انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 120)
پنج شنبه 20/4/1392 - 18:8 -0 تشکر 620645
لزوم اجتناب شدید از حرام مالى

 

 

بخشى از حرام‏هاى مالى، تخریب كننده عبادات هستند. ممكن است عبادتى را زحمت بكشد و انجام بدهد، ولى حرام مالى آن عبادت را باطل كند. چه اندازه از حرام مالى، عبادت را باطل مى‏كند؟

من نمى‏دانم مردم نسبت به حرام‏هاى مالى تا چه اندازه دغدغه دارند، اما براى این كه بدانید حرام مالى از نظر باطن چیست، به این روایت عنایت كنید:
لحظه رحلت پیغمبر  صلى‏الله‏علیه‏و‏آله سر ایشان روى دامن امام على  علیه‏السلام بود، چشم مبارك را باز كرده، جمله‏اى فرمود و از دنیا رفت.
عجیب بودن مسأله این است كه پیغمبر  صلى‏الله‏علیه‏و‏آله نفس آخر را خرج گفتن ذكر نكردند، چون نیازى نداشتند كه رحلت ایشان به گفتن ذكر میزان شود.
در قیامت عده‏اى وارد بهشت مى‏شوند، اما عده‏اى، وجودشان بهشت شده است. همه هویت پیغمبر  صلى‏الله‏علیه‏و‏آله توحید، «لا اله الا الله» و شهادت به وحدانیت خدا بود؛ رگ، پوست، مو، گوشت، عصب، استخوان، اعضا و جوارح، قلب، جان، نفس، زبان. لذا «لا اله الا الله» نگفتند، بلكه جمله‏اى فرمودند و از دنیا رفتند.
امیرالمؤمنین  علیه‏السلام مى‏فرماید: حضرت چشم مباركش را باز كرده، فرمود: على جان! به امت من بگو: مال مردم را به مردم پس بدهند، گرچه نخ باقى مانده ته سوزن باشد كه هیچ مصرفى ندارد.
چون نخ باقى مانده ته سوزن كه از خود سوزن كوچك‏تر است، دیگر قابل دوخت و دوز نیست كه آن نخ را مصرف كند. این نخ كوچك را درمى‏آورند و دور مى‏اندازند، ولى پیغمبر  صلى‏الله‏علیه‏و‏آلهفرمود: اگر مال مردم نزد شماست، حتى اگر به اندازه نخ ته سوزن باشد، پس بدهید.
اگر صاحب نخ راضى نباشد و این نخ حرام روى لباس نمازگزار باشد و او توجه داشته باشد، نمازش باطل است. شما ممكن است بفرمایید: یك ذره نخ به این پیكر عظیم نماز چگونه مى‏تواند لطمه بزند؟ شیر، آفریده شده خدا در سینه حیوانات حلال گوشت، اگر در صد لیتر شیر پاك، فضله موش بیافتد، خوردن، خرید و فروش آن شیر حرام است، چون نجس شده است.

 

آلودگى براى تخریب لازم نیست كه به اندازه آسمان باشد. میكروب وبا اول یكى است و با چشم دیده نمى‏شود، ولى این یك میكروب به سرعت تكثیر مى‏شود و در نهایت بدن را از كار مى‏اندازد. این نگاه اسلام به مال حرام است. پیكر نماز را مى‏تواند خراب كند، حتى نخ ته سوزن، دكمه حرام، به معنویت نماز لطمه مى‏زند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی