بهداشت و سلامت (بازدید: 101)
پنج شنبه 27/4/1392 - 1:33 -0 تشکر 622656
چرا قبل از غذا باید نمک بخوریم؟؟

در اسلام،دستورات زیادی در مورد خوردن نمک،به عنوان یک پیش غذا،وارد شده است. حضرت علی(ع) می‌فرمایند:«با نمک خوردن در اول غذا،خوردن را شروع کنید که اگر مردم بدانند چه خاصیتی در نمکاست، هر اینه بر تریاق [بهترین دوای مؤثر] تجربه شده،آن را بر می‌گزینند».

امام صادق(ع) نیز فرموده‌اند:«رسول خدا(ص) به علی(ع) فرمود:ای علی،غذا را با نمک آغاز کن وبا آن به پایان رسان که هر کس چنین کند،از 72 نوع از انواع بلا در امان است که از آن جمله جنون و جذام و پیسی می‌باشد.و همچنین از ایشان روایت شده است:

«هر کس در اول و آخر غذا نمک بخورد، لکه های سیاه و سفید صورتش برطرف خواهد شد».در روایتی از پیامبر(ص) دردهای گلو،دندانها و دردهای شکم از جمله بیماری‌هایی دانسته شده‌اند که خوردن نمک از بروز آن جلوگیری می‌کند.

و دیگر فواید آن بشرح ذیل میباشد:

۱- دهان محل جمع شدن انواع و اقسام میکروب هاست که تعداد آن ها به صد هزار عدد می رسد. در اثر استعمال نمک پیش از غذا، این میکروب ها نابود می شوند.

۲- به دنبال وارد شدن نمک در دهان، غدد اطراف دهان تحریک شده و ترشح آن ها زیادتر می گردد، به همین دلیل غذا زودتر و بهتر هضم می شود.

۳- وقتی نمک وارد معدۀ خالی از غذا می شود، غددهای معده را تحریک کرده و ترشحات زیادی را به وجود می آورد. در این صورت نمک موجب زود بلعیدن و زود هضم شدن غذا بوده ومدخلیت کامل دارد.

۴- گفتیم که استفاتده از نمک پیش از غذا، تحریک کنندۀ غدد هاضمه است و در اثر تحریک شدن غدد هاضمه، انسان میل به خوردن پیدا می کند و تولید اشتها می شود.

۵- اگر انسان غذایی بخورد و نمک آن کم باشد و یا در معده ترشحات مواد نمکی اندک باشند، باعث دیر هضم شدن یعنی سوء هاضمه می گردد. پس خوردن نمک قبل از طعام موجب پیش گیری و برطرف شدن این دو مشکل می شود.

۶- اگر در ترشحات معده مواد شیمیایی دیگری زیادتر از حد معمول تولید شود (که این هم باعث سوءهاضمه می شود)، نمک پیش از غذا به خاطر اسیدی که دارد آن را خنثی و بی اثر می کند.

۷-در ساختمان بدن و خون مقدار معینی نمک وجود دارد که کمبود آن موجب بروز امراض مختلفی در بدن خواهد شد. در این صورت ورود نمک پیش از طعام به معده، موجب می شود که معده مقداری از آن را که لازم دارد بردارد و کسری نمک را برطرف کند.

۸-بدن انسان برای برطرف کردن نمک احتیاج به آب دارد و استعمال نمک پیش از غذا انسان را مجبور به خوردن آب می کند. این امر سبب ازدیاد ادرار و شستشوی کلیه و مثانه می شود.

۹-در اثر خوردن نمک، مقداری آب از منافذ پوست بیرون آمده و و در نتیجه سوراخ های تنفس جلدی، پاک و پاکیزه می شوند.

۱۰-در اثر استعمال نمک بعد از غذا، غدد بزاقی تحریک شده و موجب تولید آب دهان می شود که چربی لابه لای دندان ها را تا حدودی کاهش می دهد.

چطور پیامبری که امی و درس نخوانده بوده در 1400 سال پیش در بیابان های سوزان عربستان که عرب جاهل بدنبال زنده بگور کردن دخترانشان  و جنگ وغارت وخونریزی  و.. بودند  توانسته انچنین مطالبی رو بیان کند . که امروزه بشریت با پیشرفت ها و  دستگاه ها و تکنولوژی امروز و کامپیوتر های امروزی به این اطلاعات رسیده است (حتی نابغه ترین نوع انسان هم نمیتواند بدون دستگاه های امروزی این موارد را  با این ترتیب عظیم بیان کند) .احتمال آنکه انسانی یا هر گونه منبع مادی توانسته باشد این چنین مطالبی را در 1400سال پیش بگوید صفر است .جز آنکه به منبع غیب متصل باشد. پس چیزی را جز وجود ذات اقدس اله  و حقانیت خدا و اسلام اثبات نمی کند..کمی فکر کن...   

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی