بهداشت و سلامت (بازدید: 79)
يکشنبه 22/2/1392 - 10:51 -0 تشکر 602925
انجام آزمایش های شنوایی شناسی دوره ای ضروری است

انجام آزمایش های شنوایی شناسی دوره ای ضروری است

تهران-دبیر علمی انجمن شنوایی شناسی ایران گفت: آزمایش های شنوایی شناسی دوره ای به ویژه برای کودکان، میانسالان و افراد شاغل در محیط های کارگری امری ضروری است.

 در شهرهای صنعتی و اماکن کارگری مانند کارخانه ها و کارگاه های صنعتی به دلیل میزان بالای آلودگی صوتی لازم است افراد ساکن یا شاغل در این گونه اماکن، برای بررسی وضعیت شنوایی خود هر شش ماه یک بار آزمایش های شنوایی شناسی انجام دهند. 

وی درمورد ضرورت انجام آزمایش های دوره ای شنوایی شناسی برای کودکان گفت: از آنجایی که کودکان در حفاظت از شنوایی خود توانایی لازم را ندارند، توجه والدین به انجام آزمایش های شنوایی شناسی دوره ای برای آنها بسیار ضروری است. 

احدی افزود: کودکانی که در معرض ابتلا به کم شنوایی هستند مانند کودکانی که در زمان به دنیا آمدن زردی داشته و تعویض خون شده اند، داروهای آنتی بیوتیک مصرف کرده اند، ناهنجاری های جمجمه ای و یا سابقه کم شنوایی خانوادگی دارند، باید هر شش ماه یکبار حداقل تا سن 3 سالگی وضعیت شنوایی آنها بررسی شود تا از نبود کم شنوایی در آنها اطمینان حاصل شود.

دبیر علمی انجمن شنوایی شناسی ایران در مورد میانسالان نیز گفت: افراد دارای سن بالای 50 سال به ازای هر دهه ای که به سن آنها افزوده می شود، خطر ابتلا به کم شنوایی نیز در آنها افزایش می یابد؛ به همین دلیل در این دسته از افراد انجام آزمایش های دوره ای شنوایی شناسی لازم است. 

احدی افزود: بزرگسالان به دلیل مصرف آنتی بیوتیک ها به خودی خود در معرض ابتلا به کم شنوایی و پیرگوشی هستند و وجود آلودگی های صوتی زیاد در شهرهای صنعتی روند ابتلا به پیرگوشی را در آنها تسریع می کند بنابراین این افراد باید به سلامت شنوایی خود توجه ویژه داشته باشند.

وی با بیان اینکه آسیب های ناشی از آلودگی صوتی بیشتر به صورت کم شنوایی در افراد بروز می کند، اظهار داشت: اغلب این افراد در شنیدن گفتار به خصوص در مکان های پر سرو صدا دچار مشکل می شوند.

احدی توضیح داد: بروز کم شنوایی یکی از علایمی است که می تواند برای افراد هشداردهنده باشد به این ترتیب که در پی بروز این مشکل افراد باید با مراجعه به مراکز معتبر شنوایی شناسی، آزمایش های شنوایی لازم را انجام دهند. 

وی گفت: انجام آزمایش های ارزیابی شنوایی شناسی دوره ای به ویژه برای افراد شاغل در در محیط های صنعتی کارگری و کارخانه ها که آلودگی صوتی زیادی دارند، به نسبت میزان آلودگی صوتی موجود در محل کار آنها، امری ضروری است. 

احدی تاکید کرد: شیفت های کاری افرادی که در این اماکن مشغول به کار هستند، باید به صورت دوره ای تغییر کند تا در معرض شنیدن سروصدای کمتری باشند؛ اگر در این افراد کم شنوایی تشخیص داده شود، باید محیط کاری خود را تغییر دهند. 

وی با بیان اینکه استفاده کردن از محافظ های گوش برای کارگران شاغل در محیط های صنعتی و کارخانه ای بسیار ضروری است، گفت: کارگرانی که کم شنوایی یک طرفه دارند نیز به هیچ وجه نباید در محیط های پرسروصدا قرار بگیرند چراکه ادامه حضور آنها در اینگونه اماکن باعث از دست دادن شنوایی گوش سالم آنها می شود. 

احدی تاکید کرد: در شهرهای بزرگ و صنعتی به دلیل وجود آلودگی های صوتی ناهنجار مانند صدای ناشی از بوق زدن های بی مورد، ماشین ها و موتورسیکلت ها لازم است که اتوبان ها با دیوارهای محافظ پوشانده شوند تا صدای کمتری به مناطق مسکونی نزدیک اتوبان ها برسد. 

وی اظهار داشت: به طور کلی سنجش شنوایی برای افراد دارای سنین بالای 50 سال دستکم سالی یک بار ضروری است. 

وی افزود: همچنین شنوایی افراد دارای سنین پایین تر نیز به ویژه آنهایی که انواع آنتی بیوتیک ها، داروهای کلیوی و داروهای کنترل فشار خون مصرف می کنند، باید به صورت دوره ای و دستکم سالی یک بار بررسی شود. 

احدی اظهار داشت: افرادی که در معرض سروصدای زیاد نیستند، در میانسالی هر سال یک بار و در سنین بالاتر هر شش ماه یک بار لازم است، وضعیت شنوایی آنها بررسی شود تا در صورت اثبات کم شنوایی، پیشرفت آن بررسی شود. 

وی گفت: شنیدن صداها با شدت بالاتر از 85 دسی بل در طولانی مدت، می تواند منجر به کم شنوایی هایی شود که آسیب های آن ماندگار و برگشت ناپذیر است؛ بنابراین افراد باید با توجه ویژه به این مساله سعی کنند تاحدامکان از محیط های پرسروصدا دوری کنند.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی