بهداشت و سلامت (بازدید: 88)
دوشنبه 27/3/1392 - 23:30 -0 تشکر 612503
مصرف روزانه دارویی که خطر ابتلا به ایدز را به نصف می‌رساند

مصرف روزانه دارویی که خطر ابتلا به ایدز را به نصف می‌رساند
دانشمندان در پیشرفتهای چشمگیری در مبارزه جهانی علیه ایدز و اچ آی وی به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه یک قرص به عنوان داروی پیشگیری احتمال ابتلا به این بیماری را به نصف می رساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مصرف کنندگان مواد مخدر در میان سه نوع جمعیت مستعد ابتلا به ایدز در صدر هستند. از این رو دانشمندان اعتقاد دارند که مصرف این قرص به صورت روزانه می تواند احتمال ابتلای آنها به ایدز را تا 50 درصد کاهش دهد.

نخستین آزمایش ارزیابی اینکه آیا درمان پیشگیرانه با داروهای ایدز می تواند بر نرخ ابتلا به ایدز مصرف کنندگان مخدر کمک کند نشان داده است که مصرف روزانه قرصهای " tenofovir disoproxil fumarate " به عنوان داروی ضد رترو ویروس، ابتلا به اچ آی وی را تا 48.9 درصد در مقایسه با دارونما کاهش داده است.

نتایج این تحقیق در مجله پزشکی لنست منتشر شده است.

یک تیم از محققان به ریاست کاچیت چوپانیا و مایکل مارتین رئیس تحقیقات بالینی وزارت بهداشت تایلند با استفاده از 2400 شرکت کننده در 17 کلینیک درمان اعتیاد در تایلند این تحقیقات را انجام داده اند.

نیمی از شرکت کنندگان روزانه یک دوز تنوفوویردهانی مصرف می کردند و سایرین از دارونما استفاده کردند. همه شرکت کنندگان در این آزمایش ماهانه در آزمایش اچ آی وی و جلسات مشاوره کاهش ریسک شرکت می کردند علاوه بر این آنها به درمانهای ترک اعتیاد نیز دسترسی داشتند. این افراد طی چهار سال تحت نظر محققان بودند.

به طور کلی 17 شرکت کننده در گروهی که داروی تنوفوویر مصرف می کردند به اچ آی وی مبتلا شدند اما این میزان در گروهی که دارونما مصرف می کردند به 33 نفر رسید به این معنا که خطر اچ آی وی در گروهی که داروی ایدز را به عنوان داروی پیشگیری مصرف کرده بودند تا 48.9 درصد کاهش یافت.

تحلیلهای بعدی نشان داد که نتیجه حفاظتی دارویهای ضدویروسی وقتی که شرکت کنندگان کاملا داروهای تجویزی را رعایت کرده بودند در بیشترین سطح خود قرار داشت.

تحقیقات پیشین از استفاده داروهای ایدز به عنوان داروی پیشگیری روی کاهش خطر انتقال اچ آی وی مادر به نوزاد خبر داده بودند.

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود. بیماری ناشی از ویروس HIV دارای سه مرحله اصلی عفونت حاد، دوره نهفتگی و ایدز است.

بدون درمان، مدت زمان زنده ماندن پس از عفونت HIV به طور متوسط 9 تا 11 سال تخمین زده می ‌شود، که به نوع HIV  نیز بستگی دارد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی