انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 215)
يکشنبه 26/3/1392 - 9:30 -0 تشکر 611849
طرح توسعه متوازن حوزه‌های علمیه خواهران اجرا می‌شود

طرح توسعه متوازن حوزه‌های علمیه خواهران اجرا می‌شود
طرح آمایش سرزمینی و توسعه متوازن حوزه‌های علمیه خواهران کشور از سوی مدیریت برنامه و بودجه حوزه‌های خواهران اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، طرح آمایش سرزمینی و توسعه متوازن حوزه‌های علمیه خواهران به منظور ارائه به شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران در حال بازنگری است.

این طرح به دلیل اهمیت و ضرورت طراحی برنامه،‌ پیش‌بینی تعداد طلاب خواهر و مقدورات مورد نیاز برای تربیت آنان مشتمل بر نیروی انسانی،‌ امکانات و برنامه‌ها، منوط و مشروط بودن آن به میزان نیاز جامعه به این قشر در وضعیت مطلوب آتی، طراحی و اجرا می‌شود.

این طرح که یک طرح بلندمدت 20 ساله است پس از تعیین مرحله نهایی،‌ با رویکرد برنامه‌ریزی بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تعریف خواهد شد و در آن تعداد طلاب خواهر، امکانات، تجهیزات و مقدورات در وضعیت مطلوب در حوزه‌های علمیه خواهران ترسیم می‌شود.

در این طرح تعداد طلاب مورد نیاز احصا می‌شود و با در نظر گرفتن تعداد طلاب موجود، تعداد طلابی که برحسب نیاز باید جذب شوند، مشخص می‌شود و در طرح نهایی، محدودیت‌ها و شرایط هر استان لحاظ خواهد شد.

بر این اساس تعداد کلاس‌ها و تعداد مدارس علمیه مورد نیاز در مقطع سطح دو و سطح سه و یا مقاطع بالاتر و خدمات مورد نیاز به منظور تاسیس و گسترش واحدهای حوزوی نیز مشخص می‌شود.

پیش از این تعداد طلاب مورد نیاز هر منطقه بر اساس نسبت پنج طلبه به ازای هر هزار نفر جمعیت زنان، محاسبه می‌شد اما در طرح جدید این نسبت مورد بازنگری قرار می‌گیرد و تعداد طلاب مورد نیاز در هر مقطع تحصیلی با توجه به نیازمندی‌های جامعه مخاطب نیز به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیریت برنامه و بودجه حوزه‌های علمیه خواهران کشور در این زمینه نظرسنجی‌ای از خبرگان و مدیران حوزه‌های علمیه خواهران استان‌های کشور نیز انجام داده است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


يکشنبه 26/3/1392 - 9:30 - 0 تشکر 611850

آیین‌نامه جدید تحقیقات پایانی حوزه‌های علمیه خواهران ابلاغ شد
آیین‌نامه جدید تحقیقات پایانی حوزه‌های علمیه خواهران از سوی مدیریت امور پژوهشی واحدهای حوزوی حوزه‌های خواهران ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار مهر، طلاب مقطع سطح دو (کارشناسی) حوزه‌های علمیه خواهران موظف به ارائه تحقیق پایانی در پایان دوره تحصیل خود هستند که تا چندی قبل امور مربوط به تحقیقات پایانی در معاونت آموزش حوزه‌های علمیه خواهران مورد رسیدگی قرار می‌گرفت، اما با واگذاری این امر به معاونت پژوهش این حوزه‌ها، به منظور کیفی‌سازی و فراهم شدن زمینه تخصصی شدن پژوهش آیین‌نامه تحقیقات پایانی مورد تجدید نظر قرار گرفت.

آیین‌نامه جدید با رویکرد ارتقایی تهیه شده است و از جمله تغییرات آن می‌توان به تغییر شرایط اساتید داور و اساتید راهنما اشاره کرد؛ در این آیین‌نامه همچنین ترکیب شورای تحقیق پایانی از یک شورای نیمه‌علمی‌ـ نیمه‌اجرایی به یک شورای علمی تبدیل شده است.

از آنجایی که 8 سال از اجرای آیین‌نامه پیشین تدوین تحقیقات پایانی می‌گذرد آیین‌نامه جدید با توجه به سیاست واگذاری امور به مدیریت‌های استانی حوزه‌های علمیه خواهران و مدارس علمیه تهیه شده است که آیین نامه ای وظیفه‌محور به جای فرآیند‌محور است.

در آیین‌نامه جدید شاخصه‌های ارزیابی تحقیقات پایانی بانوان طلبه تغییر کرده و واقعی‌تر و علمی‌تر شده و وظایف عناصر مختلف موثر در تحقیقات پایانی احصا شده است.

تحقیق پایانی طلاب در مقطع سطح دو دارای ارزش 3 واحد درسی است و طلابی که با مدرک دیپلم وارد حوزه‌های علمیه خواهران می‌شوند پس از گذراندن 170 واحد درسی و طلابی که با مدرک سیکل وارد حوزه‌های علمیه خواهران می‌شوند پس از گذراندن 246 واحد درسی باید موضوع تحقیق پایانی خود را انتخاب و کار تدوین آن را آغاز کنند.

براین اساس تمام امور محتوایی تدوین پایان‌نامه تحت اشراف شورای پژوهشی مدرسه علمیه قرار دارد و در جایی که شرایط تشکیل شورای پژوهشی مدرسه وجود نداشته باشد، این شورا در مدیریت استانی حوزه علمیه خواهران تشکیل می‌شود و امور محتوایی تحقیق پایانی را مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

اصول و آیین ترجمه، دستورالعمل نگارش تحقیق پایانی از لحاظ شكلی، آیین نامه چاپ و نشر پایان‌نامه‌ها و تحقیقات پایانی و كاربرگ‌های مورد نیاز از ضمائم آیین‌نامه جدید هستند.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی