بهداشت و سلامت (بازدید: 142)
پنج شنبه 6/4/1392 - 13:55 -0 تشکر 615532
عمر مبتلایان به سرطان كبد تا سه برابر افزایش می‌یابدبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از نشریه نیچر مدیسین، ویروسی كه تاكنون برای كنترل بیماری آبله به‌كار می‌رفت، قابلیت كاهش عوارض سرطان كبد و افزایش طول عمر مبتلایان به این بیماری كشنده را دارد.
نمونه‌ای از این ویروس كه با استفاده از مهندسی ژنتیك تولید شده و به نام جی‌ایكس ۵۹۴ مشهور است، می‌تواند عوارض سرطان كبد را تا اندازه عوارض سرماخوردگی كاهش دهد و میانگین عمر مبتلایان به این بیماری را تا سه برابر افزایش دهد.
در مطالعاتی كه توسط محققان دانشگاه لیدز انجام گرفت، ۳۰ نفر از مبتلایان به بیماری هپاتوسلولار (نوعی سرطان كبد) در قالب دو گروه مورد آزمایش قرار گرفتند و مقادیر متفاوتی از ویروس اصلاح شده، در عرض یك ماه به طور مستقیم به كبد آن‌‌ها تزریق شد.
گروه اول كه میزان كمتری از ویروس را دریافت كرده‌ بودند، به طور متوسط ۷/۶ ماه و گروهی كه مقدار بیشتری از ویروس را دریافت كردند به طور متوسط ۱/۱۴ ماه به زندگی خود ادامه دادند.
دو نفر از بیماران كه مقادیر بسیار زیادی از ویروس را دریافت كردند، پس از گذشت دوسال از درمان، هنوز هم به زندگی خود ادامه می‌دهند. این در حالی است كه بر اساس تحقیقات قبلی، موثرترین درمان این بیماری كه سورافنیب نام دارد، طول عمر بیماران را حداكثر تا سه ماه افزایش می‌دهد.
نكته جالب توجه این است كه ویروس جی‌ایكس علاوه بر تومور سرطانی كبد، به هر تومور سرطانی دیگری كه خارج از كبد وجود دارد نیز حمله می‌كند.
محققان بر این باورند كه با تزریق مستقیم این ویروس به جریان خون، می توان انواع سرطان را درمان كرد.
تا كنون بیش از ۲۰۰ نفر از مبتلایان به انواع سرطان‌ها از جمله سرطان كلیه و پوست، توسط این ویروس درمان شدند ، اما بدن تمام آن‌ها نسبت به درمان عكس‌العمل مثبت نداشته و هنوز علت عدم تاثیر این ویروس در بدن برخی از بیماران مشخص نشده است.
این شیوه درمانی جدید در مقایسه با شیمی‌درمانی اثرات سوء كمتری برای بیماران دارد و عوارض جانبی آن نیز ناچیز است. در صورتی كه اثبات شود این شیوه درمانی در درازمدت موثر است، ظرف ۵ سال نمونه تجاری آن در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت.
گزارش كامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه نیچر مدیسین (Nature Medicine) به چاپ رسیده است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی