انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 103)
يکشنبه 16/4/1392 - 8:42 -0 تشکر 618353
عبادت با لقمه حرام ساختن خانه روی شن روان است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: عبادت با لقمه حرام مانند ساختن خانه روی شن‌های روان است.

خبرگزاری فارس: عبادت با لقمه حرام ساختن خانه روی شن روان است

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی شامگاه شنبه در جمع پرشور مردم رفسنجان در مسجد الزهرا (س) با اشاره به روزهای پایانی ماه شعبان، این ماه را ماه پیامبر (ص) خواند و اظهار داشت: ماه رمضان ماه فرصت‌یابی و بازسازی و ماه تدارک و جبران است.

وی از آیه 56 سوره زمر یاد کرد و ابراز داشت: کسانی که به محشر می‌آیند از اینکه فرصت‌ها را از دست داده‌اند، غبطه می‌خورند.

رفیعی افزود: ماه رمضان فرصت‌های زیادی از جمله‌ آشتی با خداوند است و در این ماه انسان رابطه‌اش را با خدا محکم می‌کند.

وی تقویت اراده را دیگر فرصت این ماه مبارک خواند و بیان داشت: انس با خدا، برنامه‌ریزی‌، همدردی با دیگران، پیوند با مردم و مسجد و فرصت صبر و تحمل از دیگر موارد با ارزش این ماه است که باید مغتنم شمرده شوند.

رفیعی خاطر‌نشان کرد‌:‌ امروز‌ با وجود این همه پیشرفت علم و تکنولوژی اما در بحث اخلاق‌، نشاط و آرامش کوتاهی شده، زیرا زندگی‌ها بیشتر به سمت مادی‌گرایی رفته و از دیدگاه برخی روانشناسان زندگی مادی بشر به سه بخش نیاز، میل و هوس تقسیم شده و حال آن که بشر در‌گیر هوس‌های پوچی است که او را از نشاط و آرامش دور ساخته است.

وی عنوان کرد: کسانی که ایمان داشته‌ و ظلم نکنند، آرامش نصیبشان می‌شود و در قرآن بیان شده که شهدا و بهشتیان روز قیامت شاد و با‌نشاط هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به احادیث و روایت‌های ائمه اطهار(ع) یکی از راه‌های کسب آرامش را طهارت معرفی کرد.

رفیعی ابراز داشت:‌ مسئله طهارت بر پنج قسم است که نخستین نوع آن طهارت قلبی است کسی که سوءظن‌، شرک، حسد‌، غضب و ... نداشته باشد ‌به طوری که امام زمان(عج) در نامه‌ای‌ برای شیخ مفید(ره) نوشته‌اند «‌اگر شیعیان ما قلب‌هایشان با هم ‌و دل‌هایشان پاک بود، ظهور ما به تاخیر نمی‌افتاد».

وی تصریح کرد: ناپاکی قلب آثار منفی زیادی بر جاری می‌گذارد، دعای هشتم ‌صحیفه سجادیه 44 نوع مرض قلبی را برشمرده شده است.

رفیعی خاطر‌نشان کرد: دومین نوع طهارت مربوط به اندیشه و فکر ما‌ است، برخی سئوال‌ها ‌‌و فکر‌ها غلط است، مثلا فکر در ذات خدا و فکر در گناه اشتباه است. 

وی به نماز‌های مومنان در دوران غیبت امام زمان(عج) اشاره و عنوان کرد: بر اساس روایات نماز دوران غیبت 25 بار از نمازهای زمان ظهور ثوابش بیشتر است.

رفیعی سومین نوع طهارت را در رابطه‌ها نام برد و بیان کرد: اگر رابطه‌ها پاکیزه نباشد، گناهان زیادی به وجود می‌آید و خوش خلقی، خوش‌بینی و صله‌رحم موجب خوبی رابطه‌ها می‌شود.

وی گفت: تنش‌ها‌، قهر‌، درگیری و ... علاوه بر به هم ریختن روابط  سبب از بین رفتن آرامش می‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه چهارمین طهارت را‌ در مال خواند و تصریح کرد: ریشه همه طهارت‌ها همین است، چرا که عبادت با لقمه حرام مانند ساختن خانه روی شن روان است.

وی طهارت جسمی را یکی دیگر از طها‌رت‌ها دانست و بیان داشت: این نوع طهارت به آسانی انجام می‌گیرد و افراد نسبت به آن بیشتر اهمیت می‌دهند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی