انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 544)
دوشنبه 24/4/1392 - 10:23 -0 تشکر 621603
سد لفور (سد البرز)

   

مردم 13 روستای  لفور غربی شامل لفورک، چاشتخواران، گشنیان، حاجی کلا، امیرکلا، اسبوکلا، میرارکلا، گالشکلا، نفت چال، بورخانی، کفاک، چاکسرا و دهکلان که در محل احداث سد صاحب خانه وکاشانه و زمین شالیزاری بودند در خصوص موضوع سد با یکدیگر هم عقیده بودند و پیگیری های زیادی را  باهم فکری و همیاری  یکدیگر انجام دادند. با هرمسئولی که می شناختند دیدار نمودند و یا مکاتبه کردند تا مسایل و مشکلات خود را در خصوص احداث این سد به گوش مسئولین برسانند. ولی پاسخی نگرفتند و یا اینکه اگر پاسخی می گرفتند برای آنها را که همه چیزشان را برباد رفته می پنداشتند، قانع کننده نبود و در نهایت بی پناهی و نا امیدی در منطقه دئوتک (محل احداث سد) تجمع نمودند و جمع زیادی از مردم این روستاها نزدیک به چهل روز در این محل تجمع کردند. تا آخرین روزها همچنان بر خواسته خود پافشاری می کردند. اما به هر تقدیری که بود برای خواسته ها و سئوالات خود جوابی نگرفتند و سازمان آب منطقه ای مازندران که مصمم به احداث سد در این منطقه بود، عملیات احداث سد را با آوردن چند دستگاه بولدوزر، کامیون، لودر و ... آغاز نمود. بعدها اعتراضات مختصری هم بوجود آمد ولی نتیجه آن از قبل معلوم بود.

دوشنبه 24/4/1392 - 10:24 - 0 تشکر 621604

سرانجام افتتاح سد البرز

در روز یکشنبه مورخ  ۲۷/۵/87 هجری شمسی مصادف با نیمه شعبان خجسته  میلاد قائم آل محمد (عج) سد مخزنی البرز(لفور) با آبگیری مرحله اول در حضور مقامات لشکری و کشوری و مقامات استان مازندران افتتاح شود که به دلیل ناتمام ماندن انسداد تونل شد به تاخیر افتاد. سرانجام در روز دوشنبه با حضور تعدادی از مقامت محلی این واقعه اتفاق افتاد که یک واقعه تاریخی و بزرگ برای  مردم لفور و منطقه مازندران تلقی میشود.با آبگیری مرحله اول ار تفاع آب سد از تراز ۲۳۸ از کف تونل ورودی تا  تراز ۲۵۴ خواهد رسید. در اینصورت پل لفورک بر روی رودخانه آذر رود به ریر آب  رفت و راه دسترسی به روستای لفورک و اسبوکلا و همچنین  مسیردسترسی به امام زاده گزو از طریق جاده  جدیدی  که جهت دسترسی به لفورک و اسبوکلا از سمت روستای کفاک احداث شده است انجام می شود. اگرچه بجز تپه لفورک این روستای زیبا و تاریخی به زیر آب خواهد رفت. اما باید این واقعیت را پذیرفت که روستاها ی زیبا و تاریخی لفورک و چاشتخوران از این روز به تاریخ پیوستند.همچنین بقعه و آستانه های مبارکه امام زاده زکریا(ع) و امامزاده صالح(ع) با تشریفات خاصی به پایین دست سد کنار پل پاشاکلا منتقل شده است.قابل ذکر استِ روستای کفاک واقع در تراز ۳۱۲ در ۶۰۰ متری ساحل دریاچه سدالبرز قرار  گرفت. اما نکته حایز اهمیت این است که مردم لفور رنج ها و مصائب بسیاری را دررابطه با سد البرز تحمل کردند و از این پس نیز باید تحمل نمایند. ولی امیدوارند که افتتاح این سد خیر و برکت را برای مردم منطقه لفور و شهرستان های همجوار به ارمغان بیاورد..نا گفته نماند برآورد نهایی اعتباری پروژه سد البرز ۴۰۰ میلیارد تومان  است، که تاکنون برای ساختمان سد ۱۷۰ میلیارد تومان هزینه شده است. در طول سال های اخیر اتمام بزرگترین سد خاکی ایران یکی از مهمترین اهداف وزارت نیرو بوده و ۱۵۰ میلیون متر مکعب اب ذخیره شده این سد برای تامین آب شرب شهرهای بابل، بابلسر، امیرشهر و خزر شهر و و تامین آب ۵۴ هزار هکتار از اراضی  حومه این شهرها و ۲۲۰ روستا با ۱۸۶ هزار نفر جمعیت مورد استفاده قرار می گیرد. با اتمام و آبگیری کامل سد البرز می توان سالانه در حدود 33 میلیون متر مکعب آب برداشت و صرف آب شرب مناطق مذکور کرد. بر طبق روال و پیش بینی های صورت گرفته  سدالبرز تا اوایل اسفند ماه سال ۸۸بطور کامل آبگیری شده است.

دوشنبه 24/4/1392 - 10:28 - 0 تشکر 621606

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی