انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 172)
دوشنبه 17/4/1392 - 20:40 -0 تشکر 619006
هوش کودکان ذاتی است/ تبلیغات تقویت هوش دروغ است

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: تقویت توجه و تمرکز و تقویت حافظه چیزی جدای از تقویت هوش است و به طور کل این مقوله‌ها جدا از هم هستند لذا چیزی به نام تقویت هوش نداریم و این مقوله از لحاظ علمی و بحثی مبهم است.

خبرگزاری فارس: هوش کودکان ذاتی است/ تبلیغات تقویت هوش دروغ است

مهدی تهرانی دوست در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: مسئله هوش یک ویژگی تقریباً سرشتی است که در هر فردی وجود دارد و ظرفیت قوای شناختی فرد به طور کلی به عنوان هوش در نظر گرفته می‌شود و ابزارهایی برای اندازه‌گیری این ظرفیت در نظر گرفته می‌شود.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: در قوای شناختی افراد قسمت‌های مختلفی وجود دارد. این قسمت‌ها شامل حافظه، توجه و تمرکز و ادراک است که هر کدام از این‌ها می‌تواند به نوعی در هوش تأثیرگذار باشند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: ما اگر حافظه را از هوش جدا کنیم و در مورد هوش صحبت کنیم می‌توان گفت هوش در نظر گرفته شده در اصل توان یادگیری افراد را منعکس می‌کند و با ابزارهایی که اندازه‌گیری می‌کنند می‌‌توان به آن نمره داد و در این نمره مشخص می‌شود که هوش نرمال است یا پایین‌تر از نرمال یا اینکه فرد از نظر هوشی مشکل دارد.

تهرانی دوست افزود: در مورد تقویت هوش واقعیت این است که بخش عمده این ظرفیت به عنوان سرشت در افراد وجود دارد و هر کودکی این ظرفیت را به دلایل ژنتیکی یا عوامل مختلف به صورت متفاوت با دیگری دارد.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر اینکه آیا می‌‌توان هوش کودکان را تقویت کرد یا نه، پاسخ داد: اگر زمینه‌های سرشتی را در نظر بگیریم واقعیت این است که به معنای کلی بحث تقویت هوش را نداریم اما اجزایی را که با یادگیری افراد مرتبط است می‌توانیم در نظر بگیریم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح  کرد: توجه و تمرکز و ظرفیت حافظه از مواردی است که می‌توان آنها را تقویت کرد یا تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر داد.

وی ادامه داد: تقویت توجه و تمرکز و تقویت حافظه چیزی جدای از تقویت هوش است و به طور کل این مقوله‌ها جدا از هم هستند لذا چیزی به نام تقویت هوش نداریم و این مقوله از لحاظ علمی و بحثی مبهم است.

این روانپزشک تصریح کرد: در تقویت قوای شناختی باید در نظر گرفت که روی چه ظرفیتی صحبت می‌کنیم و می‌توان آن را تغییر داد یا نه؟ چرا که تحقیقات اولیه انجام شده در بعضی از زمینه‌ها نشان داده که می‌توان توجه و تمرکز و حافظه را تقویت کرد که البته به تحقیقات و کارهای بیشتری در این زمینه نیاز است.

تهرانی دوست در مورد تأثیر تغذیه به عنوان تقویت هوش گفت: ما در این زمینه تحقیقات و نظر علمی نداریم.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان نقش امگا3 و امگا6 و ویتامین D و عنصر روی را بر روی افزایش توجه و تمرکز قطعی ندانست و گفت: یکسری مطالعات انجام شده اما نتیجه قطعی معلوم نیست.

وی ادامه داد: به طور کلی می‌توان گفت که ما می‌توانیم قسمت‌های توجه و تمرکز و بخشی از حافظه را که به نام حافظه کاری است به روشی تقویت کنیم یعنی اگر توجه و تمرکز و حافظه فرد خیلی ضعیف باشد با دارو می‌توان تا حدی آن را تقویت کرد.

تهرانی‌دوست به برخی از برنامه‌های کامپیوتری طراحی شده اشاره داشت و افزود: یکسری کارهای غیر دارویی مثل برنامه‌های کامپیوتری طراحی شده است که با تمرین آن برنامه‌ها، می‌توان تا حدی توجه و تمرکز حافظه فرد را تقویت کرد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی