بهداشت و سلامت (بازدید: 100)
چهارشنبه 26/4/1392 - 0:50 -0 تشکر 622240
تأثیر آدامس جویدن بر تمیز شدن بافتهای دهان و دندان

یک دندانپزشک گفت: مصرف آدامس می‌تواند افزایش ترشح بزاق و خنثی کردن فعالیت باکتری‌ها را به دنبال داشته باشد البته می‌تواند به عنوان یک روش کمکی برای تمیز شدن بافت‌های دهان و دندان و حفظ بهداشت این ناحیه کاربرد داشته باشد.

مصطفی فاطمی اظهارداشت: اگر چه هیچ روشی مانند مسواک و نخ دندان، شیوه موثری برای تمیز شدن بافت‌های دهان و دندان و حفظ بهداشت نیست اما استفاده از روش‌های کمکی از جمله مصرف آدامس‌های بدون قند نیز کمک کننده است.
 
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: مصرف آدامس می‌تواند افزایش ترشح بزاق و خنثی کردن فعالیت باکتری‌ها را به دنبال داشته باشد البته خود این آدامس‌ها نباید حامل مواد قندی قابل تخمیر توسط باکتری‌ها باشند.
 
فاطمی ادامه داد: آدامس‌های جدیدی که در بازار به عنوان آدامس‌های بدون قند مشهورند، حاوی قندهایی به نام زایریتول هستند که باکتری‌ها نمی‌توانند آنها را تخمیر کنند اما مصرف افراطی آنها می‌تواند عوارض گوارشی به جا بگذارد.
 
این دندانپزشک در ادامه به هدف دیگری که افراد از مصرف آدامس دنبال می‌کنند پرداخت و افزود: خوشبو کردن دهان، هدف بعدی است که در این مورد هم جویدن آدامس نسبت به استفاده مناسب از مسواک و نخ دندان و تمیز کردن محیط دندان می‌تواند به عنوان یک روش فرعی محسوب ‌شود.
 
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: هیچکدام از روش‌های فردی نمی‌تواند جایگزین روش‌های صحیح حفظ بهداشت دهان و دندان باشد اما آدامس جویدن در افرادی که به هر دلیل دچار خشکی دهان می‌شوند می‌توانند به افزایش ترشح بزاق بینجامد و در این زمینه کمک کننده باشد.
 
فاطمی ادامه داد: البته در این مورد، آدامس‌های بدون قند تجویز می‌شوند.

شنبه 29/4/1392 - 7:51 - 0 تشکر 623517

توی چند مطلب قبلا خونده بودم که این نوع آدامس ها باعث اسهال و همچنین کاهش وزن میشه ....

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی