زن ریحانه آفرینش (بازدید: 2153)
يکشنبه 7/7/1387 - 21:30 -0 تشکر 61318
(جایگاه زن به خودی خود ) زن خوب = مادر خوب؟؟

دوستان سلام

من مدتی هست دارم به این فکر میکنم که چرا در فرهنگ و اجتماع ما خصوصا در بخش های مذهبی تر، تمام تصویری که از یک "زن خوب" ارائه میشه یک "مادر خوب" هست و این رو منصفانه نمیدونم. فرضا خانمی اصلا نخواد ازدواج کنه، یا نتونه مادر بشه. آیا نمیتونه درمسایل شخصی پیشرفت کنه یا انسان موفقی باشه؟ یا اجتماع به چشم یک زن برجسته بهش نگاه کنه؟

این رویکرد ِ "زن خوب = مادر خوب" در سریال های تلویزیون هم زیاده که نشات گرفته از فرهنگ ما و چیزی که مردم در جامعه میپسندند هست (و از فضا نیامده). هیچوقت دیده نشده که یک دختر یا زن مجرد (که علاقه ای یا برنامه ای برای ازدواج نداره) سمبل یک آدم موفق و کاراکتر ستوده در مجموعه باشه و بهمین ترتیب مجلات و ویژه نامه های اجتماعی و بقیه عناصر فرهنگی در جامعه همین دیدگاه رو در مورد زن ایرانی حمایت می کنند.

دوست دارم در این مورد گفتگو کنیم با هم. شما در مورد جایگاه زن به خودی خود چه فکر میکنید؟

 


يکشنبه 7/7/1387 - 21:57 - 0 تشکر 61328

به نام حضرت دوست که هر چه داریم از اوست
با سلام به دوستان خوب و عزیز و گرامی .
سلام به جناب researcher گرامی .
ببخشید که من خیلی عجله کردم .
به خصوص با توجه به دامنه کم اطلاعات من و نا آگاهی من از خیلی چیزها .
اما به نظر من بیشتر زنان موفق در عین حال مادر هم بوده اند .
مثلا من فکر کنم که بزرگترین دانشمند خانمها ، خانم ماری کوری بوده که خودم خیلی کارشون رو قبول دارم .
می گم که کشفی که ایشون کرده کمتر از انیشتین نبوده .
اما توی فیلمش دیدم که چهار تا فرزند داشت .
نمی دونم پروین اعتصامی مادر بوده یا نه .
درمورد برترین بانوی عالم یعنی حضرت فاطمه زهراء هم توی قضیه فدک و دفاعش از حق امامت و جواب دادن به غاصبان حق امامت از تمام مردان زمانش بهتر که حتی بهتر از هر مردی در دفاع از امامت عمل کرد .
به نظر من بیایم اول ببینیم که الگوی زنان عالم تا چه حد مادر خوب بود و تا چه حد زن خوب . به نظر من جدا کردن این دو امر درست نیست .
باز هم از عجله ام عذر می خوام . من اینها رو گفتم که نظر شما و بقیه رو هم بدونم .
همیشه شاد و پیروز باشید . 

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
با دوستان مروت با دشمنان مدارا 
وبلاگهای من : 
دوشنبه 8/7/1387 - 11:31 - 0 تشکر 61423

این چیزی ،که شما می فرمایید یک نگاه غربی به زن می تونه باشه ، خوب ما باید قبول کنیم که در شرق زندگی می کنیم و تمامی نگاهها به آثار ما از دید شرقی است نه غربی .

در واقع در فیلمهای حال حاضر که به گفته ی برخی از منتقدین رویکردی مرد سالارانه دارد به نظر من هم به زن نگاه خیلی ساده انگارانه ای شده و حس می کنم وزارت فرهنگ دولت احمدی نژاد سینمای ما رو سفارشی تر از قبل کرده .

امیدوارم این نگاه تغییر کنه .

در پناه حق

دوشنبه 8/7/1387 - 16:54 - 0 تشکر 61501

سلام

معمولاً وقتی بحث در مورد جایگاه زن مطرح میشه بلافاصله  به قضیه ی "موهبت مادر شدن" اشاره میشه.فکر میکنم این نظریه (زن خوب=مادر خوب) یک مقدار غیر منصفانه است.چون همونطور که اشاره شد شاید خانمی مایل نباشه هیچ وقت ازدواج کنه شاید خانمی قادر نباشه بچه دار بشه.اونوقت بحث استعدادها و ارزش زن چی میشه؟در اینکه جایگاه"مادر" جایگاه ارزشمندیه شکی نیست.ولی اینکه نقش خود زن به عنوان یکی از مخلوقات هوشمند خدا نادیده گرفته بشه چندان خوشایند نیست.

اگر این رویکرد رو قبول داشته باشیم باید بپذیریم که یک خانم قبل از اینکه مادر بشه هویت یا جایگاه خاصی نداره،استعداد،هوش ،قوه ی ابتکار و تمام چیزهایی که از یک انسان انتظار میره در زن وجود نداره و به محض اینکه مادر میشه جایگاه خود رو پیدا میکنه.

--------------------------------------------------------------------------------------------

به مهربانی خدا ایمان دارم...خدا دروغ نمی گوید

--------------------------------------------------------------------------------------------

پنج شنبه 11/7/1387 - 1:2 - 0 تشکر 61978

با تشکر از دوستانی که نظر دادند و در بحث شرکت کردند. اگر چه هنوز اونطوری که باید پیش نرفته.

کوشی کلاهی جان من نمیخوام با نمونه ها مقایسه کنم، اما همه زنان موفق متاهل نبودند. چون شما مثال زدید من هم مثال هایی میزنم.

همسر انیشتن که ریاضی دان بسیار قابلی بود و ماجرای جدا شدن عجیب اونها رو شاید شنیده باشید. بعضی ها معتقدند کمک ریاضی او بود که انیشتن تونست نسبیت رو تئوریزه کنه. یا همین پروین اعتصامی که مثال زدید که ایشون در 29 سالگی یک سال پس از ازدواج از همسرش جدا میشه و از نمونه های مذهبی حضرت معصومه (در قم) که در کل عمر مجرد بود. یعنی اینطورنیست که همه زن های موفق و نام آور الزاما شوهر داشته باشند.

من سوالی که کردم این ه، که اگر یک زن نخواهد یا نتواند ازدواج کند، آیا این امتیاز منفی ای هست براش و آیا باید مانعی بشه برای پیشرفتش؟

محسن خسرو عزیز گفت که:

این چیزی ،که شما می فرمایید یک نگاه غربی به زن می تونه باشه ، خوب ما باید قبول کنیم که در شرق زندگی می کنیم و تمامی نگاهها به آثار ما از دید شرقی است نه غربی . 

من نمیدونم کجای این شرقی و غربی ه ! شما هیچوقت زن مجرد در شرق نمیبینید؟ این مسئله کاملا اجتماعی هست و ربطی به زندگی آسیایی یا اروپایی نداره، اگر چه قبول دارم مجرد بودن مرد در کشور ما موضوع بدی نیست در حالیکه مجرد بودن یک زن میتونه چندان جالب نباشه از دید جامعه. من هم سوالم همینه که چرا باید اینگونه باشه؟ آیا زن به خودی خود حقوق انسانی و شخصی نداره که ما لزوما باید در قالب مادر ببینیمش تا انسان والایی بشه؟


پنج شنبه 11/7/1387 - 1:33 - 0 تشکر 61981

آقای داراب قبول کنین این روال عادیه زندگی نیست و افرادی که چنین عمل می کنند غیر عادی به حساب می آیند ، من یادمه دوستی به من گفت وقتی من ازدواج کردم خیلی از درهای خوشبختی به رویم باز شد اون دوست تبیانی بود ولی من اسمش رو نمیارم و فکر می کنم خود شما و دوستان دیگر هم که متاهل هستند همین نظر رو دارند ، من علمی ندارم که بخوام در این مورد صحبت کنم و اینها هم نظرات شخصیه منه ولی به نظر من ما موفقیت را همیشه از یک منظر نگاه می کنیم ، موفقیت هم می تونه موفقیت انیشتین و پروین اعتصامی باشه هم می تونه موفقیت پیرزنی باشه که با تلاش و کوشش بچه هایی بزرگ کرده که هر کدام در این سرزمین مشغول خدمتی بزرگ هستند ، موفق می تونه یک دکتر زن باشه که در درمان بیمارانش از ساعات زندگی اش می زند و در زندگی ناموفق به حساب می آید ، موفق می تونه به هر چیزی مثال زده شود ولی از یک زاویه نه از همه ی زوایا .

در پناه حق

پنج شنبه 11/7/1387 - 21:43 - 0 تشکر 62215

 قبول کنین این روال عادیه زندگی نیست و افرادی که چنین عمل می کنند غیر عادی به حساب می آیند ، من یادمه دوستی به من گفت وقتی من ازدواج کردم خیلی از درهای خوشبختی به رویم باز شد اون دوست تبیانی بود ولی من اسمش رو نمیارم و فکر می کنم خود شما و دوستان دیگر هم که متاهل هستند همین نظر رو دارند

من بیشتر صحبتم این هست که باید به "زن" به عنوان موجودی مستقل نگاه بشه که هویتش فقط "مادر" بودن نیست. نمیگم ازدواج چیز خوبی نیست، مسلما اگر در وقت درست و با شخص درست انجام بشه مطلوب ه. موضوعی که من دارم میگم این هست که در جامعه ما و خصوصا در محصولات فرهنگی که ساختار عرفی رو در جامعه میسازن، زن خوب همیشه زن متاهل همراه با تعدادی بچه است که به نظر من تصویر درست و شایسته ای نیست.

اعتقادم اینه که زن به خودی خود باید هویت قابل احترامی در جامعه داشته باشه و اگر دوست نداشت یا امکانش رو نداشت که ازدواج کنه یا مادر بشه باید بازهم از حقوق طبیعی اش بهره مند بشه واستعدادهاش شکوفا بشه.

کل حرفم در این تاپیک این ه که جامعه از زن طلبکار نیست، و زن مجرد هم خلافی مرتکب نشده که از چیزی محروم بشه.

(ضمنا من متاهل نیستم، اما همونطور که شما گفتی خوب هست که نظر متاهلین رو هم در این مورد جویا بشیم)


جمعه 12/7/1387 - 7:32 - 0 تشکر 62275

من قصد انحراف موضوع رو نداشتم جناب داراب . خوب فکر می کنم ما باید برگردیم به داستانها و فیلمهامون و جواب سوال شما واضح تر در این آثار پیدا میشه ، به نظر من یک فرهنگ سازی کلان از زمانهای دور تا به امروز چه خواسته چه ناخواسته انجام شده که بهشت زیر پای مادران است .

من نمی دونستم که شما مجرد هستین ، ببخشید .

در پناه حق

شنبه 13/7/1387 - 2:47 - 0 تشکر 62579

بهشت زیر پای مادران هست قبول (من که ندیدم اما لابد هست که میگن ) اما زنانی که مادر نیستند چی؟ این رو پاسخ ندادید.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی