بهداشت و سلامت (بازدید: 104)
پنج شنبه 30/3/1392 - 0:12 -0 تشکر 613232
کشف ارتباط وزن گیری نوزاد و افزایش ضریب هوشی

محیط سر نشانگری از اندازه مغز است از این رو هر چه اندازه محیط سر در نوزاد بیشتر باشد، رشد مغزی او نیز سریع تر است.
تحقیقات جدید دانش پژوهان استرالیایی نشان می دهد وزن گیری و افزایش اندازه سر نوزاد در ماه نخست عمرش با ضریب هوشی بالای او در سال نخست مدرسه مرتبط است.

به گزارش مهر، پژوهشگران سلامت عمومی دانشگاه آدلاید داده های بیش از 13 هزار و 800 نوزاد را مورد بررسی قرار دادند که تمامی آنها پس از اتمام دوره کامل بارداری به دنیا آمده بودند. این نتایج نشان می دهد که نوزادانی که طی چهار هفته نخست تولد، 40 درصد وزن زمان تولد، افزایش وزن پیدا می کنند، در شش سالگی از نظر بهره هوشی 1.5 نمره بالاتر از کودکانی هستند که در دوران نوزادی 15 درصد افزایش وزن داشته اند.

بر اساس این تحقیق نوزادانی که بیشترین رشد را در محیط سر داشتند نیز از ضریب هوشی بالاتری برخوردار هستند.

دکتر لیزا اسمیترز مجری این طرح گفت: محیط سر نشانگری از اندازه مغز است از این رو هر چه اندازه محیط سر در نوزاد بیشتر باشد، رشد مغزی او نیز سریع تر است. به گفته وی، در حالت کلی نوزادان که در چهار هفته نخست تولد رشد سریع تری داشتند در سالهای بعد، نمرات ضریب هوشی بالاتری داشتند. کودکانی که بیشترین وزن را گرفته بودند در سن شش سالگی به ویژه در ضریب هوشی شفاهی نمرات بالاتری داشتند.

این امر شاید به این دلیل است که ساختارهای عصبی برای ضریب هوشی شفاهی در اوایل زندگی شکل می گیرد این یعنی وزن گیری سریع در طول دوره نوزادی می تواند فواید شناختی مستقیمی برای کودک داشته باشد. تحقیقات پیشین از ارتباط بین رژیم غذایی اولیه و پس از تولد و ضریب هوشی خبر داده بود اما این نخستین مطالعه از این نوع است که بر روی فواید ضریب هوشی ناشی از وزن گیری سریع در ماه نخست زندگی برای نوزادان سالم متمرکز می شود.
دکتر اسمیترز می گئوید این مطالعه همچنین به لزوم تغذیه موفق و مناسب نوزادان تاکید دارد.
نتایج این تحقیقات در نشریه بین المللی طب کودکان منتشر شده است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی