کتاب و کتابخوانی (بازدید: 235)
پنج شنبه 9/3/1392 - 21:18 -0 تشکر 607314
انتشار کتاب نامه های تاریخی به آیت الله العظمی روحانیگزیده ای از نامه های رجال دین و سیاست به حضرت آیت الله العظمی سید محمد صادق روحانی (مدظله العالی)
به کوشش: سید محمود خسروشاهی
مقدمه و پاورقی: ناصرالدین انصاری قمی
ناشر: انتشارات کلبه شروق - 1392
قیمت: 20 هزار تومان


*******

این کتاب، مجموعه ­ای از نامه­ های علما و مراجع بزرگ جهان تشیع، رؤسا و سلاطین کشورهای اسلامی، علمای اهل سنت و رجال سیاسی ایران به حضرت آیت الله العظمی سید محمد صادق روحانی است که اکثر آن ها برای اولین بار است که منتشر می شود و جایگاه بلند معظم ­له را در جهان اسلام - در نیم قرن گذشته - به خوبی آشکار می­ نماید.

قسمت نخست این کتاب، شامل نامه­ های متعدد حضرت آیت ­الله العظمی خوئی (رحمة الله علیه) به معظم ­له است، که البته این به دلیل شناخت عمیق و دقیق استاد از این شاگرد پراستعداد و نابغه بوده و ریشه در سوابق علمی و تاریخیشان دارد. بدون شک این تعابیر آیت الله العظمی خوئی در مورد آیت الله العظمی روحانی که : (شما خودِ من هستید)، (شما عین من هستید)، (من با بودن شما هیچ غمی از موت ندارم)، (من خوشحالم که اگر روزی نباشم شما جایگزین من خواهید بود)، (شما نور چشم احقر هستید)، (عزّ شما عزّ من است). در هیچ جا سابقه ندارد. گفتنی است آیت الله العظمی خوئی(ره) با هیچ یک از شاگردان خود و یا با اعاظم دیگر این همه نامه نگاری و اظهار ارادت نداشته ­اند.

به طور کلی این کتاب از چند بخش تشکیل شده است که عبارتند از:

1)  بخش نخست: دربرگیرنده مجموعه نامه­ های مرحوم آیت الله العظمی خوئی(ره) است، این مراسلات که تعداد آنها 105 نامه می ­باشد از سال 1367 هـ.ق آغاز و آخرین آن به تاریخ 1409 هـ.ق می ­باشد، تعداد نامه ­ها و مطالب مطرح شده در آن ها و رابطه نزدیک میان طرفین موجبات قرار گرفتن این مجموعه از بخش نخست شده است.
2)  بخش دوم: دربرگیرنده نامۀ دیگر مراجع عظام تقلید گذشته، و علمای بلاد مختلف در ایران و خارج آن می­ باشد .
3)  بخش سوم: دربرگیرنده نامه­ های شخصیت ­های سیاسی و اجتماعی می ­باشد، نامه­ های این بخش نشان دهنده طیف وسیع و گسترده مرتبطین با حضرت آیت الله العظمی روحانی می ­باشد، که شامل سران احزاب سیاسی و فعالین اجتماعی و مذهبی با مشرب ­های گوناگون و تفکرات سیاسی و اجتماعی متنوع، و دیدگاه ­های متفاوت است. از این رو نامه­ های این بخش از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است.
4)  بخش چهارم: دربرگیرنده مجموعه تلگراف­ هایی است که در پاسخ نامه یا پیام یا تلگراف حضرت آیت الله العظمی روحانی داده شده است.


منبع: http://www.sedayeshia.com/showdata.aspx?dataid=14697


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی