دانش و فن آوری (بازدید: 148)
پنج شنبه 6/4/1392 - 10:33 -0 تشکر 615388
ایران به رتبه ۱۵ تولید علم جهان صعود کرد

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: فعالیت گسترده دانشمندان ایرانی سبب شد تا ایران در خرداد 92 از رتبه 16 به جایگاه 15 تولید علم جهان صعود کند.

به گزارش ایرنا، دکتر جعفر مهراد گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور در راستای فعالیت های تحقیقاتی، همچنان نتایج حاصله را به صورت مقاله های علمی به چاپ می رسانند که بخش قابل توجهی از تولیدات علمی کشور در نظام هایScopus و ISI ثبت و نمایه سازی می شود.

مهراد افزود: آمار تولیدات علمی تا یک ماه و نیم پیش یعنی تا 16 اردیبهشت 1392 نشان می داد که ایران از اول سال میلادی تا این بازه زمانی برابر با 6 مه 2013 در پایگاه استنادی اسکوپوس با تولید 11 هزار و 703 مقاله همچنان رتبه 16 را حفظ کرده و در پایگاه ISI با تولید شش هزار و 442 مقاله در جایگاه 18 تولید علم جهان قرار داشت.

وی ادامه داد: تلاش بیشتر دانشمندان و پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران در چاپ و انتشار مقالات بیشتر در مجلات معتبر بین المللی تا 5 خرداد 1392 برابر با 26 مه 2013 افزایش خوبی را در تولیدات علمی نشان می دهد. سرپرست ISC گفت: در تاریخ مذکور میزان تولیدات علمی ایران در اسکوپوس به 14 هزار و 228 مقاله (6/1 سهم ایران از کل تولید علم جهان) بالغ شد که جایگاه خود را در مقام 16 تولید علم جهان با این رتبه حفظ کرد.

مهراد افزود: این درحالی است که در پایگاه ISI میزان تولیدات علمی ایران در این تاریخ با وجود افزایش و رسیدن به رقم هفت هزار و 834 مقاله، رتبه جهانی کشور19 شد. وی با استناد به آمار جدید گفت: جدیدترین آمار از میزان تولیدات علمی نشان می دهد که تعداد مقالات ایران از اول سال میلادی تاکنون در پایگاه اسکوپوس به 17 هزار و 245 مقاله( 6/1 درصد از کل تولیدعلم جهان) افزایش یافته که این امر سبب شده رتبه ایران در تولید علم جهان از 16 به 15 صعود پیدا کند.

مهراد افزود: این موفقیت چشمگیر دانشمندان ایران قابل تقدیر و تمجید است و انتظار می رود دولت منتخب نیز با رویکردی که اکنون از نظر پشتیبانی از تحقیقات علمی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی حاکم است از شکوه و عظمت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها پشتیبانی کند و در تجهیز مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی گام های موثر و عملی بردارد.

وی تاکید کرد: آنچه مسلم است مراکز آموزش عالی و پژوهشی به سرمایه گذاری قابل توجهی احتیاج دارد. رشد علمی با میزان سرمایه گذاری رابطه مستقیم دارد. در هر دوره ای که به بودجه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی توجه شده است، جایگاه علمی کشور درجهان به خوبی رشد کرده است.

مهراد خاطر نشان کرد: گواه این ادعا رتبه تعدادی از دانشگاه های بزرگ کشور در بین 500 دانشگاه برتر جهان است که در نظام های رتبه بندی شانگهای، تایمز،QS و سایماگو بازتاب دارد. وی ادامه داد: نظام استنادی ISI نیز میزان تولیدات علمی ایران را از اول سال میلادی تاکنون 9 هزار و 588 مقاله گزارش کرده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: رتبه ایران در این جایگاه بعد از ترکیه که حائز مقام 19 تولید علم جهان است قرار دارد. اما مقایسه رتبه ایران در اسکوپوس و در این بازه زمانی نشان می دهد که ترکیه با تولید 14 هزار و 730 مقاله و با کسب رتبه 19 بعد از ایران، تایوان، سوئیس و فدراسیون روسیه قرار دارد.

مهراد افزود: در هر دو نظام استنادی و در بازه زمانی مزبور، کشورهای آمریکا، چین، انگلستان، آلمان، ژاپن و فرانسه به ترتیب مقام اول تا ششم را به دست آورده اند. وی گفت: در بین کشورهای در حال توسعه تنها هندوستان و برزیل به ترتیب با رتبه 7 و 14 در اسکوپوس و کشورهای هندوستان، برزیل و ترکیه با کسب رتبه های 11، 14 و 19 در نظام استنادی ISI پیشتر از ایران قرار دارند.

سرپرست ISC بیان کرد: در نظام های استنادی اسکوپوس و ISI رتبه بسیاری از کشور های پیشرفته جهان و نیز رژیم اشغالگر قدس به مراتب پایین تر از رتبه جهانی تولید علم ایران است.
مهراد در پایان خاطر نشان کرد: در بین 30 کشور نخست در نظام استنادی اسکوپوس تنها کشور مالزی با تولید هشت هزار و 524 مقاله و رتبه 24 از مجموع کشور های اسلامی قرار دارد و در بین 30 کشور نخست در نظام استنادیISI به جز ایران و ترکیه نامی از کشورهای اسلامی مشاهده نمی شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی