انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 209)
شنبه 5/5/1392 - 11:32 -0 تشکر 626186
اجرای تب دار طرح پزشک خانواده در مازندران

 
اجرای تب دار طرح پزشک خانواده در مازندران/ کمبود اعتبار دلیل کندی اجرای طرح
قائم شهر - خبرگزاری مهر: طرح کشوری پژشک خانواده در حالی در مازندران به صورت تب دار اجرایی می شود که مسئولان وزارت بهداشت استان کمبود اعتبار را دلیل کندی اجرای این پروژه ملی قلمداد می کنند.

شنبه 5/5/1392 - 11:33 - 0 تشکر 626188

به گزارش خبرنگار مهر، اجرای طرح پزشک خانواده در ایران مانند رویا و در کشورهای توسعه یافته همچون خاطره ای قلمداد شده است چرا که 20 سال است در ایران، مسئولان بدنبال اجرای این طرح هستند، در حالیکه کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، ایتالیا، آلمان و انگلیس هرکدام بطور میانگین بیش از 50 سال طرح پزشک خانواده را در کشورهای خود تجربه کردند.


شاید این مقایسه به کام مسئولان کشور خوش نیاید، اما وقتی سخن از پیشرفت های علوم پزشکی در کشور می شود، در ذهن انسان متبادر می شود که به رغم این پیشرفت ها چرا نظام بهداشت و درمان کشور، از اجرای طرح مهمی همچون طرح پزشک خانواده ناتوان است.


با نگاهی به تجربه کشورهای موفق در اجرای این طرح می توان دریافت که طرح پزشک خانواده در ایران برای رسیدن به افق های دور دست راه بسیار زیادی در پیش دارد.


از جمله عواملی که اجرای پزشک خانواده را با مشکل مواجه کرده، کمبود اعتبارات در حوزه بهداشت و درمان، نبود ساز و کار مشخص، عدم هماهنگی با سازمان های بیمه گر بوده که از دیدگاه یکی از مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هیچ مشکلی در اجرای این طرح وجود ندارد.


به گفته این مسئول، طرح پزشک خانواده از سال گذشته در دو استان مازندران و فارس بصورت پایلوت آغاز شده و نتایج حاصل از آن یکسری اشکالات را نشان داد، از این رو برای اجرایی شدن طرح نیاز به الزاماتی است که باید به آن توجه شود.


به گفته این مقام مسئول، هر پزشک دو هزار و 500 نفر را می تواند انتخاب کند و بالغ بر 35 درصد سرانه را به خود اختصاص دهد.


وی با بیان اینکه برای اجرای طرح پزشک خانواده هیچ مشکل اعتباری وجود ندارد، گفت: برای پزشکان خانواده بسته خدمات تهیه و ارائه می شود.

شنبه 5/5/1392 - 11:33 - 0 تشکر 626189

اجرای تاخیری طرح پزشک خانواده در مازندران


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: طرح پزشک خانواده می بایست از ابتدای پارسال در مازندران آغاز می شد ولی بدلایلی از اردیبهشت سالجاری این طرح اجرایی شد.


محمد رضا میرزایی با بیان اینکه این طرح در هفت استان دیگر نیز آغاز شده است، اظهار داشت: مازندران و فارس در اجرای طرح پزشک خانواده پیشگام بودند.


وی اشاره کرد: طرح پزشک خانواده کار بزرگ و حجیمی بوده و با مشکلاتی مواجه است.


رئیس مرکز بهداشت مازندران با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مازندران سال گذشته در اجرای طرح پزشک خانواده، سرمایه گذاری  11 میلیارد تومانی  برای خرید دو هزار و 500 رایانه، تجهیزات پزشکی و آمار جمعیتی استان کرده است، اذعان داشت: آمار جمعیتی مازندران در سامانه ملی ثبت شد و زیر ساخت های این طرح آماده شد.


میرزایی بیان کرد: در سامانه علوم پزشکی حدود 92 درصد اطلاعات جمعیتی استان ثبت و از یک میلیون و 280  هزار نفر جمعیت شهری، یک میلیون و 173 هزار نفر ثبت نام کردند و 921 هزار نفر پزشک خود را انتخاب که چیزی حدود 72 درصد جمعیت استان است.


وی از انعقاد قرارداد با 22 بیمارستان دولتی،  400 پزشک عمومی و 295 داروخانه برای اجرای این طرح ملی خبر داد و بیان کرد: برای هر پزشک طرف قرارداد طرح پزشک خانواده، دو هزار و 500 بیمار که سرانه هر بیمار دو هزار و 700 تومان بوده در نظر گرفته شد.

شنبه 5/5/1392 - 11:33 - 0 تشکر 626190

پرداخت خق الزحمه اردیبهشت و خرداد پزشکان طرح


این مسئول درباره وضعیت حق الزحمه پزشکان طرف قرارداد طرح پزشک خانواده گفت: پزشکان این طرح که دارای مطب شخصی هستند، حق الزحمه دو ماه اردیبهشت و خرداد را از بیمه تامین اجتماعی و سلامت دریافت کردند.


وی از نظام مند شدن پرداختی های این طرح و به روز شدن آن به پزشکان طرف قرارداد در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در جذب پزشکان متخصص و فوق تخصص با مشکل مواجه هستیم و در حال حاضر تنها 300 پزشک متخصص برای این طرح اعلام آمادگی کردند.

شنبه 5/5/1392 - 11:34 - 0 تشکر 626191

مقرون به صرفه نبودن طرح پزشک خانواده برای پزشکان پردرآمد


دکتر مجید رشید، یک پزشک عمومی با اشاره به مشکلات اجرای طرح پزشک خانواده اظهار داشت: نخستین مشکل این طرح، عدم پرداخت بموقع مطالبات پزشکان عمومی بوده است و حجم بالای مراجعان موجب می شود کار درمانی به درستی انجام نشده و برای بیمار نارضایتی به همراه داشته باشد.


این پزشک عمومی بیان کرد: این طرح برای پزشکانی که درآمد خوبی دارند مقرون به صرفه نیست و اکثر پزشکان به کار درمانی در مطب شخصی و مراکز خصوصی عادت کردند و برای مواردی همچون بهداشت و واکسیناسیون باید یک دوره آموزش را بگذرانند.


وی از مشکلات دیگر این طرح را تشکیل پرونده برای هر بیمار دانست و افزود: در اجرای طرح پزشک خانواده، تشکیل پرونده از ویزیت کردن بیمار سخت تر و مشکل تر است و باید تعرفه جدا برای این امر در نظر گرفته شود.


عبدالله بدوی یکی از پزشکان مازندران نیز فراهم نبودن زیرساخت های لازم، عدم پاسخگویی سامانه الکترونیکی طرح، نا هماهنگی بین سازمان های بیمه گر و وزارت بهداشت و اعتبارات لازم را از مشکلات عمده طرح پزشک خانواده دانست و گفت: با رفع این نواقص، طرح پزشک خانواده بالقوه، بسیار خوب و دارای محاسن زیادی است.


وی با بیان اینکه پزشکان اصرار بر خذف مساله مالی بین پزشک و بیمار را دارند، افزود: با اجرای صحیح این طرح در کشور این امر در آینده نزدیک محقق خواهد شد.


بدوی با اشاره به اجرای درست نظام ارجاع دراین طرح و هدایت صحیح بیمار، افزود: عدالت در سلامت به شرط اجرای صحیح و برطرف کردن نواقص عمده می تواند مفید باشد.

شنبه 5/5/1392 - 11:34 - 0 تشکر 626192

پرهیز از شتاب زدگی در اجرای طرح


وی با بیان اینکه پزشکان طرف قرارداد این طرح بیشتر درگیر یکسری امور که در حیطه کاری آنها نبوده شدند، اظهار داشت: ارائه آماری خاص به هر سازمان بیمه گر وقت زیادی از پزشک را به خود اختصاص داده که این آمارگیری های متفاوت و موازی مشکلاتی برای پزشکان ایجاد کرده است.


این پزشک بیان کرد: اگر متولی اجرای طرح پزشک خانواده دانشگاه علوم پزشکی است، باید بیمه ها آمار ارائه شده توسط دانشگاه را پذیرا باشند.


وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح پزشک خانواده با شتابزدگی و عجله خود معضلی بر اجرای صحیح طرح شده است، افزود: با برنامه ریزی درست، فکر و آگاهی این طرح یکی از طرحهای موفق در کشور است.


بدوی از انصراف برخی پزشکان عمومی از همکاری با این طرح انتقاد کرد و گفت: انصراف دادن از همکاری با این طرح مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه با اصلاح این طرح می شود گام های بعدی را محکم تر برداشت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی