بهداشت و سلامت (بازدید: 378)
پنج شنبه 6/4/1392 - 13:56 -0 تشکر 615534
سلول بالغ قلب انسان روی نخ ابریشم تولید شدبه گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه نیچر متدز، محققان دانشگاه تورنتو زمانی كه قصد شبیه‌سازی محیط رشد طبیعی سلول قلب جنین انسان را با استفاده از پالس‌های الكتریكی داشتند، روش جدیدی را برای ایجاد بلوغ در سلول‌های ماهیچه‌ای قلب ابداع كردند.
از آنجا كه امكان تكثیر سلول‌های قلب انسان در مقادیر انبوه وجود ندارد، دانشمندان برای تحقیقات روی این بافت حیاتی، از سلول‌های شبیه‌سازی شده كه با استفاده از سلول‌های بنیادی تولید می‌شوند، بهره می‌برند.
متاسفانه سلول‌های قلبی كه با استفاده از سلول های بنیادی تولید می شوند، نارس هستند و برای تحقیقات دارویی و پیوند مناسب نیستند.
محققان دانشگاه تورنتو برای رفع این مشكل سعی كردند محیط طبیعی رشد سلول‌های ماهیچه‌ای قلب را شبیه‌سازی كنند. آنان برای این منظور از یك رشته ابریشمی بهره ‌گرفتند و سلول‌های نابالغ را روی آن كشت كردند.
این شیوه كه با نام نوارزیستی (biowire) معرفی شده، امكان رشد سلول‌های ماهیچه‌ای را در امتداد رشته ابریشمی فراهم می‌كند؛ سپس برای تحریك سلول‌ها و شبیه‌سازی ضربان قلب به تعداد ۱۸۰ تا ۳۶۰ عدد در دقیقه، از پالس‌های الكتریكی استفاده شده است، در نتیجه این فرآیند یك رشته از سلول‌های عضلانی بالغ قلب به دست می آید كه قابلیت پیوند به بافت قلب انسان را دارد.
یكی از مهم‌ترین كاربردهای این نوارهای زیستی، استفاده از آن‌ها به عنوان نخ بخیه در زمان پیوند قلب است.
محققان انتظار دارند این شیوه جدید در آینده نزدیك امكان تولید بافت بالغ قلب و حتی ترمیم آن را فراهم كند. به گفته محققان چالش بعدی آن‌ها تولید سلول‌های بالغ عروقی با قابلیت پیوند به قلب است.
اولین مورد تولید بافت زنده در سال ۲۰۰۶ با استفاده از سلول‌های بنیادی موش تولید شد. گزارش كامل این مطالعه در شماره اخیر نشریه نیچر متدز (nature methods) منتشر شده است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی