بهداشت و سلامت (بازدید: 96)
پنج شنبه 19/2/1392 - 13:32 -0 تشکر 602463
نیمی از مسمومیت ها با منو اکسید کربن مربوط به کودکان است

نیمی از مسمومیت ها با منو اکسید کربن مربوط به کودکان است
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه مسمومیت با منواکسید کربن یکی از شایع ترین علل مرگ ناگهانی در دنیاست،هشدار داد: میزان مسمومیت با منو الکسید کربن در کشور ما نیز بالاست که نیمی از انها مربوط به کودکان است .

دکترˈ اکبر کوشانفر ˈدر همایش انجمن پزشکان ایران اظهار اظهار داشت : مسمومیت با منواکسید کربن یکی از شایع ترین علل مرگ ناگهانی در دنیاست . طبق آمار سالیانه 3800 نفر در آمریکا به علت مسمومیت با منواکسید کربن فوت می کنند.

به گفته وی میزان مسمومیت با منو الکسید کربن در کشور ما نیز بالاست که نیمی از آنها مربوط به کودکان است .میزان مرگ و میر در این مسمومیت به خصوص بر اثر هیپوکسی( کمبود اکسیژن در بافت بدن ) و عوارض مغزی بسیار بالاست .

کوشانفر ادامه داد: منواکسید کربن گازی است بی رنگ ، بی بو بدون طعم و غیر متحرک که از احتراق ناقص مواد کربن دارد تولید می شود . شایع ترین منابع مسمومیت حاد با منو اکسید کربن در منزل ، آتش وسایل گرمادهنده ، نفت ، هیزم سوز است .

متخصص کودکان افزود: وسایل نقلیه نیز در اثر احتراق ناقص تولید منو اکسید کربن می کنند که منواکسید کربن یکی از آلاینده های شهرهای آلوده جهان است .بر اساس اندازه گیری که در تهران ، تراکم گاز منو اکسید کربن به 50 در میلیون واحد می رسد که حد مجاز آن 9 واحد است .

وی اظهار داشت : منو اکسید کربن موجود در هوای استنشاقی توسط ریه ها سریعا جذب شده و با همو گلوبین ترکیب می شود زیرا میل ترکیبی آن با اکسیژن 250 - 230 برابر بیشتر است .جدایی اکسیژن از همو گلوبین توسط منو اکسید کربن ، ایجاد هیپوکسی نسبی می کند که منجر به پایین آمدن سطح اکسیژن بافتی در عضله قلب و اختلال در ریتم آن می شود که ممکن است به مرگ منجر شود .

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد : همچنین هیپوکسی باعث تخریب سلولی مغز می شود و بر روی مخچه تاثیر می گذارد .

وی گفت:د ر مسمومیت خفیف ابتدا سر درد و در غلظت سطوح 30 تا 40 درصد موجب سر درد همراه با صعف عمومی ، تاری دید ، تهوع ، استفراغ و در مسمومیت شدید به تشنج و اغما منجر می شود .

کوشانفر اظهار داشت : بیمارانی که سابقه عروق کرونر قلب داشته باشند در سطح غلظت پایین در معرض خطر انفارکتوس قرار خواهند گرفت .

وی ،مهمترین اقدامات درمانی در زمان بروز حادثه ، دور کردن فرد مسموم از محل است . سپس راه هوایی راباید پاک نمود و ماسک اکسیژن با بالاترین غلظت 50 -60 برای بیمار تجویز کرد و چنانچه بیمار در حال اغما یا مشکلات تنفسی باشد استفاده از دستگاه تنفسی مصنوعی ضرورت دارد .

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی