انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 139)
دوشنبه 24/4/1392 - 13:27 -0 تشکر 621721
تفسیر سوره شمس فراگیری نور امام زمان (ع) در عالم است

 

استاد حوزه علمیه قم تفسیر سوره شمس را فراگیری نور پیامبر اکرم (ص) و در ادامه، نور امام زمان (عج) در عالم بیان کرد.

خبرگزاری فارس: تفسیر سوره شمس فراگیری نور امام زمان (ع) در عالم است

بحجت الاسلام والمسلمین سید احمد میردامادیان در جمع نمازگزاران مسجد مقدس جمکران با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) که فرمودند پدر و مادرم فدای مهدی (عج) که نامش همنام من است، اظهار داشت: این نام برکات بسیاری دارد و توصیه شده است در هر خانه‌ای نام پیامبر اکرم (ص) باشد که این امر موجب نزول برکات در خانه‌های ما و موجب نجات در روز قیامت است.

وی ادامه داد: در ادامه روایت آمده است که خلق مهدی (ع) نیز مانند من است، وجود مبارک امام زمان (عج) از نظر خلق شبیه جدش پیامبر اکرم (ص) است، خداوند در قرآن می‌فرماید پیامبر اخلاق تو بس عظیم و بزرگ است. در ارتباط با خلق عظیم گفته‌اند آن کسی دارای اخلاق عظیم است که اگر کسی هم به او ظلم کرد می‌بخشد و در صدد انتقام نخواهد بود و این مسئله در زندگی حضرت و در جریان فتح مکه به وضوح نمایان است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به سوره مبارکه شمس ابراز داشت: در این سوره خداوند در آن چند قسم یاد کرده است، دلیل قسم خوردن خداوند این است که حضرت حق می‌خواهد با این سوگندها هم ارزش «مقسم به» و هم ارزش «مقسم له» را بیان کند.

میردامادیان افزود: وقتی خداوند می‌فرماید «والشمس» هم می‌خواهد ارزش خورشید را برای ما بیان کند هم می‌خواهد مردم را متوجه آنچه که برای آن قسم یاد شده است کند و در سوره مبارک شمس حضرت حق 11 قسم می‌خورد که در هیچ جای دیگر قرآن چنین نیست.

وی گفت: خداوند پس از یاد کردن این قسم‌ها می‌خواهد نتیجه بگیرد که ای مؤمنین بدانید کسی به فلاح و رستگاری می‌رسد که خود را تزکیه کند، اگر انسان خود را پاک نکند به رستگاری و سعادت دنیا و آخرت نخواهد رسید، حال باید بررسی کنیم که فلاح به چه معنا است؟

استاد حوزه علمیه قم فلاح را به معنای تمام خوبی‌ها در دنیا و آخرت معنا کرد و بیان داشت: اگر می‌خواهید به غنا و ثروتی برسید که در آن فقر راه ندارد و اگر می‌خواهید به بقا و جاودانگی برسید که هیچ وقت فنا در آن نیست راهش این است که وجودتان را تزکیه و پاک کنید و خداوند برای اینکه این مطلب مهم را برای ما بازگو کند یازده قسم خورده است.

میردامادیان با اشاره به ابتدای این سوره و قسم یاد کردن خداوند به خورشید ابراز داشت: مشخص می‌شود که خورشید از مخلوقات با ارزش خدای متعال است و حیات موجودات بر روی زمین بستگی به آن دارد و اگر خورشید نبود حیاتی نبود، ما هر چه داریم از خورشید داریم و خورشید یکی از مخلوقات با ارزش خداوند و منبع انرژی‌های زمین است.

وی ادامه داد: در ادامه خداوند به ضحی‌ها قسم یاد می‌کند، ضحی یکی از اوقات شبانه روز است که پس از طلوع خورشید و مشخص شدن نور و گرمای آن اتفاق می‌افتد، این بهترین اوقات روز است و گفته‌اند فصل جوانی و بهترین وقت روز است.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه با اشاره به روایتی از امام حسین (ع) و امام محمد باقر (ع) به تفسیر این آیه پرداخت و بیان داشت: این دو بزرگوار در روایت دارند که شمس به معنای وجود نازنین نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) است و خداوند متعال قسم به پیامبر اکرم (ص) می‌خورد و ضحی هم به وجود مقدس حضرت مهدی (ع) تعبیر شده است.

میردامادیان افزود: یعنی ارتباط امام زمان با پیامبر اکرم (ص) این است که حضرت مهدی (عج) همان خورشید است آن وقتی که نورش عالم را فرا می‌گیرد؛ همان صفاتی که وجود نازنین پیامبر اکرم (ص) دارد همان صفات را امام زمان (ع) نیز دارند، اگر پیامبر (ص) رحمت للعالمین هستند حجت‌بن الحسن (ع) نیز رحمت للعالمین هستند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی