• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 143)
سه شنبه 1/5/1392 - 13:24 -0 تشکر 624705
پیدا کردن یک همسر خوش‌اخلاق

مفهوم عامه خوش اخلاقی یعنی خندیدن و نداشتن اخم بر چهره ولی خوش اخلاقی مفهوم عمیق تری دارد که محتوای آن شامل:

-همدلی؛ یعنی نسبت به احساسات دیگران حساس باشیم و برای احساسات دیگران اهمیت قائل شویم، به عبارتی دیگران را بپذیریم.

-خویشتن داری؛ یعنی یکسری از خواسته و تمایلات خودمان را به تعویق بیاندازیم. یکی از مشکلات زوج های جوان جامعه ما این است که خود کنترلی ندارند و خویشتن دار نیستند.

-احترام؛ یکی از ظرفیت های اخلاقی که زوجین باید داشته باشند احترام است که باید ابتدا در مورد خودمان اجرا کنیم یعنی انسان اول از همه باید به خود احترام بگذارد تا بتواند به دیگران نیز احترام بگذارد.
-بردباری؛ یعنی توانایی افراد در برابر نا ملایمات زندگی تا چه اندازه است و چقدر می توانند مشکلات زندگی را تحمل کنند.

-از خود گذشتگی؛ به معنی قربانی شدن نیست از خود گذشتگی احساس خوبی را به همراه دارد. حال آن که شخص قربانی اصلا احساس خوبی ندارد.
-انصاف؛ یکی از مهمترین فاکتورها در زندگی است و بلوغ روانی و عاطفی فرد را کامل نشان می دهد و اگر شخص فاقد این فاکتور باشد رابطه، یک طرفه شده و زندگی زن و مرد مانند رابطه والد فرزندی می شود.

چطور همسرتان را بشناسید؟
بخشی از شناخت شما از هم مربوط به آشنایی دختر و پسر با هماهنگی خانواده است. یعنی دختر و پسری که با آگاهی کامل خانواده ها با یکدیگر آشنا شوند، آشنایی دو فرد و دو خانواده تا حدودی ظرفیت ها را نشان می دهد، که اگر این آشنایی بدون آگاهی خانواده ها باشد شدیداً ریسک ازدواج را بالا می برد و این رابطه مشکل ساز می شود.
بخش دیگر از شناخت قبل از ازدواج بوسیله مشاور انجام می شود (سابقه رشدی زوجین) این که در چه وضعیتی بزرگ شدند و رشد عقلی آن ها چقدر است و ... که با مصاحبه های بالینی می توان شخصیت فرد را تا حدودی شناخت. با استفاده از تست های روانشناسی ، مصاحبه ، مشاهدات روانشناس و شناخت خانواده و شناخت زوجین در کنار هم می توان ضریبب اطمینان ازدواج را تا حد زیادی بالا برد. هدف از این مشاوره ها این است که شما و طرف مقابل تان قابلیت یک ازدواج نسبتا خوب را با یکدیگر داشته باشید و چنین چیزی با مشاوره مشخص می شود.
پیامبر(ص) فرمود: «کسى که با زنى به خاطر ثروتش ازدواج کند، خداوند او را به حال خودش وامى ‏گذارد . کسى که فقط به خاطر زیبایى با زنى ازدواج کند، در او امور ناخوشایند خواهد دید. کسى که به خاطر دین و ایمانش با او ازدواج کند، خداوند همه آن امتیازات را برایش فراهم خواهد کرد»

دین داری با شرط و شروط اضافه

ایمان یکی از اصول بسیار اساسی در ازدواج است. لازم هست ولی کافی نیست و وجود آن ما را از فاکتورهای دیگر بی نیاز نمی کند. البته خصوصیات و فضایل اخلاقی را نمی شود تقسیم کرد چون در این صورت انسان ها را از یک رشد همه جانبه محروم کرده ایم.
کسى که پاى بند دین نیست، تضمینى وجود ندارد که پاى بند رعایت حقوق همسر و ادامه زندگى مشترک باشد. اگر یکى دیندار و دیگرى بى دین باشد، زندگی آنان روى سعادت را نخواهد دید. سعادت بدون دیانت محال است. اگر هر دو بى دین باشند، باز تضمینى وجود ندارد که رعایت حقوق یکدیگر را بنمایند. البته منظور از دیندارى و تدیّن این است که پاى بندی به اسلام داشته باشند و اسلام را با جان و دل پذیرفته و در عمل به آن کوشا باشند، نه تدین سطحى و بى ریشه و بى عمل.
پیامبر(ص) به شخصى که مى‏ خواست ازدواج کند، فرمود: «علیک بذات الدین؛ بر تو باد که همسر دیندار بگیرى».
در مورد دیگرى فرمود: «کسى که با زنى به خاطر ثروتش ازدواج کند، خداوند او را به حال خودش وامى ‏گذارد . کسى که فقط به خاطر زیبایى با زنى ازدواج کند، در او امور ناخوشایند خواهد دید. کسى که به خاطر دین و ایمانش با او ازدواج کند، خداوند همه آن امتیازات را برایش فراهم خواهد کرد».

دین دار بودن، به این است که داراى صفات ذیل باشد: عفت، حجاب، حیا، نجابت، اخلاق خوب، خوش حرف و خوش زبان بودن، اهل نماز و مناجات، علاقه‏ مند به قرآن و اهل بیت، ترس از خدا داشتن، آبرونگه‏دار بودن، اسراف کار نبودن و... .

به امید تغییر نباشید
در هر شرایطی یک نکته را به یاد داشته باشید. در ازدواج قرار نیست چیزی را به عاریت بگیریم. مثلا بگوییم من آدم کم صبری هستم و او فرد صبوری ست ، پس ما می توانیم با هم کنار بیاییم . من مذهبی هستم و او بی اعتقاد پس می توانم او را هدایت کنم و مذهبی اش کنم. اگر من می دانم صبر صفت خوبی ست پس چرا خودم صبور نباشم؟ اگر او می داند دینداری صفت خوبی است چرا خودش دیندار نیست؟ اگر ما به امید این که ازدواج یکسری صفات را به ما خواهد داد، زندگی خود را شروع بکنیم ، این یک خیال واهی و فانتزی است. و انسان ها باید قبل از ازدواج روی اخلاق خود کار کنند و بعد از ازدواج آن را تقویت کنند. البته نباید از تغییر پذیر بودن انسان هم بگذریم ولی پایه زندگی نباید روی این فرض که ازدواج کنیم درست می شود، قرار گیرد.

منبع : باشگاه مجردها
 

به امید ظهوراقا

چهارشنبه 2/5/1392 - 12:27 - 0 تشکر 625025

ممنون ازتون مطلب فوق العاده مفیدی بود مخصوصا اون قسمتش که گفته بود " به امید تغییر نباشید"
کاش جوونها این و میفهمیدن شاید بشه گفت بیشتر کسانی که ازدواج میکنن و بعد ازدواجشون به طلاق ختم میشه امید داشتن که همسرشون و تغییر بدن و نشده .
روانشناسان با آزمایشاتی که انجام دادن به این نتیجه رسیدن شخصیت انسان نهایتا تا 14 سالگی شکل میگیره و تغییر نمیتونن بکنن اگه هم تغییر کنن موقتیه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

جمعه 4/5/1392 - 1:58 - 0 تشکر 625623

yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;625025]ممنون ازتون مطلب فوق العاده مفیدی بود مخصوصا اون قسمتش که گفته بود " به امید تغییر نباشید"
کاش جوونها این و میفهمیدن شاید بشه گفت بیشتر کسانی که ازدواج میکنن و بعد ازدواجشون به طلاق ختم میشه امید داشتن که همسرشون و تغییر بدن و نشده .
روانشناسان با آزمایشاتی که انجام دادن به این نتیجه رسیدن شخصیت انسان نهایتا تا 14 سالگی شکل میگیره و تغییر نمیتونن بکنن اگه هم تغییر کنن موقتیه.


البته آدمها تغییر میکنن

بستگی داره  انگیزه شون چی باشه ...

اگه قرار باشه کسی تغییر نکنه

پس همیشه آدمها اشتباه های خودشون رو تکرار میکنن

پس دیگه تجربه مفهومی نداره ...

چون کسی تغییر نمیکنه

و یا اگه کسی اشتباهی کنه ( مثلا معتاد بشه و بعد ترک کنه ) باید همیشه کتکش زد

دیگه انقدر هم مطلق نیست
البته با جمله ( به امید تغییر طرف مقابل ازدواج کردن اشتباه ست  ) موافقم

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

جمعه 4/5/1392 - 23:16 - 0 تشکر 625943

تغییر اساسی هیچکس نمیکنه شاید مثلا یکمی شلخته باشه بتونی عوضش کنی ولی یه آدمی که شر بزرگ شده و یا کار خلاف میکنه را نباید امید به خوب بودنش داشت مگه اینکه خانواده خوب و محترمی داشته باشه که بشه گفت این برمیگرده آخرش به اصل خودش و میتونه خوب بشه وگرنه به امید تغییر کسی نمیشه بود..

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 5/5/1392 - 2:13 - 0 تشکر 626034

yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;625943]تغییر اساسی هیچکس نمیکنه شاید مثلا یکمی شلخته باشه بتونی عوضش کنی ولی یه آدمی که شر بزرگ شده و یا کار خلاف میکنه را نباید امید به خوب بودنش داشت مگه اینکه خانواده خوب و محترمی داشته باشه که بشه گفت این برمیگرده آخرش به اصل خودش و میتونه خوب بشه وگرنه به امید تغییر کسی نمیشه بود..


 یعنی توبه نداریم ...

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

يکشنبه 6/5/1392 - 14:23 - 0 تشکر 626713

seyed68 گفته است :


 یعنی توبه نداریم ...
yasekaboud63 گفته است :
[quote=seyed68;517566;626034][quote=yasekaboud63;498511;625943]تغییر اساسی هیچکس نمیکنه شاید مثلا یکمی شلخته باشه بتونی عوضش کنی ولی یه آدمی که شر بزرگ شده و یا کار خلاف میکنه را نباید امید به خوب بودنش داشت مگه اینکه خانواده خوب و محترمی داشته باشه که بشه گفت این برمیگرده آخرش به اصل خودش و میتونه خوب بشه وگرنه به امید تغییر کسی نمیشه بود..

چرا توبه داریم هر کسی دیدی توبه کرد و خوب شد بدون تا نوجوونی خوب بود هر چی بد شده و الان توبه کرده به خاطر دوستا و اتفاقاتی که بعد از نوجوونی براش افتاده شده

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی