دانش و فن آوری (بازدید: 183)
يکشنبه 22/2/1392 - 10:59 -0 تشکر 602937
گلخانه محصولات تراریخته تا پایان اردیبهشت ماه به بهره برداری می رسد

گلخانه محصولات تراریخته تا پایان اردیبهشت ماه به بهره برداری می رسد

تهران- معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از افتتاح گلخانه محصولات تراریخته تا پایان اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال برای راه اندازی این گلخانه اختصاص یافته است .

دکتر ˈمجتبی خیام نکوییˈ روز شنبه درگفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: طرح کلان ˈایجاد گلخانه محصولات تراریختهˈ از حدود یک سال پیش اجرایی شده و هم اکنون در حال نهایی شدن است و تا پایان اردیبهشت به بهره برداری می رسد. 

وی درمورد تولید برنج و دیگر محصولات تراریخته در کشور گفت : یکی از مهمترین اهداف راه اندازی گلخانه تراریخته آن است که بخش های تحقیقاتی وفعالان در این عرصه بتوانند با استفاده از این گلخانه تحقیقات خود را پیش ببرند و محصولات تراریخته را در آن پرورش دهند. 

همچنین دکتر ˈعباس صاحب قدم لطفیˈ در مورد ایجاد گلخانه محصولات تراریخته گفت : فناوری دست ورزی ژنی در گیاهان ( تراریخته ) از سالها قبل توسط محققان ایرانی در مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی استفاده می شود . در حال حاضر پژوهشگران به چند نوع فناوری برای تولید گیاهان تراریخته دست یافتند و توانستند یک ژن خاص را برای بیان صفت ویژه به گیاه منتقل کنند.

وی با اشاره به تولید گیاهانی چون چغندر قند، پنبه و برنج تراریخته در کشور خاطرنشان کرد: این گیاهان به صورت آزمایشگاهی تولید شدند ولی برای تکمیل زنجیره تحقیقات لازم بود تا پس از عملیات آزمایشگاهی، وارد گلخانه تراریخته برای اجرای سایر مراحل تحقیق چون سازگاری گیاه تراریخته با محیط شوند.

به گفته صاحب قدم لطفی با راه اندازی گلخانه محصولات تراریخته می توان پس از تکمیل تحقیقات نسبت به رهاسازی گیاهان و عرضه و در اختیار قرار دادن این گیاهان به کشاورزان اقدام کرد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی