انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 826)
دوشنبه 10/4/1392 - 0:33 -0 تشکر 616456
نوش آباد ،شهری زیر زمینی

سلام دوستان

اصفهان پتانسیل زیادی از نظر تاریخی وفرهنگی دارد
شهر نوش آباد
:یکی ازوبلاگنویس های محترم کشوری  :جناب آقای سید جعفر فاطمی نوش آبادی اهل وساکن آن شهر هستند ومن تعریفش را از تماس تلفنی از ایشان شنیدم ولی خودم نرفتم.
اگر دوستی در این انجمن تابه حال به این شهر واین شهر زیرزمینی که تاریخی هست سری زده برایمان از خاطراتش بنویسد

درباره نوش آباد

نوش آباد

شهر نوش آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل از استان اصفهان در ارتفاع ۹۰۰ متر از سطح دریا و به مختصات جغرافیایی `۲۶˚۵۱ طول و`۰۵˚۳۴ عرض و در فاصله ۵/۷ کیلومتری از شهر تاریخی کاشان و ۵/۲ کیلومتری از شهر تاریخی آران و بیدگل واقع شده است. این شهر دارای آب و هوای گرم و خشک در تابستان و سرد و خشن در زمستان است . نوش آباد دارای ۳۱ هکتار بافت تاریخی و طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ دارای ۱۰۴۷۶ نفر جمعیت است .

آنگونه که در کتاب تارخ قم (نوشته شده در سال ۳۷۸ هـ ق) آمده است ” انوشاباد این دیه را از بهر آن بدین نام کردند که یکی از اکاسره (ساسانیان) بدان ناحیت بگذشت به چشمه که آنجاست فرود آمد و آن چشمه و موضع را خوش یافت بفرمود تا به آنجا دیهی بنا نهاد و انوشاباد نام کردند.” معماری دست کند اویی (شهر زیر زمینی) که بی شک، شهر پیش از آن شکل گرفته ، محلی برای اختفا در ادوار گذشته بوده و نشان از وجود ناامنی در منطقه و تفکر هوشمندانه ساکنان آن است. این معماری به صورت دالانهای تو در تو در کل زیر سطح شهر و حتی فراتر از آن در دوران ساسانی و اوایل دوران اسلام گسترده شده است و در نوع خود اثری کم نظیر و شایسته بررسی گسترده و ثبت در فهرست میراث جهانی است .قلعه خشتی متعلق به دوره سلاجقه و از جنس خشت خام و گل به مساحت یک هکتار و دارای ۹ برج دیده بانی است .این قلعه که نظامی بوده در اعصار بعدی ، کاربری مسکونی پیدا کرده است .

مسجد جامع عتیق با مناره بلند و پر هیبتش در بخش مرکزی شهر تاریخی و در مجاورت محلی به نام تخته گاه قرار دارد. آنگونه که مردم می گویند در ابتدا این مکان آتشکده بوده و پس از اسلام به مسجد تغییر یافته ولیکن در این باره هیچگونه سند مکتوبی وجود ندارد و پژوهشی نیز صورت نگرفته است.
تخته گاه محلی است است که اهالی شهر می گویند زمانی بارگاه انوشیروان بوده و زنجیری داشته که یک سرش به آسمان وصل بوده و اگر گناهکاری دست به این زنجیر می گرفت و به بیگناهی خود قسم می خورد به آسمان می رفت متاسفانه این مکان حفاظت نشده است. این باور مردم با روایت تاریخ قم راجع به نوش آباد نیز سازگاز است.
آیین نوش آباد که امروز نیز زنده و پویا در میان مردم بر آن اصرار فراوان می شود نشان از علاقه طولانی این مردم بر مذهب شیعه و اعتقاد قلبی شان است که از آن جمله می توان به کاروان هشتم محرم ، مراسم تاسوعا ، مراسم عاشورا ، مراسم روز یازدهم ، مراسم روز دوازدهم ، مراسم کتل برداری ، مراسم کشته برداری ، مراسم ایام فاطمیه ، سقاخوانی ، هوربابایی ، انواع نذورات(غذاهای سنتی) اشاره نمود.
منطقه کویری نوش آباد که دارای آثار متعدد تاریخی همچون قلاع گوناگون با نامهای جلال آباد ، فخر آباد ، دی مورچون ، سی زان ، شجاع آباد ، فیض آباد و وزیر و پوشش گیاهی خاکی مناسب جهت فعالیت های گردشگری است.
از صنایع دستی قدیم شهر مانند جولابافی ، شعر بافی و پرورش کرم ابریشم اثری برجا نمانده ولی قالی بافی کماکان در چرخه اقتصادی و اجتماعی مردم نقش دارد.
نوش آباد علاوه بر آثار ذکر شده دارای ابنیه مذهبی همچون مسجد علی (بنا گردیده در دوران سلاجقه) ، زیارت فیض آباد و پل تاریخی اسحاق آباد و چندین رشته قناتی و از همه مهمتر مردمانی سخت کوش و فداکار است که نوید از آینده ی موفق برای آن دارد.

 

دوشنبه 10/4/1392 - 18:18 - 0 تشکر 616654

سلام


تو استان اصفهان ما اینقدر چیزای مختلف هست و خودمون نرفتیم

دوشنبه 10/4/1392 - 18:21 - 0 تشکر 616658

سلام آقای رضایی
اگر بشود از آقای سید جعفر فاطمی نوش آبادی خواهش می کنم سری به این تاپیک بزنند وکمی توضیحات از این شهر برایمان بگویند :آقای فاطمی عضو انجمن دوستداران شهر نوش آباد هم هستند

دوشنبه 10/4/1392 - 18:46 - 0 تشکر 616660

تشکر آقای رضایی

این مکان هم جزء جاهایی بود که من تصمیم داشتم در موردش بنویسم اما عکسهام ناقص بود :)

عالی شد که نوشتید.

اللهم عجل لولیک الفرج
دوشنبه 10/4/1392 - 20:40 - 0 تشکر 616678

سلام
عه چه جای جالبیه اسمش و شنیده بودم ولی نمیدونستم اینجوریه خیلی جالبه ایشالله سر فرصت که فکر کنم دو سال دیگه بشه :D  حتما میرم

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 10/4/1392 - 23:49 - 0 تشکر 616726

ورودی شهر زیر زمینی نوش آباد یه آب انبار قدیمی بزرگ هستش که سقف آب انبار رو میتونید در عکس زیر مشاهده کنید.

داخل این آب انبار بسیار بزرگه اطلاعات دقیقی از ارتفاع و حجم آبی که این آب انبار می گرفته خاطرم نیست متاسفانه .

فقط یه نکته جالب اینکه وقتی زیر این گنبد اون پایین با صدای کمی بلند صحبت می کردی صدا با انعکاس تکرار میشد. 

این مکان دوتا افتاق جالب افتاد که اگر بعدا حوصله کردم مینویسم .

فعلا دو تا عکس از این مکان میذارم یکی بالای آب انبار که خودم گرفتم و یکی هم راه پله ورود به آب انبار و شهر زیر زمینی نوش آباد که از یک سایت برداشتم .

عکس از همشهری آن لاین

اللهم عجل لولیک الفرج
يکشنبه 22/10/1392 - 11:4 - 0 تشکر 680464

همایش پیاده روی کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی کاشان از نوش آباد برگزارشد

کارشناس مسوول بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشت شهرستان کاشان از برگزاری همایش پیاده روی آموزشی کارشناسان این واحد دانشگاهی در تاریخ 21 دیماه 92 در شهر تاریخی نوش آباد خبر داد.

سید حسین مستوری گفت: ورزش به عنوان مهمترین مسیر حفظ سلامتی شهروندان و پیشگیری از بیماری در جامعه  است اما نیازمند فراگیری آموزش هایی برای انجام صحیح آن است .

به گفته وی، اجرای همایش های پیاده روی با هدف آموزش و آگاهی بخشی شهروندان در خصوص ضرورت ورزش های همگانی و شیوه های درست ورزش کردن از جمله برنامه های دانشگاه علوم پزشکی کاشان در حوزه ماموریت این دانشگاه است .

وی اظهار داشت: آموزش چهره به چهره و توزیع بروشورهای آموزش مهارتهای زندگی و ارتباط موثر از برنامه هایی بود که توسط  کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی کاشان در همایش پیاده روی نوش آباد انجام شد.

وی تاکید کرد: تشکیل کارگروه بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهرنوش آباد، اقدام شایسته ای برای جلب مشارکت شهروندان در مسیر فرهنگ سازی و گسترش ورزشه های همگانی است و می تواند الگویی برای سایر مناطق نیز باشد.

کارشناس مسوول بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشت شهرستان کاشان گفت: بازدید از مجموعه باستانی شهرزیرز مینی نوش آباد به منظور شناسایی شیوه های حفظ بهداشت توسط انسان های تاریخ باستان از دیدار برنامه های این همایش بود.

مستوری افزود: حضور در گلزار شهدای نوش آباد و تجلیل از مقام شامخ شهید "قاسم اخباری" به عنوان پیشکسوت بهداشت و درمان در شهر نوش آباد از جمله برنامه های کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی کاشان در نوش آباد بود.سه شنبه 6/12/1392 - 10:52 - 0 تشکر 686115

شهر زیرزمینی نوش آباد، تطابق انسان با شرایط دشوار را نمایش می دهد


به گزارش خبرگزاری پانا ،سیاوش شایان در نشست با فرهنگیان نوش آباد افزود: انسان وقتی با شرایط دشواری مثل جنگ، خشکسالی و تهدیدهای محیطی روبرو شد می تواند خلاقیت بیافریند که شهرزیر زمینی نوش آباد نیز نمونه آن است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: این مجموعه باستانی، روش زندگی و  یک گوشه ای از دانش بومی مردم نوش آباد است که می تواند به عنوان یک الگوی موفق برای محیط های مشابه قابل استفاده قرار گیرد.
وی تاکید کرد: امیدواریم با همت مسوولان مربوط و همکاری مردم، به زودی گوشه های تاریک شهر زیرزمینی نوش آباد از نظر کارکردها، نوع ساختار و ویژگی های آن  مورد بررسی قرار گرفته و برای اهل علم روشن شود.
وی بااشاره به ضرورت تغییر در شیوه های تدریس جغرافیا گفت:باید حرکت دانش آموزان به طرف حفظ کردن درس را با تحقیقات میدانی کمی آرام و مطمئن کرد که برای این کار معلمان باید  دانش آموزان را   به مطالعه عمیق تشویق مطالعه کنند.
سردبیر مجله رشد جغرافیا تاکید کرد: مهمترین وظیفه ما این است که منابع علمی را  کامل و با دقت بخوانیم، نقد و بررسی کنیم که  این شیوه مطالعه و تدریس در کلاس درس خیلی ارزشمند است.
کارشناس سازمان تالیف و تدوین کتاب های درسی وزرات آموزش و پرورش تصریح کرد: در افکار عمومی و حتی تحصیل کردگان اغلب فکر می کنند  که جغرافیا یک درس ساده است،  اما برای زندگی در دنیای امروز، یکی از مهمترین رشته ها است.
شایان افزود: ما معلمان، نیازمند این هستیم که برای سطح عموم، هم علم خود را معرفی کنیم و هم اینکه کتاب هایی در این زمینه بنویسیم و به بازار روانه کنیم.
سه شنبه 19/1/1393 - 15:0 - 0 تشکر 688364

عباس شافعی گفت: بنا به آمار، در تعطیلات نوروزی، 165 هزار گردشگر داخلی و خارجی از آثار تاریخی نوش آباد دیدن کردند که این میزان در سال قبل 140 هزار نفر بود.
به گفته وی، در 16 روز تعطیلات آغاز سال، بیش از 10 هزار برگ بلیط رایگان صادر شد که شهروندان  نوش آباد و میهمانان آنها، بازنشستگان دارنده کارت منزلت، خانواده ایثارگران و چهره های برجسته از آن استفاده کردند.
وی اظهار داشت: تورهای گردشگری در تعطیلات نوروزی به نوش آباد سفر داشتند، از 20 درصد تخفیف بهره مند شدند.
 وی گفت: پنج مکان تاریخی شامل ورودی های اول و دوم شهر زیر زمینی،  مسجد جامع، مسجد امام علی علیه السلام و قلعه خشتی به عنوان محور گردشگری امسال تعریف شده بود که علاقمندان به کویر نوردی نیز در قالب تورهای کویرگردی از امکانات کمپ کویر نوش آباد استفاده کردند.
وی تصریح کرد : از این تعداد گردشگر 66 هزار نفر از معماری دستکن شهر زیر زمینی نوش آباد بازدید کردند که این حجم استقبال لزوم برنامه ریزی دقیق تری را در خصوص ادامه اکتشاف و توسعه فضای این مجموعه تاریخی طلب می کند.
شافعی افزود: بیش از 100 نفر نیروی انسانی در قالب راهنمایان گردشگری، اعضای ستاد اسکان، خدمات شهری، تبلیغات و اطلاع رسانی، پارکبان و نیروهای انتظامی برای ساماندهی و پذیرایی از مسافران نوروزی نوش اباد سازماندهی شدند.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی