دانش و فن آوری (بازدید: 122)
دوشنبه 3/4/1392 - 9:11 -0 تشکر 614399
ابداع سیستم امنیتی جدید برای رهگیری ساکنان خانه سالمندان

محققان دانشگاه کارنگی ملون با استفاده از دوربین‌ها و الگوریتم‌های امنیتی، نوعی سیستم نظارتی برای خانه سالمندان ابداع کرده‌اند که افراد را با دقت در یک متری مکان واقعی‌شان ردگیری می‌کند.

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این سیستم با الهام از نقشه رهگیری شخصی Marauders در کتاب‌های هری پاتر طراحی شده و «رهگیری چند دوربینه یا چند شیئی» نامیده می‌شود.

 

تلاش‌های پیشین برای رهگیری چند شیء موفقیت محدودیتی داشت یا این که دقت آن پایین بود، اما این سیستم‌ها در محیط‌های آزمایشگاهی کنترل‌شده آزمایش می‌شدند.

 

محققان دانشگاه کارنگی ملون تلاش کردند سامانه ابداعی خود را در محیط‌های زنده‌تری آزمایش کنند و خانه سالمندان محیط آزمایشی ایده‌آلی بود.

 

وجود یک سیستم رهگیری در خانه سالمندان برای پیداکردن و مراقبت از افراد کهنسال به محض این که به کمک نیاز دارند از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

فناوری جدید با ترکیب تشخیص چهره و رهگیری رنگ عمل می‌کند.

 

لباس رنگی شیوه‌ای مناسب برای شناسایی افراد است زیرا بسیاری از اوقات مرئی است، اما همان پیراهن می‌تواند در زیر نور مختلف، متفاوت به نظر برسد.

 

الگوریتم‌ طراحی‌شده تفاوت در ظاهر رنگ‌های تحت نور متفاوت را جبران می‌کند، به طوری که می‌تواند شخصی را که پیراهن قرمزرنگ به تن دارد، حین حرکت از سالنی تاریک به اتاق نشیمن روشن رهگیری کند.

 

تشخیص چهره بهترین راه برای شناسایی افراد است اما صورت‌ها به ندرت مستقیما به دوربین‌ها نگاه می‌کنند و این شیوه فقط 10 درصد از اوقات عمل می‌کند؛ بنابراین، رهگیری هر دوی چهره و رنگ‌ها به طور همزمان حائز اهمیت است.

 

این فرایند به چگونگی مکان‌یابی اشخاص توسط تلفن‌های همراه با استفاده از ورودی‌های مختلف، شباهت دارد.

 

سیگنال‌های ارسال‌شده به برج‌های تلفن ایده‌ای از این که کاربر تلفن کجاست، ارائه می‌دهند و یک جی پی اس نیز گاهی مکان شخص را دوباره بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را تصحیح می‌کند.

 

محققان کارنگی ملون از شش دقیقه فیلم که در سال 2005 توسط 15 دوربین در یک خانه سالمندان ضبط شده بود، برای طراحی الگوریتم‌ها و آزمایش سیستم بهره بردند.

 

سامانه جدید هنوز کامل نیست اما با تکمیل توانایی تشخیص هویت آن در محیط زمان واقعی، انتظار می‌رود بتوان از آن در زندان‌ها و سپس همه جا استفاده کرد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی