انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 334)
چهارشنبه 26/4/1392 - 16:50 -0 تشکر 622504
طلبه های خارجی کجا درس میخوانند؟

آدمهایی از نژادها و رنگها و زبانهای مختلف در اینجا جمع هستند یکی از افغانستان آمده است دیگری از بوسنی، آن دیگری از کنگو، چند نفری از آلمان آمده اند حتی در این بین روسی هم دیده میشود اینجا جامعة المصطفی است، علاقمندان به تحصیل در حوزه های علمیه از سراسر دنیا پذیرفته میشوند تا پس از چند سال تحصیل، سفیر اسلام در کشور خود باشند تا اسلام را ترویج کنند، جامعه المصطفی مسیری است که جمهوری اسلامی گسترش تشیع و صدور انقلاب را از این مسیر دانش انتخاب کرده است.

طلبه ها با انگیزه های مختلف در اینجا حاضر میشوند شوق و ذوق فراوان برخی از این طلبه ها دیدنی است برخی از آنها ایران را مدینه فاضله ای یافته اند و بدنبال آن هستند تا شعبه ای از ایران را در کشور خود ایجاد کنند برخی دیگر علاقه های بیشتر مذهبی دارند و شیفته تشیُع و اهل بیت هستند، برخی دیگر دنبال مدرک و موقعیتی برای خود آمده اند اما به هر ترتیب جامعه المصطفی نیز عالم خود را دارد، برخی از مسئولین جامعه المصطفی معتقدند قرار است این مرکز رقیب هاروارد و کمبریج شود اما این گفته ها فعلا در حد شعار است.

 

شرایط پذیرش

سلامت کامل جسمی، روحی و روانی، داشتن مدرك دیپلم، داشتن حداقل 18 و حداكثر 22 سال سن و قبولی در آزمون ورودی، از شرایط پذیرش در این نهاد علمی، آموزشی می‌باشد. پذیرش دانش‌پژوهان جامعه، از طریق وب‌سایت جامعه(www.miu.ac.ir)، اعزام هیئت‌های پذیرشی به كشورهای گوناگون و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در دیگر كشور‌ها انجام می‌پذیرد.

 

مدارس اختصاصی

(موسسه زبان ها و فرهنگ ها (قم)،  مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی، مجتمع عالی فقه (قم)، مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) (قم)،  بنت الهدی (قم)، موسسه آموزش کوتاه مدت (قم)، این مراکز اختصاصی طلبه های خارجی است که در قم درس میخوانند آنها چند ماهی را به یادگیری زبان فارسی میگذرانند سپس وارد درسهای اصلی میشوند، با توجه به زبان و فرهنگ آنها در مدارس تقسیم میشوند و البته برخی از انها معترضند که مدارس و امکانات خوب در اختیار اروپاییها و آمریکاییها قرار میگیرد، آنها چندین سال با توجه به دوره های آموزشی در این مراکز آموزشی مشغول تحصیل هستند و در کنار مردم قم زندگی میکنند، البته مردم قم نیز به دیدن انها عادت کرده اند.

چهارشنبه 26/4/1392 - 17:10 - 0 تشکر 622511

طلبه های جامعه المصطفیتاكنون، 41000 دانش‌ پژوه مرد و زن از 103 كشور جهان در این نهاد علمی، آموزشی پذیرش شده‌اند كه بیش از 16000 نفر از آنان در مقاطع گوناگون تحصیلی فارغ‌التحصیل شده و پس از بازگشت به كشورهای خود در مراكز علمی، پژوهشی و فرهنگی مشغول فعالیت می‌باشند.


در حال حاضر نزدیک به 25000 نفر از خواهران و برادران در جامعه المصطفی مشغول به تحصیل هستند كه از این تعداد، 10000نفر در ایران و 15000 نفر هم در واحدهای المصطفی (ص) در خارج از كشور به تحصیل اشتغال دارند.


جامعه‌ المصطفی (ص) در كنار آموزش برادران، اهتمام به تعلیم و تربیت خواهران نموده است كه امروزه بیش از 2500 طلبه‌ی خواهر از ملیت‌های مختلف، در مدرسه‌ی عالی بنت‌الهدی، جامعه الزهرا (س) ، مكتب نرجس و 6500 نفردر واحدهای المصطفی(ص) در خارج از كشور مشغول به تحصیل می‌باشند.


متقاضیان تحصیل در جامعه المصطفی (ص)، در مقاطع تحصیلی كاردانی، كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری و همچنین بر اساس سطوح چهارگانه حوزوی و دوره اجتهاد از سراسر جهان پذیرش شده و پس از فراگیری زبان فارسی و عربی در رشته‌های مختلف علوم اسلامی و انسانی در دانشكده‌ها، مؤسسات عالی آموزشی و واحدهای وابسته درایران و كشورهای مختلف به ادامه تحصیل می‌پردازند و با اتمام این دوره‌ها، مدرك تحصیلی رسمی جامعه المصطفی (ص) و وزارت علوم را دریافت می‌کنند.رشته های تحصیلیهم اكنون 150 رشته و گرایش تحصیلی در این مجموعه به تصویب رسیده كه برخی از رشته‌هایی كه در حال اجرا هستند عبارتند از: فقه و اصول، فقه و معارف اسلامی، فقه اقتصادی، فقه قضایی، فقه خانواده، فقه جامعه، قرآن و علوم، فلسفه و عرفان اسلامی، كلام اسلامی، فرهنگ و معارف اسلامی، تاریخ اسلام، شیعه شناسی، ادیان و مذاهب، اقتصاد، علوم تربیتی، تبلیغ و ارتباطات، مطالعات اجتماعی ، علوم سیاسی، مدیریت، روان‌شناسی، حقوق، زبان فارسی و معارف اسلامی، زبان و ادبیات عرب و ده‌ها رشته و گرایش تحصیلی دیگر.

چهارشنبه 26/4/1392 - 17:11 - 0 تشکر 622512

تحصیل مجازی


جامعة المصطفی (ص) برای علاقه‌مندانی که امکان حضور در ایران را ندارند، دانشگاه مجازی المصطفی را به نشانی اینترنتی www.almostafaou.com تأسیس نموده كه در حال حاضر شمار بسیاری از علاقه‌مندان از کشورهای مختلف، در مقاطع تحصیلی كارشناسی و كارشناسی ارشد و در رشته‌های زبان فارسی و معارف اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فقه و معارف اسلامی، علوم قرآن و حدیث، به زبان‌های فارسی و انگلیسی مشغول به تحصیل هستند.دوره های کوتاه مدت


به پژوهشگرانی که امکان حضور بلند مدت در ایران برای آنان فراهم نیست، آموزش‌های کوتاه مدت ارائه می‌شود كه تاکنون بیش از 200 دوره، ویژه‌‌نخبگان‌ و فعالان‌ فرهنگی‌ جهان‌ اسلام‌ برگزار شده است. نخبگان بصورت رایگان چند ماهی را در ایران یا کشوری دیگری سپری میکنند تا بصورت فشرده با مسائل اسلامی آشنا شوند و به کشور خود بازگردند. البته اینکه این دوره ها چه مقدار موثر بوده اند جای خود دارد.واحدهای آموزشی تربیتی


جامعة المصطفی (ص) در بیش از 60 كشور دارای نمایندگی می‌باشد که برخی از آنها عبارتند از:


آسیا: (موسسه زبان ها و فرهنگ ها(قم)،  مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی، مجتمع عالی فقه(قم)، مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)(قم)،  بنت الهدی (قم)، موسسه آموزش کوتاه مدت (قم)،  مرکز امور طلاب و خانواده ها (قم)، نمایندگی تهران،  لبنان،  هند، اندونزی، افغانستان و...).


اروپا: (آلبانی، بوسنی، آلمان، انگلستان، دانمارک، سوئد، نروژ، کوزوو،).


آفریقا: (بورکینافاسو،  تانزانیا، غنا،  مالاوی، کامرون،  کنگو، ماداگاسکار، کومور).


آمریکا: (آرژانتین،برزیل).


چهارشنبه 26/4/1392 - 17:12 - 0 تشکر 622514

امکانات و تسهیلات

دانشجویان جامعة المصطفی را می توان به دو گروه تقسیم نمود، گروه نخست ،آنان که برای تحصیل  و فراگیری  علوم و معارف از دورترین نقاط گیتی و با تحمل مشکلات فراوان هجرت نموده و راهی ایران می شوند و گروه دوم آنان که در  کشورهای خود در مراکز وابسته به المصطفی  به تحصیل می پردازند. المصطفی به فراخور نیاز هر گروه ،تسهیلات و خدماتی را به آنان ارائه می دهد.

دانشجویان خارج از کشور به اقتضای سکنا در زیست بوم خود از کمک هزینه تحصیل و در برخی موارد از امکانات خوابگاهی بهره مند هستند اما دانشجویان داخلی با توجه به تشریفات خاص مهاجرت و دیگر نیازهای آنان از خدمات متنوع تری برخوردارند.

خدمات ارائه شده به این گروه را می توان به خدمات اداری و خدمات رفاهی تقسیم نمود که در قالب بورس تحصیلی به آنان ارائه می شود.خدمات اداری شامل: ارسال روادید، صدور و تمدید اقامت در ایران، خروج و مراجعت ،خروج یکطرفه و تمدید روادید، صدور و تمدید دفترچه بیمه درمانی ، صدور گواهی تحصیلی برای مراکز مختلف در داخل ایران و در خارج ، به زبان های مختلف و خدمات رفاهی همچون : پرداخت کمک هزینه و ودیعه مسکن ، پرداخت کمک هزینه سفر، پرداخت کمک هزینه تحصیلی، پرداخت کمک هزینه اقامت و گذرنامه ، پرداخت وام ، تهیه لوازم ضروری زندگی.

پذیرفته شدگان در جامعه المصطفی (ص) از بورس و كمك ‌هزینه‌های تحصیلی، اسكان در خوابگاه برای افراد مجرد، استفاده از مجتمع‌های مسكونی در پردیسان و زنبیل آباد، برای افراد متأهل، سالن‌های ورزشی، اردوهای تفریحی و زیارتی و دیگر برنامه‌های فرهنگی برخوردار می‌شوند.

سه نکته:

1- جامعه المصطفی هزینه های گزافی را در این زمینه مصرف میکند که بنظر باید ارزیابی کرد که آیا نتایج کسب شده با هزینه ها همخوانی دارد یا نه؟ و نکته جالب تر اینکه دولت در همه دوره ها بودجه هایی راکه به این مرکز میدهد بپای حوزه علمیه و طلبه های ایرانی مینویسد که ابدا ربطی به آنها ندارد.

2- در بحث انقلابهای منطقه و بیداری اسلامی فارغ التحصیلان این مرکز آنچنان که انتظار میرفت نتوانستند موثر باشند و باید مسئولین در این زمینه ای تامل کنند.

3- برخی از فارغ التحصیلان این مرکز تمایلی به بازگشت به کشور خود ندارند یا آنکه تمایلی به کارهای طلبگی ندارند، البته باید اشاره کرد که برخی فاغرالتحصیلان فعال نیز مشکلاتی در کشور خود دارند چرا که آنها در کشور خود طرفدار ایران شناخته میشوند که بعضا شنیده میشود همین مسئله مشکلاتی را برای آنها ایجاد میکند.

rezataran

پنج شنبه 27/4/1392 - 12:6 - 0 تشکر 622716

سلام

تو اصفهان هم هستند.

اگه اشتباه نکنم مدرسه میرزا حسین هستن.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی