگان داده می‎شود (ص ۲۲). رابینو نیز از آستانه نام برده و شرحی دربارة آن به دست داده است. به گفتة او هر سال در فصل ابریشم زائران به سوی این زیارتگاه سرازیر می‎شده‎اند و بازار بزرگی که در آن شهر ساخته شده بود منبع سود زیادی برای صاحبان آن بوده است

يکشنبه 6/5/1392 - 0:33 - 0 تشکر 626488

رودخانه های مهم استانه اشرفیه وکیاشهر


شهرستان استانه اشرفیه به خاطر داشتن چندین رودخانه در اطراف خود، یکی از شهرستانهای سرسبز استان گیلان محسوب می شود • سفید رود

 • شمرود

 • سالارجوب

 • حشمت رود

يکشنبه 6/5/1392 - 0:33 - 0 تشکر 626489

حیوانات


حیوانات این منطقه عبارتند از: • چهارپایان اهلی:گاو، اسب، گوسفند، میش، سگ، گربه و گاومیش

 • چهارپایان وحشی:شغال، روباه، گرگ، خرگوش، آهو، گربه وحشی، سمور، جوجه تیغی، خوک، گراز، سنجاب، کفتار ونوعی موش سینه سفید که نسبتا دراز اندام و ظریف است که به محلی به ان گنج بانو گویند و معروف است که در اطراف دفینه ها لانه می کند.

 • پرندگان اهلی:مرغ، اردک، غاز، بوقلمون

 • پرندگان دیگر:قوش(الغ)، باز، بلبل، قرقاول(تورنگ)، توکا، تولک، تیهو، جغد، قدجقه(جینجیره)، چارخو، چوب پا(نوعی اردک)، چنگر، گنجشک(چیشنک یا چی چی نی)، پرستو(حاج جاجی)، خوتکا، دارکوب، خوبوسه(نوعی بلبل)، درنا، دم جنبانک(دم بلاسکونه)، بلدرچین، سار، سرت، راب ایشکن(نوعی بلدرچین)، سبزقبا(یاکریم)، کلاغ(سیا کلاچ)، شاهین، سینه سرخ، قره قوش، غاز وحشی(شلخت)، شانه به سر، قرقی(واشک)، زاغچه(کشکرت)، کبوتر، گپر، هفت رنگ، زلوزن و...

 • خزندگان:لاک پشت، خرچنگ، زالو، مارمولک، سوسمار، مار

يکشنبه 6/5/1392 - 0:34 - 0 تشکر 626490

محصولات


خوشه‌های برنجاز محصولات زراعی این شهرستان می‌توان بادام زمینی(که در واقع مر غوبترین بادام ایران است)، برنج (انواع برنج‌های معطر و طارمی، دمسیاه و...)، گوجه سبز و تخمه آفتابگردان و مرکبات نام برد.


به دلیل کیفیت و سبکی خاک این منطقه که بیشتر حاصل رسوبات سفیدرود است هویج نیز از محصولات آن است. این شهرستان از مراکز عمده تولید فلفل سبز دانست. ضمناً این شهرستان دارای نوعی کدو تنبل است که از نظر ارزش تغذیه در سطح بالایی قرار دارد. آستانه اشرفیه از مراکز اصلی تولید نهال صنوبر است. همچنین صید ماهی در دهستان دستک و بندر کیاشهر در سواحل خزر رونق فراوان دارد

يکشنبه 6/5/1392 - 0:34 - 0 تشکر 626491

اماکن
نما بیرونی مرقد سیدجلال‌الدین اشرف
 • پارك ملی بوجاق بندركیاشهر

 • پارک جنگلی بندرکیاشهر

 • آرامگاه آقا سید جلال‌الدین اشرف

 • بقعه‌های آپیر جنگلی آقا سید حسن - آقا سید حسین و امامزاده محمد.

 • بقعه‌های آقاسید محمد کماچال

 • پارک ساحلی استانه اشرفیه

 • مناظر حاشیهٔ رودخانهٔ سفید رود

 • آرامگاه دکتر محمد معین

 • پل چوبی کیاشهر.

 • پل خشتی نیاکو و کیسم

 • تونل جنگلی صفرابسته

 • سواحل دستک

 • منطقه ی زیبا عسگر آباد دهكاء

يکشنبه 6/5/1392 - 0:35 - 0 تشکر 626492

پل بزرگ آستانه اشرفیه

پرونده:0666.jpg

يکشنبه 6/5/1392 - 0:36 - 0 تشکر 626493

خانه ای روستایی در آستاه اشرفیه

پرونده:Gali.jpg

يکشنبه 6/5/1392 - 0:37 - 0 تشکر 626494

شهرستان آستانه اشرفیه بعنوان بزرگترین كانون مذهبی گیلان ،دارای ویژگیهای منحصر به فردیاست که .از جمله آنها می توان به عبور رودخانه سفید رود ازپل آستانه اشرفیه  اشاره نمود كه بعنوانیك مرز طبیعی ،جلگه گیلان را به دو قلمرو تقریبا متقارن و متمایز تقسیم میكند دو شهری كه بطور متناوب مركز استان گیلان بوده اند عبارتند از :لاهیجان در مشرق و فومن در مغرب كه تقابل این دو شهر ،فقط متاثر از مرز بندیهای سیاسی سابق نیست بلكه سفید رود هنوز هم در آستانه مرزی است كه دو گونه زبان گیلكی را از یكدیگرجدا می كند ،گیلكی رشتی در مغرب رود خانه و گیلكی لاهیجانی در مشرق آن .همچنین درفرهنگ مادی ساكنان دو سوی این مرزو بوم نیز با تفاوتهای محسوسی رو به رو می شویم،از فنون برنجكاری گرفته تا شكل بندی خانه های روستایی،تفاوتهای شگفت آوری مشاهده میشود كه بعید به نظر می رسد بتوان آنهارا صرفا ناشی از تاثیرات و عوامل جفرافیایی دانست .

شهرستان آستانه اشرفیه با موقعیت ساحلی و جلگه ای در 6 كیلو متری غرب لاهیجان و 25 كیلومتری شرق رشت واقع شده است كه از شمال به دریای خزر ازجنوب به شهرستان سیاهكل محدود است . و دارای 2 بخش ، بخش مركزی و بخش كیاشهر و 2 شهر و 6 دهستان می باشد .از لحاظ ژئو مر فولوژی این شهرستان در راس دلتای رود خانه سفید رود در جلگه مركزی گیلان با وسعتی در حدود 8/412 كیلو متر مربع در بین دو نقطه اصلی تراكم جمعیت این.

نام این شهرستان به دلیل قرار داشتن آرامگاه سید جلال الدین اشرف،برادر امام هشتم شیعیان در آن از «كوچان »به آستانه اشرفیه تغییر یافته ،گفتنی است سالانه حدود 600 هزار نفر از این مكان مذهبی بازدید می كنند .جمعیت این شهرستان طبق سر شماری سال 85 ، بالغ بر 108092 نفر می باشد .اقتصاد این منطقه وابستگی شدیدی به كشاورزی دارد به طوری كه حدود 58 %از اشتغال شهرستان در بخش كشاورزی است كه البته قابل ذكر است محصولات كشاورزی این شهرستان به دلیل شرایط جلگه ای و مرغوبیت خاك آن از كیفیت بالایی بر خوردار است .برنج با 23500هكتار مساحت زیر كشت و بادام زمینی و چای از عمده ترین تولیدات كشاورزی منطقه محسوب می شوند .پرورش كرم ابریشم هم از فعالیتهای جاری در منطقه محسوب می شود

يکشنبه 6/5/1392 - 0:38 - 0 تشکر 626495

فهرست جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی شهرستان آستانه اشرفیه

اسکله ماهیگیری و قایقرانی بندر کیاشهر 
تالاب بوجاق بندر کیاشهر
بازارهای هفتگی
آرامگاه استاد دکتر محمد معینپل خشتی نیاکو (دوره قاجاریهپل خشتی تجن گوكه آرامگاه سید جلال الدینبقعه آقا سید محمد یمنی


آرامگاه آقا سید علی کیا


حسن کیاده ( کیاشهر کنونی )

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی