ورزش و تندرستی (بازدید: 123)
جمعه 4/5/1392 - 16:11 -0 تشکر 625812
دلیل درجا زدن والیبال زنان ایران چیست؟

به رغم بسیاری از كارشناسان، برخلاف مردان والیبال زنان در سالهای اخیر اگر عقبگرد نكرده، گامی هم به جلو برنداشته و در همان جای همیشگی درجا زده است.
به باور بسیاری از صاحبنظران اگر والیبال مردان ایران می تواند به جایگاهی این چنین در سطح جهان برسد بنابراین باید این ظرفیت در والیبال زنان نیز وجود داشته باشد و این درحالی است كه رییس فدراسیون والیبال نظری غیرازاین دارد و می گوید :هنوز شرایط و فضا برای تغییر و ارتقا والیبال زنان مهیا نیست.
محمد رضا داورزنی معتقد است موفقیت والیبال مردان گام به گام صورت گرفته و ارتقا سطح لیگ ، حضور مربی خارجی ، فراهم كردن بستر مناسب برای برگزاری پروسه تمرین ومسابقه و دلسرد نشدن ازشكست ها گام هایی بوده كه یكی پس ازدیگر برداشته شد تاامروز والیبال مردان كشورمان حضوری قدرتمند در لیگ جهانی داشته باشد.

جمعه 4/5/1392 - 16:12 - 0 تشکر 625814

وی درمورد والیبال زنان نگاهی متفاوت دارد و می گوید: والیبال زنان نیاز به یك باز مهندسی جدید دارد و تا فضای عمومی تغییر نكند هر هزینه ای در این زمینه بیهوده بوده و به هدر خواهد رفت.

داورزنی افزود: والیبال زنان در مسیر درستی حركت نكرده است، زیرا به جای اینكه دختران از رده سنی پایه وارد این رشته شده و در سنین نوجوانی به پختگی قابل قبولی برسند ، فعالیت در این رشته را تازه ازسنین ??یا ??سالگی آغاز می كنند كه در این سن از نظر جسمی كاملا فرم گرفته و آموزش ها نتیجه چندانی برای آنان ندارد.

وی معتقد است بلوغ دختران و رشد جسمانی آنان حداقل پنج سال زودتر از پسران اتفاق می افتد و اگر قرار است والیبال زنان در آسیا یا در جهان به مقامی برسد می بایست كار در این حوزه از رده سنی پایه یا مقطع ابتدایی اغاز شود.

** والیبال دختران باید از آموزشگاه ها شروع شود

داور زنی با بیان اینكه والیبال دختران باید از سطح آموزشگاهی پویا شود ، ادامه داد: والیبال یك رشته ای مورد اقبال در خانواده های ایرانی است و از سوی دیگر در بسیاری از مدارس كشور امكانات لازم برای بازی والیبال وجود دارد و در صورتی كه بتوانیم این رشته را در مقطع ابتدایی و سپس راهنمایی فعال كنیم گامی موثر و بلند درارتقا این رشته برداشته ایم.

وی معتقد است در شرایط كنونی و باتوجه به وضعیت موجود باید به همین حضور زنان در رقابت های بین المللی یا قهرمانی آسیا بسنده كنیم و تا تغییرات اساسی در رده پایه و استعداد یابی صورت نگیرد منتظر تغییرات جدی در جایگاه والیبال زنان نباشیم.

وی گفت: باهمكاری خوب و تعاملی سازنده با آموزش آموزش در رشته والیبال زنان می توانیم در آینده نزدیك شاهد موفقیت های چشمگیری در این رشته باشیم .

این مسوول تصریح كرد: امتیازدیگرفعال شدن والیبال از سطح آموزشگاهی این است كه در فضای فرهنگی كشور خانواده ها اعتماد كافی به باشگاه ها برای سپردن دختران نونهال یا نوجوان خود را ندارند چه رسد به سفر فرزندانشان از شهری به شهر دیگر برای انجام مسابقات یا اردوهای تمرینی.

جمعه 4/5/1392 - 16:12 - 0 تشکر 625815

** موفقیت های بین المللی مردان ناشی از لیگ پویای داخلی است

رییس فدراسیون والیبال كشورمان درادامه نخستین عامل موفقیت والیبال مردان كشوررا پویایی لیگ می داند ومی گوید : از آنجا كه برای والیبال زنان كشور امكان پخش تلویزیونی نیست باشگاه ها به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی حاضر به سرمایه گذاری در بخش زنان نیستند.

وی ادامه داد: البته در باشگاه های غیر خصوصی با توجه به اینكه از اعتبارات دولتی استفاده می شود می توان با تمهیداتی باشگاه را واداشت تا در والیبال زنان نیز هزینه كرده و تیمداری كنند.

داورزنی با اشاره به تغییر اساسنامه فدراسیون در مورد اختصاص بخشی از اعتبارات باشگاه ها برای تیم داری درحوزه زنان گفت:دادن امتیازاتی چون تسهیلات ویژه با نرخ سودكمتریا بخشودگی های مالیاتی می تواند باشگاه ها را برای تیمداری در حوزه زنان ترغیب كند.

داوری زنی حضور یك مربی خوب و معتبر جهان در راس تیم ملی والیبال مردان را نیز از دیگر دلایل موفقیت والیبال مردان كشورمان دانست وگفت: حضور یك مربی خارجی برای بازیكنانی كه قابلیت ارتقا سطح فنی دارد ضروری به نظر می رسد اما زنان ملی پوش والیبال در شرایط كنونی با توجه به شكل گیری نهایی بازیكنان قابلیت تغییر وارتقا زیادی نداردوهزینه كردن در این زمینه كاملا اشتباه است .

این مسوول با بیان اینكه بهترین مربیان والیبال جهان مردان هستند، خاطر نشان كرد: بیش از ?? درصد تیم های والیبال زنان درجهان از مربی مرد استفاده می كنند كه ما این شرایط را در كشور نداشته و باید با داشته های خودمان و یك برنامه استعداد یابی درآموزشگاهها به جلو حركت كنیم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی