انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 182)
جمعه 24/3/1392 - 13:30 -0 تشکر 611401
فرزندتان را لای پر قو بزرگ نکنید

پنهان کردن واقعیت ها از کودکان نه تنها به سلامت روحی و روانی آنها کمک نمی کند بلکه در آینده آنها را دچار مشکلات روحی جدی می کند.
   
سال جدید بهتری برای فرزندانتان بسازید
عادات سالم در افراد از سنین ابتدایی زندگی شکل می گیرند، در سال جدید به فرزندانتان کمک کنید زندگی بهتری داشته باشند

الگوی خوبی باشید تا فرزندانتان بیاموزند از خشونت دوری کنند
کتک زدن، سرزنش کردن و تحقیر کردن به کودکان می آموزد که می توانند با دیگران چنین رفتارهایی داشته باشند و اینگونه، مشکلات را حل کنند. هرگز برای تربیت فرزندانتان از تنبیه بدنی استفاده نکنید. از ابتدا زمانی که فرزندتان تازه متولد شده با لحن آرام با او صبحت کنید حتی زمانی که از دستش عصبانی می شوید هرگز سر او داد نکشید.
این کار دو اشکال عمده دارد: اول این که داد زدن شما برایش عادی می شود و در آینده برای تربیت او دچار مشکل می شوید. دوم اینکه می آموزد برای رسیدن به اهدافش باید فریاد بکشد و با دیگران دعوا کند. تردید نکنید روش های تربیتی که در آنها با کودکتان آرام و بدون خشونت برخورد می کنید تاثیر بهتری دارند.


به او بیاموزید انتقادها را بپذیرد
والدین امروزی متاسفانه به ندرت به فرزندانشان می آموزند که طبیعی است اشتباه کنند و ممکن است مورد انتقاد قرار گیرند. به فرزندتان کمک کنید بیاموزد در برابر انتقادها واکنش بدی نشان ندهند و آنها را بپذیرند. به فرزندتان بیاموزید گاهی اوقات انتقاد به آنها کمک می کند به فردی موفق تر و بهتر تبدیل شوند و اگر انتقاد نادرست و نابجا بود می توانند با رعایت ادب و احترام دلایل خود را ارائه دهند.

حتما هر روز برای فرزندانتان کتاب بخوانید
از زمانی که فرزندتان شش ماهه شد برای او کتاب بخوانید. این کار از اوایل زندگی اهمیت مطالعه را به او می آموزد و برایش به یکی از بهترین عادات تبدیل می شود. فرزندتان از شما می آموزد که مطالعه کند، با این کار آینده بهتری برایش رقم می زنید.
فرزندتان را لای پر قو بزرگ نکنید

به او عشق بدهید
به گونه ای رفتار کنید که فرزندتان همواره مطمئن باشد والدینش او را تحت هر شرایطی عاشقانه دوست دارند و همیشه برای آنها مهم است. حس ارزشمندی و اعتماد به نفس از ماه ها و سال های آغازین زندگی در فرد ایجاد می شود. زمانی که فرزندتان با شما صحبت می کند به او ارزش بدهید و به صحبت هایش با دقت گوش کنید، برایش وقت بگذارید.
به او ثابت کنید تحت حمایت شما است اما مراقب باشید به گونه ای رفتار نکنید که بیش از حد به شما وابسته شود. در هر سن در حد توانایی هایش به او مسوولیت دهید و به میزان لازم او را حمایت کنید. با کودکتان همراهی کنید، با او بخندید، با او خوشحالی کنید و زمانی که ناراحت است با او ناراحت شوید.
به او بفهمانید درکش می کنید تا به خاطر نیاز به یک همدم واقعی سراغ افراد ناشایست نرود. مسلما مشکلاتی که فرزند خردسال شما را ناراحت و آزرده می کنند برای شما چندان اهمیتی ندارند و به نظرتان کوچک و حتی خنده دار می آیند اما این مشکلات برای او بسیار بزرگ هستند.

مراقب آنچه کودکتان می بیند باشید
بسیاری از والدین زمانی که از دست فرزندشان خسته می شوند او را مقابل تلویزیون می نشانند تا حتداقل چند دقیقه ای آرامش بگیرند. اگر شما هم از این روش استفاده می کنید به آنچه که فرزندتان می بیند دقت کنید.
شاید فرزندتان بسیار کوچک باشد اما آنچه می بیند و می شنود از همین زمان روی او تاثیر می گذارد. بهتر است خودتان تصمیم بگیرید چه زمانی مسائل مختلف را به او بیاموزید.

فرزندتان را لای پر قو بزرگ نکنید
طبیعی است که والدین برای فرزند عزیزتر از جانشان بهترین ها را بخواهند اما به یاد داشته باشید شاید شما بتوانید هر چه را فرزندتان می خواهد برایش فراهم کنید اما زمانی که او بزرگ شده و وارد اجتماع می شود شرایط برایش تغییر می کند.
همکلاسی ها، معلمان، همکاران و دیگر افرادی که فرزندتان پس از ورود به اجتماع با آنها در ارتباط است دلیلی نمی بینند که مانند شما برای او از خودگذشتگی کرده و همه چیز را برایش فراهم کنند چون آنها هم عزیزدردانه والدین خودشان هستندن و بهترین ها را برای خودشان می خواهند نه برای فرزند شما.
 

کودکتان را با واقعیت ها آشنا کنید
پنهان کردن واقعیت ها از کودکان نه تنها به سلامت روحی و روانی آنها کمک نمی کند بلکه در آینده آنها را دچار مشکلات روحی جدی می کند. با توجه به سن و سال کودکتان و با در نظر گرفتن فهم و درک او از مسائل زندگی، به فرزندتان بیاموزید که هر کسی در زندگی مشکلاتی دارد و زندگی سراسر خوشبختی و راحتی نیست.
مسلما کودکان در سنین کم نمی توانند بسیاری از مشکلات را درک کنند اما اینکه آنها را به طور کامل از دنیای واقعی دور نگه دارید نیز به هیچ وجه صحیح نیست. به کودکتان بیاموزید هر کسی در زندگی مشکلاتی دارد و آنها همه طبیعی هستند و با مواجه شدن با مشکلات نباید ناامید شد بلکه باید بیشتر تلاش کرد تا مشکلات را با موفقیت پشت سر گذاشت.

هرگز در حضور آنها سیگار نکشید
امروزه همه در فضایی زندگی می کنیم پر از آلودگی ها و مواد مضر برای سلامتی. هوای شهرها آلوده اند، در اطرافمان انواع و اقسام امواج مضر برای سلامتی وجود دارد و متاسفانه نمی توانیم خودمان را از مضرات این آلودگی ها حفظ کنیم. در این میان استعمال دخانیات خطرات احتمالی برای سلامتی را چند برابر می کند. برای حفظ سلامت فرزندانتان هرگز در حضور آنها سیگار نکشید.

بیش از حد به فرزندتان کمک نکنید
به فرزندتان اجازه دهید کارهایش را خودش انجام دهد. یکی از بزرگترین اشتباهات والدین که آینده فرزندان را تباه می کند از آغاز ورود به مدرسه شروع می شود. کودکان مدارس ابتدایی تکالیف زیادی دارند تا مهارت های لازم در نوشتن و خواندن را بیاموزند. والدین در مواجه شدن با چنین شرایطی معمولا تکالیف فرزندانشان را انجام می دهند چون تصور می کنند آنها بسیار کوچک هستند و از انجام دادن این تکالیف خسته می شوند.
این کار اشتباه بزرگی است، تمام کودکان هم سن و سال فرزند شما هم این تکالیف را انجام می دهند. کمک های نابجای شما توانایی های ضروری برای موفقیت در زندگی را از آنها می گیرد چون نمی توانند مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی موفق را کسب کنند.
در آینده حتی زمانی که بزرگ و بالغ شدندنیز اعتماد به نفس لازم برای انجام امور مختلف را نخواهند داشت و آن زمان است که شما را به خاطر محبت های امروز شما سرزنش خواهند کرد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


شنبه 25/3/1392 - 15:35 - 0 تشکر 611730

سلام
مطلب خیلی خوبی گذاشتین ممنون ازتون.
متاسفانه خیلی از پدر و مادرها هستن که میگن تا هفت سال باید فرزند و آزاد گذاشت و اینقدر محبت بی جا که در اصل محبت نیست ظلمه که میکنن وقتی پشیمون میشن که دیگه شخصیت فرزندشون اینگونه شکل گرفته و روانشناسان میگن شخصیت که شکل میگیره سخت میشه تغییرشون داد و در خیلی از موارد غیر ممکنه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی