انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 177)
شنبه 15/4/1392 - 9:11 -0 تشکر 618104
انتخاب دو نام دوزخی برای قمرهای پلوتو

‌ و Styx به عنوان نام های رسمی دو قمر کوچک در مدار کوتوله پلوتو انتخاب شدند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اتحادیه بین المللی نجوم (IAU)‌ که مسوولیت نامگذاری رسمی اجرام آسمانی را برعهده دارد، این دو نام را برای دو قمر پلوتو که پیش از این P4 و P5 نامیده می شدند، انتخاب کرد.

 

این نام ها بر اساس نظرسنجی اینترنتی انتخاب شدند، اما نام Vulcan که رتبه نخست را کسب کرده بود، برای هیچکدام از این قمرها انتخاب نشد.

 

از مجموع 500 هزار رأی ارسالی، 170 هزار رأی به نام Vulcan اختصاص یافته بود؛ همچنین Cerberus و Styx به ترتیب جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

 

دلیل انتخاب نشدن گزینه نخست، استفاده قبلی از این نام در علم نجوم و عدم ارتباط این نام با کوتوله پلوتو عنوان شده است.

 

بر اساس قوانین اتحادیه بین المللی نجوم (IAU)‌، قمرهای پلوتو باید بر اساس اساطیر یونان و روم باستان نامگذاری شوند؛ نام پلوتو نیز بر اساس نام حاکم عالم اموات در اساطیر باستانی نامگذاری شده است.

 

نام Cerberus از نام یک سگ سه سر در اساطیر روم باستان گرفته شده است که با اختصاص 100 هزار رأی در جایگاه دوم قرار گرفت، اما در نهایت معادل یونانی این نام یعنی Kerberos‌ انتخاب شد.

 

نام Styx که بر اساس اسطوره های باستانی، نام رودخانه ای است که حیات را از مرگ جدا می سازد با 88 هزار رأی در جایگاه سوم قرار گرفت.

 

اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل در سال 2011 میلادی موفق به کشف قمر Kerberos‌ و در سال 2012 قمر Styx شناسایی شد؛ قطر این دو قمر بین 20 تا 30 کیلومتر است.

 

پنج قمر در مدار کوتوله پلوتو شامل Charon، Nix، Hydra، Cerberus و Styx‌ است.

انتخاب نام دو قمر جدید کوتوله پلوتو

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی