انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 118)
سه شنبه 1/5/1392 - 17:34 -0 تشکر 624790
میثم تمار در برابر فتنه‏ها

اما خرما فروشى مانند میثم تمّار، در برابر این همه فتنه ایستاد و فتنه او را  از جا بلند نكرد. همه این فتنه‏ها نیز فتنه‏هاى تلخى نبود. سه نوع فتنه شیرین، فتنه مال، مقام و شهوت كه از هر صد نفر، نود نفر دهان باز كرده‏اند كه شیرینى این فتنه‏ها را بچشند. در مقابل مؤمنان واقعى نیز رخ نشان مى‏دهد.
یعنى دشمن كه پول، شهوت و زمینه‏هاى ریاست را در دست داشت، پیغام مى‏داد، نماینده مى‏فرستاد، مى‏گفت: هر چه مى‏خواهید: دختر زیبا، فرمانروایى هر استانى و هر چقدر پول مى‏خواهید، مى‏دهیم، اما این خرما فروش به آقایى در قیامت و در شهوت نیز به لذّت فكرى و معنوى قانع بود. دچار فتنه تلخ شد.
او را به جرم داشتن محبت امیرالمؤمنین  علیه‏السلام به دار كشیدند:

 به خون خویش نویسم كنار لوح مزارم
 كه من به جرم محبت قتیل محبت یارم

 بر سر دار بود، گفتند: از على دست بردار، وگرنه دست و پاى تو را قطع مى‏كنیم. گفت: دست و پا را مى‏توانید از من بگیرید، اما محبت مولایم على  علیه‏السلام را نمى‏توانید بگیرید.
 
نه فتنه شیرین، نه فتنه تلخ، هیچ كدام نتوانست او را تكان دهد. دست و پایش را قطع كردند، گفت: براى چه ایستاده‏اید و مرا تماشا مى‏كنید، خون كه از بازویم مى‏رود و تمام مى‏شود، اما قلم و كاغذ بردارید، من فضایل مولایم را براى شما بگویم، شما بنویسید. چوبه دار را منبر كرد. این مؤمن است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی