انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 368)
پنج شنبه 6/4/1392 - 10:13 -0 تشکر 615379
چند روز نخوابیدن آدم را می‎کشد؟

مرحله REM مرحله افزایش فعالیت‌های مغزی بوده و به زمانی گفته می‌شود که رویاها در اوج خود هستند.
با ادعای یک پزشک مبنی‌بر این که 60 روز بی‌خوابی می‌تواند عامل مرگ شود این سوال را به وجود آورده که چند ساعت بی‌خوابی می‌تواند منجر به مرگ انسان شود؟

همشهری آنلاین در ادامه نوشت: براساس گزارش لایو‌ساینس، با وجود اینکه کم‌خوابی با مشکلاتی از قبیل چاقی و بیماری‌های مزمنی مانند دیابت و سرطان سینه در ارتباط بوده‌است، برآورد دقیق عوارض جانبی آن کار بسیار دشواری است و دانشمندان زیادی بر سر این موضوع که خواب و به صورت ویژه مرحله REM خواب از قدرت احیا‌کننده‌ای در انسان برخوردار است، به توافق نرسیده‌اند.

مرحله REM خواب چه اندازه مهم است؟
به گفته دانشمندان هیچ مدرکی وجود ندارد که بتواند ثابت کند محرومیت از این مرحله از خواب،‌ که به مرحله حرکات سریع چشم نیز شهرت دارد و ششمین مرحله از خواب به شمار می‌رود، منجر به مرگ انسان خواهد شد.
مرحله REM مرحله افزایش فعالیت‌های مغزی بوده و به زمانی گفته می‌شود که رویاها در اوج خود هستند.
این فاز از خواب در بخشی از مغز به نام پونس ریشه دارد،‌ منطقه‌ای که آسیب‌دیدن آن در اغلب موارد منجر به مرگ می‌شود. با این‌همه تعدادی از افراد از چنین حوادثی جان سالم به در برده‌اند،‌ اما پس از آن هرگز مرحله REM خواب را تجربه نکرده‌اند.
با این‌همه اگر حذف این مرحله از خواب منجر به مرگ انسان می‌شد، هیچ کس نباید از داروهای MAOI و SSRI که مرحله رویا را از خواب افراد حذف می‌کند، استفاده می‌کرد.
از این رو ممکن است ارتباط مرگ با خواب کم مربوط به بخشی از خواب باشد که دانشمندان اطلاعات کمی از آن در اختیار دارند، یعنی هدف از خوابیدن بدون توجه به مراحل مختلف آن.
دانشمندان تنها می‌دانند که انسان‌ها پس از بیداری از مرحله REM بیشتر هوشیارتر هستند.

پنج شنبه 6/4/1392 - 10:14 - 0 تشکر 615380

چقدر می‌توان بیدار ماند؟


رکورد‌دار بیشترین مدت زمان بیداری به فردی به نام رندی گاردنر تعلق دارد،‌ وی توانست به صورت داوطلبانه برای 264 ساعت یا 11 روز بیدار بماند.
تاکنون گزارشی از مرگ افراد صرفا به خاطر بی‌خوابی به ثبت نرسیده‌است و آزمایش چنین پدیده‌ای در فضای آزمایشگاهی نیز غیراخلاقی خواهد بود. در آزمایشی مشهور که در دهه 1980 در شیکاگو انجام گرفت، دانشمندان تعدادی موش را با تکان دادن شدید بیدار نگه داشتند.

این جانداران پس از دو هفته جان خود را از دست دادند، اما استرس وارد شده ناشی از تکان‌های شدیدی که برای بیدار کردن آنها به قفس وارد می‌شد نیز در مرگ آنها دخیل بوده‌است. این استرس باعث افزایش هورمون کورتیزول و افزایش فشار خود جانداران شده‌است.
در واقع بیداری پی‌در‌پی منجر به مرگ این موش‌ها شده‌بود و نه بی‌خوابی. از این رو می‌توان نتیجه گرفت که اگر بتوان برای مدتی طولانی بیدار باقی ماند،‌ بدون اینکه به خواب رفته و دوباره از خواب بیدار شد، هیچ خطری جان فرد را تهدید نخواهد کرد.

يکشنبه 9/4/1392 - 11:5 - 0 تشکر 616308

سلام دوست عزیز
60روز خیلی زیادهست...کمترین از این هست...خیلی هم کمتر از این هست

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

دوشنبه 10/4/1392 - 9:21 - 0 تشکر 616481

من دو روز نخوابم میمیرم!

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی