بهداشت و سلامت (بازدید: 621)
چهارشنبه 26/4/1392 - 13:52 -0 تشکر 622418
دستور های‮ ‬ساده‮ برای‮ ‬روزه‮‌‬ داری‮

سلام به همه انجمن بهداشتی ها
روزه‮‌‬داری‮ ‬در فصل‮ ‬تابستان‮ ‮‬و گرما‮‬ی‮ ‬شدید‮ ‬هوا‮ نیازمند‮ ‬ ‬دانستن‮ و‮ ‬به کارگیری‮ ‬آداب‮ ‬غذایی‮ ‬خاصی‮ ‬است‮ ‬تا‮ ‬فرد‮ ‬روزه‌‬د‬ار‮ ‬کمتر‮ ‬گرسنه‮ ‬و‮ ‬تشنه‮ ‬شود ... در این تاپیک به برخی نکات ساده ولی موثر اشاره خواهد شد .

 

thank you for attention

چهارشنبه 26/4/1392 - 13:52 - 0 تشکر 622419

روزه‮‌‬داران‮ ‬چه‮ ‬مواد‮ ‬غذایی‌ای‮ ‬مصرف‮ ‬کنند‮ ‬تا‮ ‬دچار‮ ‬افت‮ ‬ناگهانی‮ ‬قند‮ ‬خون‮ ‬نشوند‬؟

هدف اصلی این است که در طول ساعات ابتدایی روز که افراد بیشترین توان را در انجام کارهای فیزیکی یا ذهنی خود دارند، غذای اصلی مغز یعنی قند گلوکز تأمین شود. اگر‮ ‬روزه‮‌‬داران‮ ‬بخواهند‮ ‬که‮ بهترین بازده را در ساعات‌ماه مبارک رمضان داشته باشند‮ ‮‬و در طول روز دچار نوسانات قند خون نشوند‮، ‮‬بهتر‮ ‬است‮ به جای مصرف مواد غذایی گوشتی در وعده سحر، از مواد غذایی نشاسته‌ای نظیر سیب‌زمینی، نان، به‮ ویژه‮ نان سبوس‌دار نظیر نان سنگک، برنج و به‌خصوص ماکارونی استفاده کنند‮. ‮‬نان‮ ‬سنگک‮ ‬به‮ ‬دلیل‮ ‬دارا‮ ‬بودن‮ ‬سبوس‬، ‮‬کمتر‮ ‬روزه‮‌‬داران‮ ‬را‮ دچار‮ ‬افت‮ ‬ناگهانی‮ ‬قندخون‮ ‬می‌‌‬کند‮. ‬روزه‮‌‬داران‮ ‬باید‮ ‬توجه‮ ‬داشته‮ ‬باشند‮ که استفاده از قندهای ساده نظیر شله‌زرد، حلوا، قندوشکر، شیرینی، مربا و عسل، ‮زولبیا و بامیه به سرعت‮ سبب افت قند خون می‌شود‮ ‬و‮ ‬فرد‮ ‬روزه‮‬د‬ار در همان ساعات ابتدایی روز دچار افت قند خون شده و این‮ ‬مسئله‮ سردرد و عدم‌تمرکز را در طول روز به‮ ‬دنبال‮ ‬خواهد‮ ‬داشت‮. نان و پنیر کم نمک با سبزی یا گردو، خرما، کشمش و شیر از بهترین خوردنی‌ها برای سحر محسوب می‌شود زیرا علاوه بر حجم‌کم دارای قوت بسیار است‮. ‬

 

thank you for attention

چهارشنبه 26/4/1392 - 13:52 - 0 تشکر 622420

هنگام‮ ‬سحر‮ ‬مردم‮ ‬باید چه‮ ‬مواد‮ ‬غذایی‌ای‮ ‬مصرف‮ ‬‬و‮ ‬از‮ ‬خوردن‮ ‬چه‮ ‬نوع‮ ‬غذاهایی‮ ‬اجتناب‮ ‬کنند‮؟


مصرف‮ ‬بیش‮ ‬از‮ ‬حد‮ مواد پروتئینی به‌خصوص هنگام سحر باعث می‌شود در بدن گرمای بیشتری تولید شود‮ و روزه‌داران بیشتر احساس تشنگی‮ ‬کنند‮. روزه‮‌‬داران‮ ‬بهتر‮ ‬است‮ در غذاهای خود مقداری فلفل استفاده کنند؛‮ چون ‮این‮ ‬ماده‮ ‬غذایی‮ به خنک‌شدن بدن کمک می‌کند‮. بسیاری از مردم دنیا در مناطق گرمسیری به این طریق بدن خود را خنک می‌کنند‮. ‬روزه‮‌‬داران باید‮ از خوردن خوراکی‌های سرخ شده، فست‌فود‌ها ‮‬و‮ غذا‌های آماده خودداری‮ ‬کنند‮.


کلسیم و فسفر در بسیاری از واکنش‌های سیستم مغزی و آزاد کردن انرژی در بدن نقش دارند، لذا از آنجا که در‌ماه مبارک رمضان تعداد وعده‌های غذایی کمتر می‌شود، متأسفانه برخی از افراد نسبت به مصرف شیر و ماست، غافل می‌شوند. مصرف شیر ولرم، چه در وعده سحر و چه افطار، بسیار مؤثر‮ ‬است‮. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B و ویتامینE نظیر آجیل و گردو در وعده شام بعد از افطار بسیار در تمرکز، حافظه و افزایش انرژی مؤثر است.

 

thank you for attention

چهارشنبه 26/4/1392 - 13:52 - 0 تشکر 622421

چه‮ ‬نکاتی‮ ‬را‮ ‬باید‮ ‬روزه‮‌‬داران‮ ‮ ‬هنگام‮ ‬افطار‮ ‬رعایت‮ ‬کنند‮؟


بهتر است افطار خود را با یک استکان آب ولرم یا یک فنجان شیر و عسل باز کنند و از خوردن غذا و شیرینی‌های فراوان هنگام افطار بپرهیزند تا دچار سنگینی و مشکلات معده نشوند‮. وعده‌های غذایی مانند پلو و خورش را 2‌ساعت بعد از افطار میل کنند‮ تا هضم آن آسان باشد. برای جلوگیری از بروز یبوست و مشکلات روده، بعد از خوردن افطار آلو و انجیر خیس شده و میوه‌هایی همچون گلابی، هلو و هندوانه میل کنند‮. ‬


برای اینکه‮ ‬روزه‮‌‬داران‮ بعد از خوردن افطار و سحری دچار سوزش معده و ترش کردن نشوند‮ بهتر است از غذاهای سبک و کم‌چرب استفاده کنند‮. در ضمن مایعات را پس از اتمام غذا میل‮ ‬کنند‮ و بلافاصله بعد از خوردن سحری به رختخواب نروند‮. مصرف تخم‌مرغ پخته، به‌خصوص در وعده افطار می‌تواند پروتئین‌های مورد نیاز برای واکنش‌های مغز را فراهم کند. ورزش سبک و پیاده‌روی بعد از افطار به هضم غذا و جلوگیری از یبوست کمک زیادی می‌کند‮. ‬

 

thank you for attention

چهارشنبه 26/4/1392 - 13:53 - 0 تشکر 622422

یماران و سالمندانی که روزه می‌گیرند باید چه مواردی را رعایت کنند؟


سالمندان اگر روزه می‌گیرند باید مراقبت بیشتری کنند. کاهش میزان آب در بدن سالمندان و کاهش قند خون ممکن است موجب سرگیجه شود و اینگونه سرگیجه‌ها اگر موجب افتادن شود برای سالمندان خطرآفرین است.


مصرف میوه رنده شده، لبنیات خصوصا شیر کم‌چرب، استفاده از انواع سوپ‌ها و آش‌ها در افطار و سحر و نوشیدن چای کمرنگ برای آنان مفید است و می‌تواند تعادل آب و املاح را برقرار کند.
روزه در افــراد بــیمار بــا توجه به نوع بیماری متفاوت است. در بعضی از بیماری‌ها افراد می‌توانند با مشاوره با متخصص تغذیه روزه بگیرند و حتی گاهی روزه‌داری برای آنان مفید است ولی بیماران باید نظر پزشک معالج خود را ملاک اصلی قرار دهند و بدون مشورت اقدام نکنند؛ به‌ویژه افرادی که تحت رژیم‌های خاص درمانی هستند.


کودکان به‌خصوص آنها که از نظر جثه کوچک و کم وزن هستند بهتر است روزه کامل نگیرند. اگر مایلند در برنامه سحر و افطار شرکت کنند می‌توان آنها را تشویق کرد چون این ایام و گرمی حضور اعضای خانواده دور سفره سحری و افطاری و محیط سرشار از معنویت آنها را به وجد خواهد آورد و خاطره شیرینی برایشان خواهد بود.

 

thank you for attention

چهارشنبه 26/4/1392 - 13:53 - 0 تشکر 622423

خشکی لب‌ها ‮‬یکی‮ ‬ازمشکلات‮ ‬جدی‮ ‬روزه‮‌‬داران‮ ‬به‮ ‬ویژه‮ ‬روزه‮‌‬دارانی‮ ‬که‮ ‬در‮ ‬محیط‮ ‬بیرون‮ ‬فعالیت‮ ‬می‌‬کنند‮ ‬است‮. ‬روزه‮‌‬داران‮ ‬با‮ ‬این‮ ‬مشکل‮ ‬چه‮ ‬کنند‮؟


تابش مستقیم نورخورشید به لب از یک سو و از سوی دیگر تعریق و دفع مایعات بدن عوامل مؤثر بر خشکی لب بوده که گاهی منجر به شکاف لب و خونریزی از آن می‌شود. کرم‌های ضد‌آفتاب و مرطوب‌کننده‌های مخصوص لب و پرهیز از تماس مستقیم با نور خورشید ازجمله توصیه‌های مؤثر در درمان این ‮‬مشکل‮ ‬است‮. همچنین مخاط خشک بینی می‌تواند علائمی چون خون دماغ را به همراه داشته باشد که وازلین یا نرم کننده‌های ویتامینه می‌توانند کاملا این مشکل را مهار کنند. بعد از خوردن سحری، بهتر است هنگام مسواک زدن برای کاهش تشنگی و خشکی دهان، از حجم کمتری ‮‬از‮ خمیردندان استفاده شود.

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی