دانش و فن آوری (بازدید: 154)
يکشنبه 9/4/1392 - 13:44 -0 تشکر 616343
دستیابی به آرشیو گذشته افراد با امواج مغزی!

در آینده می‌توان با بررسی امواج مغزی، از سابقه و گذشته هر فرد اطلاع پیدا کرد.
به گزارش ایسنا، تحقیقات جدید نشان می دهد، نشانه‌هایی از هر حادثه دست کم تا 24 ساعت پس از وقوع آن در امواج مغزی قابل شناسایی هستند.
الگوهای منحصر بفرد امواج مغزی، سرنخ هایی را ارائه می دهد که شناسایی و تمایز قائل شدن بین افراد مختلف را امکانپذیر می کند.
این مطالعه که در دپارتمان نوروبیولوژی موسسه Weizmann صورت گرفته نشان می‌دهد، فعالیت ثابت مغز حتی در زمان خواب نیز ادامه دارد.
زمانی که چشم ها باز بوده و در حال پردازش داده های بصری هستند، مغز در شرایط انفجار فعالیت سلول های عصبی قرار دارد و در هنگام بسته بودن چشم، این انفجار فعالیت جای خود را به امواج مغزی فوق آرامی موسوم به امواج مغزی خودبخودی یا در حال استراحت می دهد؛ این امواج از طریق لایه خارجی یا کورتکس مغز عبور می کنند. محققان موسسه Weizmann معتقدند که الگوهای این امواج در حال استراحت، بینش جدیدی در خصوص منحصربفرد بودن امواج مغزی هر فرد ارائه می‌کنند و در این صورت الگوهای امواج مغزی، آرشیوی از خاطرات گذشته هر فرد را تشکیل می‌دهند.

توانایی تغییر مغز در طولانی مدت از فرضیه مطرح شده توسط محققان حمایت می کند؛ یعنی با کسب تجارب جدید ارتباط بین سلول های مغزی تغییر می کند.
برای سنجش درستی این فرضیه،‌ گروهی از داوطلبان در یک تمرین شامل افزایش شدید فعالیت شبکه سلول های عصبی در ناحیه کورتکس مغز شرکت کردند.
فعالیت مغزی داوطلبان با استفاده از روش اسکن رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) قبل، در هنگام آزمایش و 24 ساعت بعد بررسی شد تا هرگونه تغییر احتمالی در امواج مغزی خودبخودی مشخص شود.
نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، تجربیات جدید نه تنها باعث تغییر الگوهای امواج مغزی خودبخودی شدند، بلکه باعث تقویت ارتباط جدید بین سلول‌های مغزی تا 24 ساعت بعد شدند.
به گفته محققان می‌توان در آینده با کمک الگوهای مغزی خودبخودی به آرشیوی از گذشته هر فرد دست پیدا کرد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی