انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 94)
سه شنبه 28/3/1392 - 9:21 -0 تشکر 612523
رسانه ملی و خوشنویسی

خوشنویسی شاید بیشترین سهم را در میان برنامه های هنری رسانه ملی داشته باشد. با این حال، آن طور که شأن این هنر ایرانی ایجاب می کند، و آنچنان که توسعه و ترویج این هنر می طلبد، هنوز هم هنر خوشنویسی به جایگاه شایسته و بایسته خود در صداوسیما دست نیافته است. از آنجا که یکی از رسالت های رسانه ها تبلیغ و ترویج هنر برای تعالی جوانان و ریل گذاری مسیر درست برای آنان است، می طلبد تا رسانه ها بیش از این به هنرها بخصوص هنر خوشنویسی که هنری برآمده از فرهنگ ایرانی و اسلامی است توجه داشته باشند.

رئیس انجمن خوشنویسان ایران نیز می گوید: هدف ما در انجمن خوشنویسان این است که بتوانیم جامعیت این هنر را در تلویزیون بیشتر مطرح کنیم.

سلحشور جشنواره های متناسب با خوشنویسی ایران را یکی از عوامل گسترش و توجه به این هنر می داند و ادامه می دهد: متاسفانه برخی جشنواره هایی که با موضوع خوشنویسی در کشور برگزار می شود آثاری از هنرمندان را به نمایش می گذارد که خطاطی های خوانایی نیستند و هر مخاطبی نمی تواند به مفهوم آنها پی ببرد که به نظر من این عوامل باعث شده که ما یک مقدار از هدفمان در برپایی نمایشگاه ها دور شویم.

این هنرمند خوشنویس با ابراز خرسندی از جایگاه خوشنویسی در دنیا می گوید: این هنر در کنار ادبیات و فرش توانسته جایگاه قابل قبولی در دنیا برای خود داشته باشد و ما نیز امیدواریم بتوانیم با برطرف کردن مسائل اقتصادی در انجمن خوشنویسان به سمت برپایی نمایشگاه هایی از هنرمندان کشورمان حرکت کنیم.

هر روزه در شهر شاهد برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره هایی هستیم که گاه توسط مراکز دولتی و گاه با همت نهادهای خصوصی و خود هنرمندان برگزار می شود. در میان انبوهی از برنامه های هنری بخصوص تجسمی طی سال های گذشته سهم خوشنویسی بسیار ناچیز است و این سهم کوچک تا جایی پیش رفت که مرکز هنرهای تجسمی تصمیم به برگزاری دوسالانه ای برای این هنر ایرانی با عنوان دوسالانه خوشنویسی گرفت.

این دوسالانه را که امسال پا به سومین دوره برگزاری خود می گذارد، می توان نیم نگاه توجه مسئولان به این هنر دانست؛ به طوری که اصغر امیرنیا، رئیس مرکز هنرهای تجمسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوشنویسی را شاخص ترین هنر به دلیل ایرانی و اسلامی بودن می داند و می گوید: با توجه به داشتن این جایگاه والا، مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خرید آثار هنری، خوشنویسی را در اولویت قرار داده است.

همچنین انجمن خوشنویسان ایران نیز که بازوی مرکز هنرهای تجسمی است، شعبه هایی در سراسر کشور دارد که بخوبی فعالیت می کند و نمایشگاه های مختلفی را از هنرمندان استانی برگزار می کند که این خود باعث انگیزه جوانان برای خلق آثار هنری در این زمینه می شود.
 منبع : سایت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی