انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 439)
شنبه 15/4/1392 - 13:32 -0 تشکر 618188
بازار داغ آش و حلیم ماه رمضان در گیلان

فارس گزارش می‌دهد

بازار داغ آش و حلیم در ماه مبارک رمضان یکی از جلوه‌های زیبای مناسبت این ماه در گیلان است.

خبرگزاری فارس: بازار داغ آش و حلیم ماه رمضان در گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ماه رمضان که می‌شود گیلان حال و هوای دیگری پیدا می‌کند و همه جا بساط آش و حلیم و زولبیا و بامیه و «خشکار» شیرینی سنتی و خوشمزه ویژه این استان پهن می‌شود.

ماه رمضان که می‌شود فضا پر از عطر گلاب و بوی خوش می‌شود و انسان از آن لذت می‌برد.

رمضان از همه نظر ماه با برکتی است و بر خلاف روزهای عادی در آن جنب و جوش زیاد بوده و مردم با نشاط خاصی ماه رمضان را سپری می‌کنند به طوری که پس از پایان آن نیز همچنان سرخوش از این ماه می‌شوند.

یکی از آداب زیبای ماه مبارک رمضان دادن افطاری است و همه تلاش می‌کنند تا آنچه مرسوم این ماه است را برای پذیرایی از مهمانان انجام دهند که پختن آش و حلیم از جمله آن است.

در ماه مبارک رمضان دیگ‌های آش جلوی مغازه‌های مختلف بار گذاشته می‌شود و برخی آش‌ها نظیر آش رشته که تا چند سال پیش یک غذای خانگی بود در ماه رمضان بساط آن در همه جای شهر برپا شده و در کاسه‌های یک بار مصرف به روزه‌دار فروخته می‌شود.

            

 

آش شله‌قلمکار نیز یکی از آش‌های پرطرفدار در بین مردم گیلان است که مردم این استان در روزهای عادی برای ادای نذر به حضرت زهرا (س) آن را بار می‌گذارند و بین همسایه‌ها و نیازمندان تقسیم می‌کنند.

این آش در ماه مبارک رمضان خواهان زیادی دارد و به همین دلیل بیشتر مغازه‌ها اقدام به توزیع آش شله‌قلمکار می‌کنند.

این آش از مغذی‏‌ترین و خوشمزه‏‌‌ترین آش‌های ایرانی است که در هر استان با روش خاص خود طبخ می‌شود.

حلیم نیز یکی از غذاهای معروف و پرطرفدار در بین مردم گیلان است که در روزهای عادی ترجیح می‌دهند در وعده صبحانه از آن میل کنند و در ماه مبارک رمضان نیز به عنوان یک غذای کامل در هنگام افطار استفاده می‌کنند.

«رشته خشکار» از شیرینی‌های سنتی ویژه گیلان است که در ماه مبارک رمضان بسیار طرفدار دارد و از آن در هنگام افطار استفاده می‌شود.

اگر چه شیرینی رشته‌خشکار در تمام روزهای عادی در گیلان به ویژه رشت عرضه می‌شود اما شیرینی آن در ماه مبارک رمضان حلاوت خاصی دارد.

این شیرینی سنتی گیلان از آرد برنج، شکر، مغز گردو و ادویه‌‌جات معطر نظیر هل و دارچین تهیه می‌شود.

تفاوتی که بین رشته و خشکار وجود دارد اینکه «رشته» بدون مغز گردو بوده و تنها خمیر مشبک است اما خشکار شکم‌پر و دارای مغز  گردوی خردشده، شکر، دارچین و جوز هندی و هل است و گاهی از مغز نارگیل و پسته نیز استفاده می‌شود.

رشته‌خشکار به دلیل برخورداری از گلوکز و پروتئین گیاهی موجود در مغز گردو بسیار مغذی و نیروبخش است.

رشته‌خشکار را دو نوع تهیه می‌کنند یکی زعفرانی و دیگری ساده، که البته زعفرانی آن زرد و خوشرنگ و گران‌تر است.

رشته‌خشکار را نباید پس از خرید به صورت خام خورد باید در ماهی‌تابه سرخ و در شربت خاص خود قرار داده شود که این شربت از آب و شکر و دارچین و هل و گلاب درست می‌شود.

زولبیا و بامیه نیز از شیرینی‌های خاص ویژه ماه مبارک رمضان است که طرفداران بسیاری دارد و هنگام افطار از آن استفاده می‌شود.

زولبیا از مخلوط نشاسته و ماست و بامیه نیز از آرد و تخم‌مرغ و دیگر موارد مورد نیاز تهیه می‌شود که یکی از شیرینی‌های خوشمزه در گیلان است.

*عرضه کیلویی آش و حلیم در گیلان

رئیس اتحادیه صنف پزندگان شهر رشت در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در رشت درباره نرخ‌گذاری آش و حلیم در ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان قیمت آش و حلیم به صورت کیلویی محاسبه می‌شود.

مهدی پورمحمدی، از عرضه آش و حلیم در ماه مبارک رمضان به صورت کیلویی به مشتریان خبر داد و اظهار کرد: حدود 10 سال بود که نرخ تصویبی در باره ارائه غذا به مشتریان وجود نداشت و اصناف طبق نرخ عرف ارائه خدمات می‌کردند.

رئیس اتحادیه ‌پزندگان شهر رشت افزود: در جلسه‌ای که در 11 فروردین امسال برگزار شد با همکاری رئیس مجمع امور صنفی شهرستان رشت نرخ ثابتی برای انواع غذاها در سه درجه ممتاز، درجه یک و درجه دو به تصویب رسید و به واحدهای صنفی ابلاغ شد.

وی خاطرنشان کرد: این رتبه‌بندی طبق درجه کیفیت مواد ارائه شده و سطح خدمات قابل ارائه به مشتری صورت گرفته است.

پورمحمدی، با اشاره به قیمت ارائه آش در ماه مبارک رمضان، اذعان کرد: با توجه به افزایش قیمت حبوبات و مواد آنالیز برای تهیه آش، درخواستی از طرف اتحادیه به مجمع امور صنفی و بخش اصناف سازمان صنعت، معدن و تجارت ارائه شد که طبق این درخواست در 27 خرداد امسال نرخ جدید آش مناسب با قیمت مواد اولیه به تصویب رسید و تمام واحدهای صنفی باید آش را با این قیمت به مشتریان عرضه کنند.

*نرخ انواع غذا در ماه رمضان تغییر پیدا نمی‌کند

وی با بیان اینکه نرخ انواع غذا در ماه مبارک رمضان تغییری پیدا نمی کند، تصریح کرد: تمام واحدهای صنفی موظف هستند آش را بر اساس درجه‌بندی ممتاز، یک و دو با قیمت‌های مصوب از 13 هزار تومان درجه ممتاز تا 11 هزار تومان درجه یک و 9 هزار تومان درجه دو به مشتریان عرضه کنند.

این مسئول افزود: تعیین قیمت طبق درجه‌بندی برای واحدهایی است که تنها پروانه کسب پخت آش را دارند و باید در طول سال آش ارائه دهند.

وی متذکر شد: طبق هماهنگی و مصوبه‌ای که در مجمع امور صنفی و در زمان صدور نرخ جدید آش به تصویب رسیده واحدهایی که پروانه کسب پخت آش را ندارند و تنها در ماه مبارک رمضان در واحد صنفی خود اقدام به پخت و توزیع آش می‌کنند بر اساس مصوبه باید آش را به قیمت درجه دو کیلویی 9 هزار تومان ارائه دهند و اگر در این راستا تخلفی صورت گیرد مشتریان می‌توانند با شماره 124 بازرگانی تماس بگیرند.

*مشتریان به وزن کیلوی آش و حلیم توجه کنند

پورمحمدی در باره قیمت تصویب شده حلیم گفت: از آنجا که تعداد واحدهای صنفی حلیم‌پزی در شهر رشت کم است قیمت حلیم کیلویی 10 هزار تومان به تصویب رسیده و تمام واحدهای صنفی حلیم‌پزی باید حلیم را با این قیمت به مشتری ارائه دهند.

وی تأکید کرد: مشتریان برای خرید آش و حلیم به کیلو و وزن آنها توجه داشته و آگاه باشند که قیمت آش و حلیم بر اساس کیلو محاسبه می‌شود و واحدهای صنفی باید طبق قیمت و کیلو از مشتری وجه دریافت کنند.

رئیس اتحادیه پزندگان شهر رشت، اذعان کرد: هر واحد کسبی موظف است نرخ دریافتی از اتحادیه که درجه‌بندی‌ها روی آن ذکر شده است را در معرض دید مشتری قرار دهد تا مشتری‌ها از درجه‌بندی واحد کسبی و مبلغ پرداختی آگاه شوند.

شنبه 15/4/1392 - 13:56 - 0 تشکر 618194

ای والله عزیز
چه كردی؟
بابا گلی به جمالت
شمالی ها كه اعتنایی به ما نمی كنن
باز هم شما

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی