زن ریحانه آفرینش (بازدید: 140)
چهارشنبه 29/3/1392 - 14:58 -0 تشکر 613016
سیگار محصول رفاه زدگی در زنان

تمایل زنان مرفه به سیگار به وضعیت هشدار رسیده است؛‌موضوعی كه به باور كارشناسان از فشار روحی بیشتر زنان در سبك زندگی اقشار پولدار جامعه حكایت دارد.
سیگار محصول رفاه زدگی در زنان
وضعیت قرمز مصرف سیگار در میان زنان مرفه نتیجه‌ای است كه به گفته مهدی گلمكانی، عضو هیئت مدیره نظام پزشكی تهران از تحقیقی با عنوان ابزار پاسخگویی عدالت در سلامت در شهر تهران طی سال‌های 87 و 90 به دست آمده است.
در این تحقیق مشخص شد وضعیت شیوع سیگار كشیدن در میان زنان شمال تهران نسبت به جنوب تهران خیلی بدتر است و از این نظر برخی محلات در مناطق 2 و 3 تهران در وضعیت قرمز هستند.

سبك زندگی با طعم استرس
شاید در نگاه اول انتظار داشته باشیم با توجه به اطلاع‌رسانی‌های گسترده درباره مضرات مصرف دخانیات، ‌تمایل به این كالای آسیب‌رسان به سلامت كاهش یابد اما كافی است تا كمی دقیق‌تر به اطراف خودمان نگاه كنیم تا دریابیم كه مصرف دخانیات نه فقط كاهش نیافته بلكه رو به افزایش است.

این مهم به خصوص درباره زنان كه در جایگاه ایجاد و پرورش نسل هم قرار دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است. با وجود این اما نتیجه تمام تحقیقات و آمارها حكایت از افزایش زنان سیگاری دارد و این افزایش در میان اقشار مرفه جامعه چشمگیرتر است؛چالشی كه از منظر جامعه‌شناختی و روانشناختی قابل بررسی است.

دكتر مصطفی اقلیما،
نتیجه تمام تحقیقات و آمارها حكایت از افزایش زنان سیگاری دارد و این افزایش در میان اقشار مرفه جامعه چشمگیرتر است؛چالشی كه از منظر جامعه‌شناختی و روانشناختی قابل بررسی است
رئیس انجمن مددكاری اجتماعی در گفت‌وگو با «جوان » ‌در این باره معتقد است:‌ در اینجا ما در ظاهر با چالشی همانند سیگار كشیدن مواجهیم اما در اصل بحث مسائل اجتماعی مطرح است. به باور این كارشناس مسائل اجتماعی در شرایط كنونی جامعه سبك زندگی خانواده‌های مرفه‌تر به گونه‌ای است كه خانم‌ها در چنین خانواده‌هایی تحت فشارهای روحی بیشتری هستند از این رو آسیب‌پذیرترند.

اقلیما می‌افزاید: ‌در طبقات ضعیف جامعه اغلب ساختارهای خانوادگی قوی‌تر است و زن و شوهر ارتباطات بیشتری با یكدیگر دارند. این در حالی است كه در خانواده‌های مرفه چه زن و چه شوهر در مشاغل پر دغدغه‌تری حضور دارند كه این امر موجب می‌شود زمان كمتری برای با هم بودن داشته باشند و همین مسئله بار روانی بیشتری روی زنان می‌گذارد و سبب می‌شود تا برای رسیدن به آرامش به چیزهایی همچون سیگار یا قرص‌های آرامبخش پناه ببرند.

ژست می‌گیرند؟ نمی‌گیرند؟!
رئیس انجمن علمی مددكاری ایران در پاسخ به این سۆال كه آیا سیگار كشیدن خانم‌های مرفه برای ژست گرفتن نیست؟ تأكید می‌كند: ‌نمی‌توان گفت این كار برای ژست گرفتن یا خودنمایی است چراكه گرایش به رفتارهای اینچنینی برای خودنمایی مخصوص دوره‌های سنی خاصی است در حالی كه ما شاهد سیگار كشیدن یا گرایش به مصرف داروهای آرامبخش در بین كسانی هستیم كه از چنین سن و سال و جایگاهی عبور كرده‌اند و به بیان دیگر می‌دانند سیگار كشیدن به آنان تشخص نمی‌دهد.
علاوه بر این اغلب مشاهده می‌كنیم كه خانم‌های سیگاری در جمع سیگار نمی‌كشند و برای سیگار كشیدن به خلوت می‌روند و این اثبات می‌كند، ‌ژست گرفتنی در كار نیست. بنا به تأكید وی برای كاهش مصرف سیگار در میان زنان باید التهاب‌های روحی آنها را كاهش داد و از آن رو كه این استرس‌ها در میان اقشار مرفه بیشتر است، ‌مصرف سیگار هم در میان آنها بیشتر است.

منبع :جوان ان لاین

چهارشنبه 5/4/1392 - 22:32 - 0 تشکر 615320

متأسفانه چند روز پیش هم همین بحث جای دیگه بود... داریمن برمی گردیم به 30، 40 سال پیش که ژست و کلاس محسوب می شد..!

. امام علي (ع) مي فرمايند بهره خرد پند گرفتن واحتياط است و دستاورد ناداني غفلت و فريب خوردگي. و باپاکدامنان و فرزانگان بنشين وباانان زياد گفتگو کن زيرا اگر نادان باشي تورا دانش اموزند و اگر دانا باشي بردانش تو افزوده شود. خداوند به ماتوفيق بندگي بي چون وچرابده. اللهم عجل لوليک الفرج والعافيه والنصر.

منتظر شما در انجمن زن ريحانه آفرينش . کليک کن دوست عزيز

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی