دانش و فن آوری (بازدید: 116)
پنج شنبه 30/3/1392 - 10:47 -0 تشکر 613327
ذره جدید در دام چشم بادامی‌ها!

دو تیم تحقیقاتی که به طور مستقل بر روی دو شتاب‌دهنده ذرات مطالعه می‌کردند، موفق به کشف شواهدی از ذره چهار کوارکی به نام (Zc(3900 شدند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هر دو تیم متشکل از چندین دانشمند بودند که تحت نظر نهادهایی از سراسر جهان در این پروژه فعالیت می‌کردند.

 

کشف آ‌ن‌چه ظاهرا یک ذره جدید است در آزمایشگاه‌های Belle ژاپن و BESIII چین و در نتیجه مطالعه (Y(4260 صورت گرفته است. ذره (Y(4260 در سال 2005 کشف شد.

 

فیزیکدانان به این ذره علاقه‌مند هستند زیرا به نظر می‌رسد از یک کوارک دلربا (charmed)، یک کوارک ضددلربا (anti-charmed) و یک گلوئون اضافی (به علاوه گلوئون‌های که کوارک‌ها را به هم متصل نگه می‌دارند)، تشکیل شده است.

 

در مطالعه واپاشی (Y(4260 که در پس‌مانده‌های حاصل از برخورددادن الکترون‌ها و پوزیترن‌ها با یکدیگر در شتاب‌دهنده‌های تیم‌های تحقیقاتی یافت شد، هر دو تیم متوجه یک پرتو انرژی 3.9 گیگاالکترون‌ولتی شدند که تقریبا چهار برابر وزن یک پروتون است.

 

این امر نشان‌دهنده وجود یک ذره با چهار کوارک بود که پیش‌تر مشاهده نشده بود.

 

پس از مطالعه بیشتر، هر دو تیم به این نتیجه رسیدند که آن‌چه داده‌هایشان به آن‌ها نشان می‌داد، ذره‌ای جدید و واقعی بود.

 

نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که (Zc(3900 نوعی ماده‌ ناشناخته (ذره‌ای با چهار کوارک) است.

 

این دو تیم 460 نمونه از ذره مزبور را یافته‌اند و این امر گواهی بر وجود واقعی آن است.

 

به نظر می‌سد این ذره دارای بار الکتریکی و دست کم یک کوارک دلربا و یک کوارک ضددلربا (anti-charmed) است.

 

هر دو تیم گمان می‌کنند که این ذره همچنین دارای یک کوارک بالا و یک کوارک anti-down است و به آن پیکره چهار کوارکی می‌دهد.

 

این گروه‌های تحقیقاتی معتقدند که توضیحات دیگری برای یافته‌هایشان می‌تواند وجود باشد و آن این که (Zc(3900 می‌تواند یک جفت ذره دو کوارکه باشد که به یکدیگر پیوند خورده‌اند.

 

امکان دیگر این است که ذره مزبور، یک جفت ذره دو کوارکه است که به طور سستی به یکدیگر متصل‌اند؛ این بدین معناست که آن‌ها برای مدت زمان کوتاهی با یکدیگر در تعامل هستند.

 

مطالعه چگونگی واپاشی (Zc(3900 باید به تعیین این که آیا آن چه این دو تیم کشف کرده‌اند، واقعا ذره جدیدی است یا این که ذره شناخته‌شده‌ای است که به شیوه جدید رفتار می‌کند، بیانجامد.

 

دو تیم نتایج مطالعه خود را به طور جداگانه در مجله Physical Review Letters منتشر کردند.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی