انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 812)
پنج شنبه 11/7/1387 - 6:19 -0 تشکر 62009
:(گالیلو گالیله(قسمت دوم

گالیلو گالیله(قسمت دوم):

گالیله به پادوئا سفر کرد و در دانشگاه آن شروع به فعالیت کرد .در آن زمان پاوئا برای روشنفکران چون بهشت بود چون به راحتی می توانستند نظرات خود را بیان کنند.گالیله در خانه ی دوست خود پینلی زندگی می کرد و با هم بسیار صمیمی بودند.اگرچه دانشگاه خانه ای در اختیار گالیله قرار داده بود,اما گالیله ترجیح می داد که در خانه ی پینلی زندگی کند چون او می خواست از کتابخانه ی 80,000 کتابه او استفاده کند.گالیله در خانه ی پینلی با مردانی دیدار کرد که بعدا در سرنوشت او نقش مهمی را ایفا کردند و بعدا به عضویت دستگاه تفتیش عقاید درآمدند.در زمان زندگی گالیله در پادوئا با زنی ونیزی آشنا شدو حاصل این ازدواج دو دوختر و یک پسر بود.اما آنها بیش از یک دهه با هم زندگی نکردند زیرا گالیله به دنبال کشفیات و افکاری که ذهنش را مشغول کرده بودند رفت.

گالیله به این نتیجه رسید که همه ی اجسام با سرعت یکسان ,در فواصل یکسان سقوط می کنند ,وزن آنها تاثیری ندارد,اما او درباره ی نحو تغییر سرعت در هنگام سقوط چیزی ثابت نکرد.گالیله برای این کار ,جسمی را بر روی ناو غلتاند و دید که سرعت پایین رفتن گلوله,بشدت کاهش یافت واگر اصطکاک را نادیده می گرفت ,سرعت پایین آمدن گلوله,با سقوط یکسان می شد.اما در این صورت مدتی که گلوله به پایین می رسد ,خیلی بیشتر از سقوط  بود .گالیله سر ناو را پایین آورد و سرعت گلوله بصورت چشمگیری کاهش یافت و اندازه گیری زمان آن مشکل شد.باید روش زیرکانه ای برای اندازه گیری زمان در نظر می گرفت.این بار گالیله برای اندازه گیری زمان از نبض خود استفاده نکرد بلکه از بشکه ی آبی استفاده کرد و و انتهای آن را سوراخ کرد  تا آب بشکه به تدریج  خالی شود.اندازه سوراخ را چنان انتخاب کرد که تخلیه آب تا پایان آزمایش ادامه یابد.این آزمایش را بارها و بارها تکرار کرد و مقدار آب جمع شده را در هر مرحله اندازه گیری کرد.

6)شتاب:

آزمایش اول:گلوله مسافت 2.4 متر(8فوت)را پیمود,زمان لازم:2 واحد(بر اساس آب تخلیه شده از بشکه)

آزمایش دوم:گلوله مسافت 5.5 متر (18 فوت)را پیمود,زمان لازم:3واحد

آزمایش سوم:گلوله مسافت 9.75 متر(32 فوت)را پیمود,زمان لازم:4 واحد

 

 

اختلاف مسافت بین آزمایش اول و دوم:         8-18=10 فوت   

                                            زمان 2.4=زمان 3.1

اختلاف مسافت بین آزمایش دوم و سوم:           14فوت=18-32

                                           زمان2.4=زمان3.1=زمان4.25

 

به دلیل اینکه زمانهایی که آزمایش در آن انجام شد,یکسان شد پس هرچه گلوله مسافت بیشتری در این زمان طی کند ,شتاب بوجود می آید (سرعت نهایی)

                   پس به این فر مول رسید:          v=x / t  

تنها عاملی که موثر در زمان رسیدن گلوله به انتهای مسیر بود,مسافت طی شده است و اگر دو جسم با جرم متفاوت و مسیر یکسان حرکت کنند,همزمان خواهند رسید.

7)مطالعه بالستیک:در فیزیک کلاسیک فقط یک نیرو بر جسم اثر می کند و آن گرانش است اما گالیله باید آزمایش و طرح ذهنی که:اگر از دکل کشتی توپی را رها کنیم,تنها  به آن نیروی گرانش وارد نمی شود,بلکه نیروی کشتی در حال حرکت نیز بر آن وارد می شود.گالیله به مطالعه حرکت پرتابه پرداخت و به این نتیجه رسید که دو نیرو بر جسم اثر می کند:1)گرانش  2)نیروی محرک ناشی از انفجار داخل لوله توپ.اگر لحظه ای گرانش را  در نظر نگیریم توپ به صورت مستقیم و با سرعت ثابت حرکت خواهد کرد,چون یک بار بر آن نیرو وارد شده است.  اما نبروی گرانس توپ را به سمت زمین میکشد و باعث می شود که توپ مسیر منحنی را طی کند.گالیله دریافت دریافت بیشترین مسافت را زمانی گلوله طی می کند که دهانه گلوله زاویه 45 درجه داشته باشد.

در همان سالها یوهان کپلر کتابی منتشر کرد که  راز کیهان  نام داشت و چون از نظرات گالیله خبر داشت,نسخه ای از این کتاب را برای او فرستاد,گالیله جواب همکار آلمانی خود را داد و از او تشکر کرد.هنگامی که کپلر از او خواست ,پشتیبانی خود را برای تائید نظر کوپرنیک اظهار کند,گالیله موافقت نکرد,این کار او نوعی دو رویی بود.اما از طرفی گالیله نمی خواست که با کلیسا رو در رو شود.چون گالیله در پادوئا در بیخ گوش رم,در کانون افراطیون بود و کپلر خیلی دور از آنجا  و در آلمان به سر می برد.

8)ابر نو اختر:هفت سال بعد پدیده ای در آسمان رخ داد که ابر نو اختر نامیده می شود.ارسطو اعتقاد داشت که آسمان ثابت است,پس چرا این اتفاق رخ داد.ابر نو اختر در آسمان بسیار درخشان است,اما نه به درخشش ماه.

منبع:کتاب گالیلو گالیله,مخترع,اخترشناس و عصیانگر(انتشارات فاطمی)

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی