دانش و فن آوری (بازدید: 141)
يکشنبه 22/2/1392 - 10:59 -0 تشکر 602938
ساخت روباتی که به نابینایی خاتمه می دهد

ساخت روباتی که به نابینایی خاتمه می دهد

تهران – محققان دانشگاه زوریخ موفق به ساخت روباتی شدند که قادر به اندازه گیری لحظه ای اکسیژن چشم است که مهمترین عامل در نابینایی محسوب می شود.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ˈساینسˈ، این روبات کوچک درخشان به چشم تزریق می شود و گزارش کاملی از سطح اکسیژن موجود در چشم دراختیار پزشک قرار می دهد. چنانچه میزان اکسیژن در چشم کاهش یابد، گردش خون محدود می شود که این امر مهمترین عامل نابینایی است. 

طول این روبات یک میلیمتر و عرض آن حدود یک سوم میلیمتر است و به محض ورود به چشم، پزشک را از میزان اکسیژن محیط آگاه می کند. 

این روبات توسط میدان مغناطیسی خارجی و از طرق مایع شفاف زجاجیه وارد چشم می شود.

سطح خارجی این روبات از نانودایره های رنگی پوشیده شده است که به عنوان حسگر اکسیژن عمل می کنند. زمانی که این پوشش نانویی در معرض طول موج خاصی از نور قرار می گیرد، رنگ آن شروع به درخشش می کند.

درخشش این روبات به دلیل وجود یک ماده فلورسنت است. چنانچه درخشندگی ماده فلورسنت به سرعت محو شود؛ این به معنای وجود اکسیژن در اطراف روبات است و درغیر این صورت چشم با کمبود اکسیژن مواجه است.

مراحل آزمایشی عملکرد این روبات در آب انجام و میزان اکسیژن آن به دقت سنجیده شده است.

برای خارج کردن این روبات از چشم، از یک سوزن نامرئی استفاده می شود. پوشش روبات از جنس آهنربای بسیار ضعیف است و درصورت مجاورت با سوزن به آن جذب می شود و به راحتی از چشم خارج می شود.

تزریق این روبات کوچک هیچ عارضه ای برای بیمار ندارد و بافت های چشم هیچ حساسیتی به آن نشان نمی دهند.

محققان براین باورند که درآینده ای نزدیک می توان از این روبات برای دارورسانی به بخش های مختلف چشم و ترمیم بافت های آسیب دیده استفاده کرد.

گزارش کاملی از عملکرد این روبات در پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه زوریخ قرار دارد .

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی