سينما و تلویزیون (بازدید: 880)
شنبه 29/4/1392 - 12:19 -0 تشکر 623650
" یک لیست بلندبالا از مجریان ممنوع‌التصویر تلویزیون"

 

به بهانه حذف فرزاد جمشیدی از برنامه‌های رمضان و بازگشت احتمالی جواد یحیوی روی آنتن، مروری داریم بر مهم‌ترین اتفاقاتی كه منجر به حذف شش مجری صاحب سبك از تلویزیون شد.

در مناسبت‌های مختلف، علاوه بر بحث تصاحب كنداكتور توسط انواع و اقسام سریال كمدی و درام و ... رقابت برای اجرای برنامه‌های ویژه آن مناسبت‌ها هم از آن دسته مسائلی است كه نمی‌شود نادیده‌اش گرفت. امسال با شروع ماه رمضان، علاوه بر بحث جنجالی بازگشت مجدد علیخانی به «ماه عسل»، دو بحث داغ دیگر هم در جریان بود. فرزاد جمشیدی بعد از چند سال اجرای مداوم برنامه «ماه خدا»ی سحرهای رمضان، امسال به دلیل حواشی فراوانی كه برایش به وجود آمد، مجبور شد صندلی همیشگی‌اش را خالی كند و آن را در اختیار حسن سلطانی بگذارد.

از طرف دیگر قبل از شروع رمضان، خبرهایی مبنی بر بازگشت جواد یحیوی به تلویزیون و اجرای «جشن رمضان» هم شنیده می‌شد ؛ مجری‌ای كه چهار سال پیش، در جریان اتفاق‌های بعد از انتخابات، ممنوع‌الاجرا شد و تا امروز به تلویزیون بازنگشته. البته با گذشت 6 شب از ماه رمضان، هنوز خبری از این مجری نیست و بعید به نظر می‌رسد بازگشت او به تلویزیون همچنان قطعی باشد! به هرحال به بهانه این رفت و برگشت‌ مجریان شناخته شده به تلویزیون و جنجال‌های اخیری كه برای این مجریان اتفاق افتاد، پرونده‌ای تدارك دیدیم درباره مجریان صاحب سبكی كه هر كدام در این مدت، به دلایلی از تلویزیون كنار گذاشته شدند

 

 
 
قربانی اتفاقات سیاسی
جوانی لاغر و تركه‌ای كه خیلی صریح و راحت حرف می‌زد و بی‌مهابا سوالاتش را از مهمانان برنامه‌اش می‌پرسید. حالا فرقی نمی‌كرد مهمان برنامه حاج آقا قرائتی بود یا عطا‌ءالله مهاجرانی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد. این جوان تركه‌ای و خوش صحبت كسی نبود جز جواد یحیوی. مجری متفاوتی كه علاوه بر راحت حرف زدن ، جلوی دوربین هم راحت بود، به قدری كه حتی اگر ترجیح می‌داد كوسن روی مبل را بردارد و روی زمین بگذارد و روی آن بنشیند و برنامه‌اش را اجرا كند ، این كار را می‌كرد.

او با اجرای متفاوت برنامه تابستانه «طعم آفتاب» كه بعد از ظهرها از شبكه تهران پخش می‌شد، توانست سبكی تازه در اجرای برنامه‌های تلویزیونی از خود به جا بگذارد و به اوج شهرت و محبوبیت برسد. خیلی‌ها معتقدند عادل فردوسی‌پور، فرزاد حسنی، احسان علیخانی و... با تاسی از نوع اجرای او به مجریانی جسور و جریان‌ساز تبدیل شدند.

با اینكه مجری جریان‌سازی بود اما در ادامه نتوانست موفقیت «طعم آفتاب» را تكرار كند. او در اواخر كارش به اجرای مسابقات زنده تلفنی رسید. گفته می‌شود پشتیبانی از یكی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در سال 88 و حضور مستمر در میتینگ‌های این نامزد و اجرای مراسم‌ او موجب شد تا مسئولین تلویزیون او را از حضور در برنامه‌های این رسانه محروم كنند.هرچند او از یك سال و نیم قبل از آن هم كاری در تلویزیون روی آنتن نداشت.

مدتی در كیش مشغول فعالیت تجاری بود و این روزها بازیگری را دنبال می‌كند.

 

 
 
در هاله ای از ابهام
ابتدا كارش را با برنامه‌های سیاسی و تاریخی آغاز كرد ولی بعد به سمت اجرای برنامه‌های خانوادگی كشیده شد. او را نمی‌توان متعلق به برنامه خاصی دانست . برنامه صبحگاهی شبكه سه را می‌توان آغاز شهرت او دانست. صادقی به دلیل اینكه اولین مجری كاملا انرژیك و پرجنب و جوش تلویزیون بود خیلی سریع توانست در تلویزیون پر كار شود.

با اینكه هیچ گاه به صورت رسمی‌ اعلام نمی‌شود كه افراد در تلویزیون ممنوع التصویر هستند ولی زمانی كه به یك مجری توانمند و محبوب برنامه‌ای داده نمی‌شود خیلی غیر‌رسمی‌ این ممنوع التصویری به وجود می‌آید. در اكثر موارد علت این ممنوع‌التصویری مشخص است اما در مورد ژیلا صادقی علت این مسئله بسیار مبهم و نامشخص است. خیلی‌ها حضور او به عنوان یك زن در تبلیغ یك محصول تجاری و خارجی را علت كنار گذاشتن او از اجرای برنامه در تلویزیون می‌دانند.

او فعلا به كارهای هنری و شخصی‌اش می‌پردازد. البته قرار بود به عنوان تهیه كننده یك برنامه روانشناختی را برای شبكه سه تهیه كند ولی آن برنامه هم فعلا در هاله‌ای از ابهام است. از طرفی او در مراسم‌های مختلف هم به عنوان مجری حضور دارد و آخرین مراسم مهمی ‌كه اجرایش را به عهده داشت اختتامیه بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر در سال 1389 بود كه نوع پوشش او در آن برنامه حسابی جنجال به پا كرد.

 

 
زبان سرخ و سر سبز
فرزاد حسنی از همان ابتدا با جسارت و لهجه صریح وارد تلویزیون شد به همین دلیل هم خیلی زود هواداران و مخالفان زیادی پیدا كرد. او با برنامه كوله پشتی كه ایام تابستان از شبكه سه روی آنتن می‌رفت به شهرت رسید.

از قدیم گفته‌اند: «زبان سرخ سر سبز دهد برباد»، همان یك برنامه كوله پشتی كه فرزاد حسنی مقابل سردار رادان فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ ایستاد و به شكل بی‌سابقه ای روی آنتن زنده تلویزیون برخورد ماموران انتظامی‌ با مردم را در مقابل فرمانده‌شان به چالش كشید خیلی‌ها مطمئن بودند عاقبت خوبی در انتظار حسنی نخواهد بود. او یكسری خط قرمزها را شكسته بود و این باعث شد تلویزیون هم به دنبال دردسر برای خودش نگردد.

تا سال پیش حسنی نیم بند در تلویزیون حضور داشت و سالی یك بار در ویژه برنامه‌های نوروزی شبكه سه به اجرا می‌پرداخت اما از زمانی كه علی ضیا رو شد، دیگر آن فرصت هم از او گرفته شد. در این مدت حسنی بیشتر به كارهای رادیویی‌اش مشغول است و بازیگری را جدی‌تر پیگیری كرده، حضور در سریال «مسیر انحرافی» و بازی در فیلم‌های سینمایی «آمین خواهم گفت»، «در امتداد شهر» و «عملیات مهدكودك» از مهم‌ترین تجربه‌های بازیگری او در این سال‌هاست

 

 
 
مثلثی كه كار دستش داد
مدت‌ها طول كشید تا رضا رشید‌پور از جك گفتن در آیتم‌های صبح بخیر ایران جدا شود و به عنوان یك مجری خودش را در تلویزیون مطرح كند. او با سری برنامه‌های «شیشه‌ای»! به اوج شهرت رسید. رشید‌پور در سه‌گانه «عبور شیشه‌ای»، «شب شیشه‌ای» و «مثلث شیشه‌ای» تقریبا تمام سوپراستارهای سینما و چهره‌هایی را كه تا به حال حتی یك بار پایشان به تلویزیون باز نشده بود به برنامه‌اش آورد و به واسطه حضور آنان مشهور شد.

در حالی كه 35 قسمت از برنامه «مثلث شیشه‌ای» گذشته بود، ناگهان پخش این برنامه متوقف شد، همان موقع دلیل این مسئله را نماد برنامه مثلث شیشه‌ای و شبیه بودن آن به نماد فراماسونرها دانستند. البته یكسری صحبت‌های مهمانان برنامه روی آنتن زنده و ناتوانی رشیدپور در كنترل آنها هم مزید بر علت شد.

رشید‌پور بعد از جدا شدن از تلویزیون سعی كرد خودش را در ورطه بازیگری بیازماید كه نتیجه‌اش حضور در فیلم‌هایی چون «بی پولی»، «شیش و بش»، «سوپر استار» و «در امتداد شهر» بود. حضور جنجالی‌اش در شبكه ایرانیان و حركت عجیب و غریبش در ساخت كلیپ‌های متعدد و قرار دادن آنها روی شبكه یوتیوب از دیگر كارهای رشیدپور در سال‌های اخیر بوده است. او به تازگی مدیر شبكه تلویزیونی پرسپولیس شده است.

 

 
رشته‌ای كه سر دراز دارد
آزاده نامداری با اینكه كارش را با برنامه خط مستقیم شبكه تهران شروع كرد اما تا سال 84 كه اجرای آیتم «تازه‌ها»ی «سیمای خانواده» به او سپرده شد، كسی او را به عنوان مجری نمی‌شناخت. او شیوه خاصی از اجرا را وارد تلویزیون كرد. اولین مجری بود كه چادر رنگی سرش می‌كرد، شیطنت‌های خاص خودش را داشت و به خاطر خوش‌رویی و تند صحبت كردنش، خیلی مورد توجه قرار گرفت.

بعد از اجرای برنامه تحویل سال 91 به همراه احسان علیخانی، حواشی زیادی برای او به وجود آمد و نهایتا از گوشه و كنار شنیده شد كه بعد از آن برنامه، ممنوع‌الاجرا شده است. این در حالی بود كه نامداری در همان سال برنامه «خانمی كه شما باشی» را هم اجرا كرد و اتفاقا خیلی هم پرمخاطب شد اما این هم نتوانست جلوی تصمیم ممنوعیت از اجرای او را بگیرد.

خلاصه سال گذشته در چندقسمت اول برنامه «پشت صحنه» علیخانی، اسمش به عنوان نویسنده آورده شد اما این مسئله چندان طول نكشید چون بعد از چند قسمت، اسمش را از تیتراژ هم بیرون كشیدند. او با اینكه قرار بود نوروز امسال با «خانمی كه شما باشی» به شبكه دو برگردد اما چند هفته منتهی به نوروز، اجازه اجرا به او داده نشد و نهایتا برنامه فقط با صدای او روی آنتن رفت.

همین اواخر با فرزاد حسنی ازدواج كرد و در شیراز، مسابقه‌ غذا به راه انداخت اما فعلا خبری از حضورش در برنامه جدیدی به گوش نمی‌رسد.

 

 
خود ویرانگری
از زمانی كه شبكه تهران شروع به كار كرد، به عنوان یكی از مجریان ثابت این شبكه كارش را شروع كرد اما در سال 76 و با حضورش در «مسابقه بزرگ» در كنار سید كاظم احمدزاده، خیلی بیش از پیش برای مخاطبان شناخته شد. حركات عجیب و غریبش جلوی دوربین، شوخی‌های منحصر به فردش با احمد زاده و ترانه‌هایی كه در این مسابقه اجرا می‌كرد همگی در كنار هم باعث شهرت و محبوبیت او شد.


سال 84، حسینی در پایان یكی از برنامه‌های زنده «محله بنده نواز» كه از شبكه سه پخش می‌شد از مخاطبان خداحافظی كرد و گفت كه مدتی نیاز به استراحت دارد. همان زمان شایعاتی درباره افتتاح بنگاه معاملات ملكی او در قبرس هم شنیده می‌شد و بعدها مشخص شد كه در آنجا پناهنده شده. با این حال اما مرتضی حسینی، برادر او در مصاحبه‌ای گفته بود كه او اجرا را به دلیل افتادن به ورطه تكرار تعطیل كرده و اصلا دلیل رفتنش، بیزینس نبوده! البته چند وقت قبل از این اتفاق‌ها، شایعاتی درباره اختلاس او از برنامه «جشن رمضان» هم شنیده می‌شد.

او بر خلاف سایر همكارانش كه با وجود ممنوع الكاری در ایران ماندند و به وطنشان پشت نكردند ، دست به یك خود ویرانگری شدید زد و در شبكه ها ی ماهواره ای مشغول به كار شد، تا به این ترتیب پرونده خود را برای همیشه ببندد. او تنها فردی است كه در این سیاهه، تلویزیون و مخاطبان آن نباید بابت از دست دادنش ناراحت باشند و خم به ابرو بیاورند.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

يکشنبه 30/4/1392 - 2:50 - 0 تشکر 623917

تا سال دیگه صبر باید کرد ...

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

شنبه 13/7/1392 - 11:43 - 0 تشکر 660931

مجری هایی که بعضی از آنها وزنه ای برای تلویزیون به حساب می آمدند. (ترتیب حروف الفبا را رعایت کرده ایم. روزهای غیبت مجریان تقریبی محاسبه شده و از خیر آنهایی هم که همین چند وقت آینده دوباره به به تلویزیون برمی گردند، گذشتیم. مثل علی ضیا که پس از غیبت 70 روزه، از مهر ماه، روی آنتن شبکه 3 است.)


شنبه 13/7/1392 - 11:43 - 0 تشکر 660932

حمید باباوند / 850 روز غیبت


آخرین بار کی او رادیدیم؟ همزنان با پخش سریال عظیم مختارنامه، برنامه ای روی آنتن می رفت با نام «هنگام درنگ» که تاریخ اسلام را در برهه وقایع کربلا و پس از آن بررسی می کرد. این برنامه با اجرای باباوند، مهمانان بنامی دعوت کرد و بسیار پربیننده شد. هنگام درنگ مکملی بود برای مختارنامه تا روایت جذاب و شنیدنی از تاریخ اسلام به بینندگان ارائه شود. پس از پایان سریال میرباقری این برنام هم ادامه پیدا نکرد.


الان کجاست؟ گویا به دنیای نویسندگی و روزنامه نگاری بازگشته و فعالیتش را در سوی دیگر رسانه ها (رسانه های مکتوب) ادامه می دهد.

شنبه 13/7/1392 - 11:44 - 0 تشکر 660933

ساعد باقری / 1830 روز غیبت


آخرین بار کی او رادیدیم؟ شاعر سرود ملی جمهوری اسلامی ایران که سال ها در برنامه های ادبی و هنری مجری بود و در ویژه برنامه های سحر و افطار تلویزیون درخشید، ناگهان از رمضان 87 و یکسال قبل از اینکه فرزاد جشمیدی به صندلی او در ویژه برنامه های سحر شبکه یک تکیه بزند، غیبتش آغاز شد و سپس در رادیو هم صدایش به گوش نرسید.


الان کجاست؟ شعر می گوید، ترانه می سراید و گاهی هم در برنامه های ادبی مراکز فرهنگی شرکت می کند. آقای شاعر شب ها تا سحر مشغول کار و مطالعه است و در طول روز درگیر گردآوری مجموعه صدسال شعر فارسی است، پروژه ای مشترک با سهیل محمودی.

شنبه 13/7/1392 - 11:44 - 0 تشکر 660934

فرزاد جمشیدی / 250 روز غیبت


آخرین بار کی او رادیدیم؟ متخصص امور سجع سال قبل برنامه زنده «یاد خدا» را روی آنتن شبکه یک داشت که برنامه اش اواخر دی ماه به طور ناگهانی قطع شد. علت توقف ناگهانی این برنامه عارضه قلبی و بستری شدن جمشیدی در بیمارستان عنوان شد ولی برخی علت را در یک پرونده شخصی می دانستند. او 29 خرداد نیز در نامه ای اعلام کرد برای همیشه از اجرا خداحافظی می کند.
الان کجاست؟ جمشیدی که مدتی جلوی دوربین ها ظاهر نمی شد بالاخره در اواسط ماه رمضان در دو مراسم افطاری با همسرش رویت شد. او پیش از این ریاست دفتر هماهنگی و سازماندهی مجریان سیما را برعهده داشت واعلام کرده اگر درخواستی باشد، به تلویزیون برمی گردد.

شنبه 13/7/1392 - 11:44 - 0 تشکر 660935

فرزاد حسنی / 540 روز غیبت


آخرین بار کی او رادیدیم؟ هر چند پس از «کوله پشتی» با سردار رادان نزدیک به 1500 روز ممنوع از کار بود ولی در شب یلدای شبکه یک و سپس ویژه برنامه تحویل سال به تلویزیون بازگشت و دوباره ناپدید شد؛ نوروز 91 آخرین ملاقات «زنده» ما با حسنی بوده (برنامه «تحویل بهار») و البته تکرار سریال «مسیر انحرافی» را هم نباید فراموش کرد.


الان کجاست؟ او این روزها بیشضتر در دنیای بازیگری پرسه می زند. حدود یک ماه پیش تله فیلم «آلونک» با بازی او از شبکه سه پخش شد. امسال هم فیلم «عملیات مهد کودک» را که در ژانر کودک بازی کرده، در نوبت اکران دارد. اجرای بعضی مراسم و برنامه ها را می پذیرد و روی استیج می رود.

شنبه 13/7/1392 - 11:45 - 0 تشکر 660936

علی درستکار / 70 روز غیبت


آخرین بار کی او رادیدیم؟ «تمام دلایل رفتنم از «این شب ها» به خودم برمی گردد و بر اساس برنامه ریزی شخصی ام اتفاق افتاده است و دلیل خاصی ندارد.» درستکار با این توضیحات قید اجرای ویژه برنامه ماه رمضان امسال را زد و به دور از هیاهو مشغول کار خودش شد. او قبل از ماه رمضان امسال، آخرین برنامه اش را در همین «این شب ها» اجرا کرد.
الان کجاست؟ درستکار 5 سالی هست که مدیریت روابط عمومی اتاق بازرگانی را به عهده دارد و صبح به صبح به خیابان طالقانی می رودو با تکیه زدن به صندلی اش در طبقه اول ساختمانن اتاق بازرگانی مشغول به کار می شود. او اعلام کرده فعلا قصد ندارد تا پایان سال 92 به تلویزیون برگردد.

شنبه 13/7/1392 - 11:45 - 0 تشکر 660937

رضا رشیدپور / 1800 روز غیبت


آخرین بار کی او رادیدیم؟ «مثلث»، آخرین برنامه او در اولین قسمت هایی که روی آنتن رفت توقیف شد و سروکله رشیدپور هم بعد از آن دیگر در تلویزیون پیدا نشد. هر چند در چند فیلم سینمایی (بی پولی، سوپراستار، شیش و بش و در امتداد شهر) و شبکه ماهواره ای (ایرانیان و تلویزیون پرسپولیس) رخی نشان داد ولی به تپه های جام جم برنگشت.


الان کجاست؟ او در یک سال گذشته تحصیلات خلبانی اش را کامل و مدرک خلبانی با هواپیمای ایرباس سری 300 را دریافت کرده. این روزها دیگر مثل سال گذشته ویدئوها و سخنرانی هایی عجیب و غریب از خودش منتشر نمی کند و مشغول رسیدگی به امور چند مرکز رسانه ای در تهران است، در ساختمانی در خیابان آفریقا.


شنبه 13/7/1392 - 11:45 - 0 تشکر 660938

محمدرضا شهیدی فرد / 450 روز غیبت
آخرین بار کی او رادیدیم؟ تابستان 90 با «پارک ملت» بازگشت. برنامه ای که قرار بود 180 قسمت باشد ولی در قسمت 132 قیچی خورد!
الان کجاست؟ در طول این مدت، مدیران تلویزیون بارها اعلام کرده اند که به زودی «پارک ملت» به تلویزیون برمی گردد ولی ...!


او در مدت غیبتش کارهایی مثل تهیه کنندگی مجموعه «منظومه حسن» (زندگی علامه حسن زاده آملی) را روانه آنتن شبکه 4 کرد. چند ماهی مشغول داوری جشنواره رادیو بود. در جشنواره فجر مجری نشست های خبری و مراسم اختتامیه بود و برنامه «ناز نوروز» در تلویزیون مشهد هم با اجرای او روی آنتن رفت. ممنوع التصویر نیست و هم اکنون در مشهد است و مشغول مراقبت از مادرش.

شنبه 13/7/1392 - 11:46 - 0 تشکر 660939

ژیلا صادقی / 1100 روز غیبت


آخرین بار کی او رادیدیم؟ هنوز معلوم نیست چرا در تلویزیون اجرا ندارد اما می گویند حضور در تبلیغات یک محصو لخارجی دلیل این ماجرا بوده. آخرین مراسم مهمی که اجرایش را به عهده داشت، اختتامیه بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر در سال 1389 بودکه نوع پوشش او در آن برنانه حسابی جنجال به پا کرد.
الان کجاست؟ به کارهای هنری و شخصی مشغول است و بعضی از برنامه های نهادها و سازمان های خصوصی و دولتی را اجرا می کند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی