انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 307)
چهارشنبه 1/3/1392 - 17:6 -0 تشکر 605489
بهترین تصاویر فضایی هفته: از شیاطین سرخ تا پیاده‌روی اورژانسی نجوم

در این گزارش تصویری، بهترین عکس‌های فضایی چند روز اخیر را به انتخاب سایت نشنال جئوگرافیک با هم مرور می‌کنیم: از شیاطین مریخی و کارخانه ستاره‌ای گرفته، تا پیاده‌روی اورژانسی و سفر بازگشت به زمین.

پیاده‌روی اورژانسی: مهندسان پرواز ایستگاه فضایی بین‌المللی، از جمله کریس کسیدی آمریکایی که در عکس می‌بینید، مجبور شدند تا برای تعمیر نشت یکی از پمپ‌های هیدرولیکی ایستگاه، پیاده‌روی فضایی 5.5 ساعته را انجام دهند. پمپ مذکور وظیفه چرخش آمونیاک را در خنک‌کننده سیستم تولید برق ایستگاه بر عهده داشت. نشت پمپ زمانی کشف شد که فضانورد کانادایی ساکن ایستگاه، کریس هدفیلد، مشاهده برفک را در اطراف ایستگاه گزارش کرد

چهارشنبه 1/3/1392 - 17:7 - 0 تشکر 605492


دریای ماسه: این عکس که توسط ماهواره کره‌ای Kompsat-2 گرفته شده و آژانس فضایی اروپا آن را منتشر کرده است، بستر رودخانه‌ای خشک شده در میانه صحرای نامبیا را نشان می‌دهد. موج‌های سفیدرنگی که به نظر می‌رسد در امتداد رمل‌های ماسه‌ای سرخ رنگ ساحل رودخانه شکسته‌اند، در حقیقت رسوبات نمکی هستند.


کارخانه ستاره‌ای: این عکس سحابی Sh2-239 با استفاده از فیلترهای رنگی سبز، آبی، نارنجی و قرمز توسط تلسکوپ رصدخانه ملی کیت پیک آریزونا گرفته شده است. این عکس بخشی از ابر مولکولی ثور را نشان می‌دهد که در فاصله 450 سال نوری زمین واقع شده است. سحابی مذکور مملو از ستارگانی است که در مراحل مختلف شکل‌گیری قرار دارند، و از ستارگان تازه متولد شده تا ستارگان در حال مرگ را شامل می‌شود.

چهارشنبه 1/3/1392 - 17:8 - 0 تشکر 605493

سفر بازگشت به زمین: پس از گذراندن ماموریتی 5 ماهه در فضا، کپسول فضایی روسی سایوز سه تن از خدمه ساکن ایستگاه فضایی بین‌المللی را به زمین باز می‌گرداند. کپسول حامل فضانوردان در منطقه‌ای دور افتاده نزدیک به ژسکازگان قزاقستان به مزین نشست.


زبانه حلقوی: این عکس زبانه خورشیدی کلاس X1.7 را به تصویر کشیده است که روز 12 می / 19 اردیبهشت به درون فضا پرتاب شد. زبانه‌های کلاس X از نظر طبقه‌بندی شدیدترین زبانه‌های خورشیدی هستند. عدد پس از X قدرت زبانه را نشان می‌دهد؛ مثلا زبانه X2 دو برابر X1 قدرت دارد. این عکس که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی (SDO) تهیه شده است، ترکیبی از دو عکس است که هر کدام در طول موج‌های مختلف گرفته شده است.

چهارشنبه 1/3/1392 - 17:9 - 0 تشکر 605494

نمایش اسلاید

شیاطین مریخی: همانند کودکانی که با ماژیک به جان دیوار افتاده‌اند، گردبادهای مریخی رگه‌های مشکی‌رنگ روی تپه‌های ماسه‌ای این سیاره از خود بر جای گذاشته‌‌اند. اما به راستی پشت پرده این گردبادهای مریخی چیست؟ بادهای که روی سطح مریخ می‌وزند، لایه‌های سطحی ماسه‌های کم‌رنگ‌تر را بلند کرده و لایه‌های تاریک زیر آنها را آشکار می‌کنند


شب پر ستاره: کهکشان راه شیری بر فراز آسمان زمستانی رصدخانه لاسیای شیلی، نمای زیبایی به شب منطقه بخشیده است. این رصدخانه در صحرای آتاکاما شیلی و در ارتفاع 2400 متری سطح زمین قرار دارد. ابزارهایی که در این عکس می‌بینید از چپ به راست شامل تلسکوپ 2.2 متری MPG/ESO، تلسکوپ 1 متری Schmidt، تلسکوپ 3.58 متری New Technology و تلسکوپ 3.6 متری ESO است.

چهارشنبه 1/3/1392 - 17:9 - 0 تشکر 605495


حرکت آسمانی: عکس بالا که حرکت سحابی 45 هزار ساله‌ای را در پهنه کیهان نشان می‌دهد، توسط تلسکوپ رصدخانه ملی کیت پیک آریزونا گرفته شده است. لکه نارنجی سمت بالا راست تصویر، نتیجه جابه‌جایی سحابی Sh2-68 است، در حالی‌که غبار آبی‌رنگ مرکز تصویر ناشی از حضور اتم‌های پر انرژی اکسیژن است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی