انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 564)
چهارشنبه 11/2/1392 - 19:41 -0 تشکر 600861
حکایات اسلامی

قلّت عمل در برابر كثرت ثواب‏

  مى‏گویند: گروهى به عیادت مریضى رفتند، در میان آنان جوان لاغر اندامى بود، مریض به او گفت: این لاغرى تو از چیست؟ پاسخ داد: علّتش امراض و اسقام است.

گفت: تو را به خدا قسم حقیقت حالت را به من بگو. جوان گفت: شیرینى دنیا را چشیدم تلخ بود، زر و زیورش نزدم كوچك است، طلا و سنگش پیشم یكسان است، گویى عرش حق را براى تماشایم ظاهر كرده‏اند و من آن را آن چنان كه هست مى‏بینم، رفتن مردم را به سوى بهشت و جهنّم مشاهده مى‏كنم، با تماشاى این حقایق روزم به روزه مى‏گذرد و شبم به بیدارى، در آنچه هستم، از عبادت و عمل به چشمم نمى‏آید؛ زیرا عملم در برابر ثواب حق بسیار كم است !!

چهارشنبه 11/2/1392 - 19:48 - 0 تشکر 600862

صحبت كسى طلب كه...

شیخ كبیر ابو عبداللّه محمّد بن الخفیف گفته:

یك‏بار شنیدم كه در مصر پیرى و جوانى به مراقبت نشسته‏اند بر دوام، آنجا رفتم دو شخص را دیدم روى به قبله كرده سه‏بار سلام كردم، جواب ندادند؛ گفتم: به خداى بر شما كه سلام مرا جواب دهید.

آن جوان سر برآورد و گفت: یابن خفیف! دنیا اندك است و از این اندك اندكى مانده است، از این اندك نصیب بسیار بستان. یابن خفیف! مگر فارغى كه به سلام ما مى‏پردازى.

این بگفت و سر فرود برد و من گرسنه و تشنه بودم، گرسنگى را فراموش كردم، توقف كردم و با ایشان نماز پیشین گزاردم و نماز دیگر گزاردم و گفتم: مرا پندى ده. گفت: یابن خفیف! ما اهل مصیبتیم، ما را زبان پند نبود، كسى باید كه اصحاب مصیبت را پند دهد.

سه روز آنجا بودم با خود گفتم: چه سوگند دهم تا مرا پندى دهند. آن جوان سربرآورد و گفت: صحبت كسى طلب، كه دیدن او تو را از خداى یاد دهد و هیبت او بر دل تو افتد و تو را به زبان فعل پند دهد نه به زبان گفتار

چهارشنبه 11/2/1392 - 19:57 - 0 تشکر 600871

شب اصحاب پیامبر

مردى از اصحاب امیرالمؤمنین علیه السلام مى‏گوید:

نماز صبح را با امام خواندم، پس از نماز از دست راست مردم رو كرد، در حالى كه افسرده و دل شكسته بود، آن قدر صبر كرد تا آفتاب طلوع كرد در حالى كه دست به دست مى‏زد گفت: من یاران پیامبر صلى الله علیه و آله را دیده بودم، امروز در بین شما چیزى كه شبیه آنان باشد نمى‏بینم، آنان صبح مى‏كردند در حالى كه پریشان و ژولیده و گرد و غبارآلوده و زرد رنگ بودند [كنایه از فعالیت شدید الهى و عبادت سنگین آنان‏] شب را به سجده و قیام براى خدا بسر مى‏بردند، كتاب خدا را آن طور كه باید مى‏خواندند، با قدم و پیشانى غرق در بندگى بودند، هرگاه ذكر خدا مى‏گفتند همانند درخت در برابر باد از شدت اتصال به حق و مهابت حضرت او مضطرب مى‏شدند، دیدگان آنان اشك مى‏ریخت، آن چنان كه اشك آنان را لباسشان قطع مى‏كرد (لباسشان خیس مى‏شد)، اما اطرافیان امام جمعیتى غافل و بى‏توجه بودند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی