ورزش و تندرستی (بازدید: 110)
يکشنبه 2/4/1392 - 13:47 -0 تشکر 614273
تجمع 50 دختر مقابل استادیوم آزادی؛زنگی برای ورود خانمها به ورزشگاهها

به دنبال صعود تیم ملی فوتبال کشورمان به جام جهانی، فدراسیون فوتبال کشورمان با برگزاری جشنی که ظاهرا به جز حاشیه ارمغان دیگری نداشت، بار دیگر بحث های مربوط به حضور بانوان در ورزشگاه را به دست خود احیا کرد.

 در حالی که موضوع مربوط به حضور زنان در ورزشگاه ها – دست کم در رشته فوتبال – مدتی بود که به حاشیه رفته بود، در روزهای اخیر بار دیگر به یکی از مباحث اصلی رسانه های ضدانقلاب برای مطرح کردن دوباره بحث آزادی های اجتماعی زنان در ایران و سوءاستفاده از آن شد.

فرصت تنفس و تغییر فضا
این موضوع در بسیاری از این رسانه ها از نظر زمانی به اندازه ای به موقع و مناسب بود که آنها فرصتی یافتند تا در انبوه سوالات و تناقضات پیش آمده در خصوص تحلیل های اشتباه و جوسازی های خود درباره انتخابات ریاست جمهوری، نفسی تازه کنند و ذهن مخاطب خود را به سمت موضوعات دیگری بکشانند.

بر این اساس، در روزهای اخیر پیروزی نامزد مورد حمایت بسیاری از اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری، برخلاف تبلیغات و القائات این رسانه ها، آنها را در تناقض های حل نشدنی فراوانی قرار داده بود و در این شرایط چه موضوعی بهتر از «جلوگیری از حضور زنان در استادیوم ها» آن هم در جشنی که «ملی» نام گرفته بود می توانست مجال تغییر فضا را به آنها بدهد؟

در این خصوص بی بی سی فارسی، حتی فرصت یافت تا از این آب گل آلود ماهی مورد نظر خود را نیز بگیرد و با انتشار اخباری آمیخته به دروغ مدعی شود «با وجود این که فدراسیون فوتبال در بیانیه ای از زنان خواسته بود که در این جشن شرکت نکنند، اما در تماسهایی به شهروندان وعده هایی مبنی بر ورود زنان و خانواده های حاضر در مقابل درهای بسته ورزشگاه آزادی داده بود؛ با وجود این از ورود آنان به ورزشگاه جلوگیری شد و برخلاف رویه مقامات انتظامی در چند روز گذشته در مواجهه با جشن های مردمی در خیابانها با آنها برخوردهای خشن و سرکوبگرانه ای شد، پرچم های ایران را از دست برخی زنان گرفتند، به تعدادی از آنها هتاکی کردند، چند تن از مردانی که همراه آنها بودند مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و چند تن از زنان را نیز به زور سوار ماشین های نیروی انتظامی کردند و با دور کردن از محل در میان اتوبان تهران – کرج رهایشان کردند.»

ادعاهای این رسانه ها در حالی با شاخ و برگ فراوان مطرح می شود که بر اساس گزارش ها تنها حدود 50 نفر از زنان در مقابل در مجموعه ورزشی آزادی آماده ورود به ورزشگاه بوده اند.

يکشنبه 2/4/1392 - 13:48 - 0 تشکر 614274

یک ندانم کاری
اما جرقه ماجرای حضور بانوان در جشن صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی، از قضا از اطلاعیه خود فدراسیون فوتبال زده شد!

روابط عمومی فدراسیون فوتبال ساعت 15 و 3 دقیقه روز 28 خرداد یعنی کمتر از یک ساعت قبل از برگزاری آخرین بازی ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی، در اطلاعیه ای اعلام کرد که در صورت صعود به جام جهانی جشن صعود ساعت 17 روز بعد در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد. اما نکته قابل توجه در این اطلاعیه، تاکید فدراسیون بر ممنوعیت حضور بانوان در این جشن بود! در این اطلاعیه تاکید شده بود « لازم به ذکر است، در این مراسم تنها آقایان می توانند حضور داشته باشند و از بانوان علاقه مند به تیم ملی درخواست می شود تا از آمدن به استادیوم آزادی خودداری کنند»!

سوالی که در این جا مطرح می شود این است که مگر طبق قوانین جاری کشور حضور زنان در ورزشگاه ها ممنوع نیست که فدراسیون نیاز به تاکید این موضوع را احساس کرده است؟ مگر تغییری در قوانین مربوطه پدید آمده یا حرف و حدیثی در این باره پیش آمده که فدراسیون خود پیشگام تکذیب آن شده است؟!

متاسفانه واقعیت ماجرا این است که همه حرف و حدیث های حاشیه این جشن با یک ندانم کاری، از طرف خود فدراسیون فوتبال کلید خورد. چه بسا اگر این تاکید بی جا و بی موقع فدراسیون نبود حتی شاهد تجمع نهایتا 50 نفری دختران در مقابل در ورزشگاه آزادی نبودیم که شایعات مربوط به «برخوردهای خشن و سرکوبگرانه» آنها را نیز به دنبال داشته باشد؛ یا اگر هم برخی بانوان قصد حضور در ورزشگاه را داشتند موضوع بدون هیچ حاشیه خاصی بدون آنکه تیتر اول رسانه های ضدانقلاب و نیز موضوع برخی رسانه های داخلی شود، به پایان می رسید.

این در حالی است که حتی جشن صعود تیم ملی در ورزشگاه آزادی با غریبه ماندن تیم ملی – به دلیل عدم استقبال تماشاگران – همراه شده بود، و دلایل آن را نیز باید در بی تدبیری فدراسیون در انتخاب زمان نامناسب و اطلاع رسانی دیرهنگام و ناکافی و اصولا عدم شناخت رفتار مردم فوتبال دوست کشورمان جستجو کرد.

يکشنبه 2/4/1392 - 13:49 - 0 تشکر 614275اما حتی این مسئله و حاشیه های دیگر این جشن نیز با یک ندانم کاری بزرگ تر به حاشیه رانده شد و تنها به بروز اتفاقاتی ناخوشاید و سرانجام بهره برداری معاندان نظام از آن منجر گردید.
سه شنبه 4/4/1392 - 8:57 - 0 تشکر 614730

یعنی میشه د.ری بیاد كه بانوان گرامی ما هم مجاز باشند در استادیوم های ورزشی حضور پیدا كنند؟

سه شنبه 4/4/1392 - 8:58 - 0 تشکر 614731

میثم جان ممنونم از گذاشتن این مطلب خوب و جالب

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی