بهداشت و سلامت (بازدید: 118)
پنج شنبه 6/4/1392 - 13:54 -0 تشکر 615530
ضریب هوشی مهمترین معیار تشخیص سلامت جسمیبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از نشریه علوم روانشناسی وابسته به انجمن روانشناسی ایالات متحده آمریكا، قطر رگ‌های خونی شبكیه واقع در قسمت پشت چشم می‌تواند شاخصی برای ارزیابی وضعیت سلامت مغز باشد و می توان با استفاده از آن سال‌ها قبل از بروز بیماری‌هایی همچون زوال عقل، احتمال وقوع بیماری را پیش بینی كرد.
بر اساس این تحقیق، افرادی كه در آزمون‌های هوش امتیاز كمتری را كسب می‌كنند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به انواع بیماری و كوتاهی عمر قرار دارند.
این واقعیت نظریه جدیدی را مطرح كرده است كه طرفداران آن معتقدند رابطه مستقیمی بین سلامت مغز و سلامت جسمی افراد وجود دارد.
دانشمندان به‌منظور بررسی رابطه بالقوه بین ضریب هوشی و میزان سلامت مغز، از فناوری‌های مورد استفاده در حوزه چشم‌پزشكی بهره گرفتند؛ چرا كه یكی از مهم‌ترین فاكتورهای سلامتی مغز، خون رسانی مناسب به آن است كه توسط مویرگ‌ها انجام می‌شود.
دانشمندان با استفاده از تكنیك‌های عكسبرداری دیجیتال از شبكیه می توانند وضعیت مویرگ‌های مغز و سلامتی آنان را پیش‌بینی كنند.
مویرگ‌های شبكیه چشم از نظر ساختار، عملكرد و حتی اندازه، شباهت زیادی به مویرگ‌های مغز دارند.
در این تحقیق بیش از ۱۰۰۰ داوطلب كه همگی متولد سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳ بودند، مورد آزمون قرار گرفتند و نتایج جالبی به دست آمد.
بر اساس نتایج این تحقیق، افراد ۳۸ ساله كه قطر مویرگ‌های شبكیه آن‌ها بیشتر بود كمترین ضریب هوشی را داشتند. این افراد در عملكردهای متعدد دیگری از جمله درك كلامی، استدلال ادراكی و حافظه نیز عملكرد ضعیف‌تری نسبت به سایرین داشتند.
این تحقیق قادر به شناسایی مكانیزم‌های موثر بر عملكرد مغز نیست. اما دانشمندان معتقدند با كنترل نحوه خون رسانی به مغز و عملكرد مویرگ‌های آن می‌توان عملكردهای ذهنی و حتی ضریب هوشی افراد را بهبود بخشید.
گزارش كامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه علم روانشناسی (Psychological Science) به چاپ رسیده است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی