• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 282)
سه شنبه 10/2/1392 - 13:49 -0 تشکر 600643
شب های رصدی به دور از شهر ها و ملاحظات مربوط به آن

اگر شما به نجوم علاقه دارید احتمالا حداقل یک بار برای رصد آسمان شب از شهر تان فاصله گرفته اید و بکری کویر را برای دیدار با آسمان انتخاب کرده اید و در غیر این صورت به احتمال زیاد یک شب رصدی انتظارتان را می کشد...

به طور کلی سفر های بعضا سختی به کویر ها یا دامنه ی کوه های به دور از آلودگی نوری و غبار شهر  به برنامه های عادی سالانه و حتی ماهانه ی منجمان آماتور تبدیل شده.هرچند هر علاقه یا حرفه ای فعالیت های خاص خود را می طلبد اما سفر به جایی خالی از سکنه و تحمل سرما و نبود امکانات و نخوابیدن در طول شب برای دیدار آسمان چندان عادی به نظر نمی رسد.این که شب های رصدی تا چه حد لازم است و چرا با وجود دشواری ها هر سال بیش از پیش در ایران صورت می گیرد موضوعی قابل بحث و احتمالا جذاب خواهد بود که شاید یک تاپیک به آن اختصاص پیدا کند.اما این تاپیک به مسئله ی دیگری خواهد پرداخت.با توجه به این که سفر های رصدی تا حدی غیر عادی و خارج از برنامه ی روزانه ی زندگی تلقی می شود یک سری ملاحظات را می طلبد.ملاحظاتی که اولا به موجب آن ها  سلامت رصدگران به مخاطره نیفتد و ثانیا هدف سفر که رصد آسمان بکر کویر است مختل نگردد.بعضی از این ملاحظات به قدری مشهور و مهم هست که حتما اگر بار اول تنها به کویر نروید بار ها برایتان گفته خواهد شدو خب در ابتدا این تاپیک این مسائل خیلی مهم رو مطرح می کنیم اما از آن جا که هر سفر رصدی یک تجربه ی جدید تلقی می شود ادامه ی این تاپیک به طرح همین تجربیات خواهد پرداخت و ملاحظاتی که شاید کمتر به گوشمان خورده باشد یا بخورد در ادامه مطرح خواهد شد تا سفر های رصدیمان در نهایت بار علمی ،لذت و امنیت برگذار شود

سه شنبه 10/2/1392 - 20:14 - 0 تشکر 600738

به‌به به این تایپک

عجب عکس خوشگلی هم داره!

آقا ولی من هر طور حساب می کنم توجیه نمی شم برای چی یه شب تا صبح باید بیدار موند و آسمون و دید

جمعه 13/2/1392 - 18:55 - 0 تشکر 601136

سلام

کار بسیار خوبی است ولی برای اولین بار باید از رصدهای کوتاه مدت لذت برد و وقتی حرفه ای شدیم اقدام به رصدهای چند ساعته و شب تا صبح بکنیم. منتظر ادامه تاپیک هستم. ممنون.

شنبه 14/2/1392 - 10:48 - 0 تشکر 601242

mohagh گفته است :
[quote=mohagh;397731;600738]به‌به به این تایپک
عجب عکس خوشگلی هم داره!

آقا ولی من هر طور حساب می کنم توجیه نمی شم برای چی یه شب تا صبح باید بیدار موند و آسمون و دید

البته می دونید که بیدار موندن کمترین کار سختیه که باید انجام بشه.سرما،خود سفر، کیفیت غذای پایین :)))(چیزی که از همه چیز برای شخص بنده مهم تره :)) )و خب همراه بردن کلی وسایل گرون قیمت به یک جایی که توسط کلی مخاطره تهدید میشه...
و البته سوالتون خیلی خیلی به جاست و یه جورایی پاسخ به این سوال کلی و معروفه که بین ماها شنیده میشه و اون این که "کلا چرا نجوم؟!"که به نظرم خیلی پاسخ ما به این سوال در کنار این که به ما هدف میده در زمینه ی فعالیت نجوم و تکلیفمون رو با خودمون روشن می کنه؛می تونه فعالیت های جدی نجوم رو بین ما عملی کنه و به بار هم بنشونه.بحث بسیار به جاییه و با اجازتون یه تاپیک به کلی بهش اختصاص پیدا کنه ;)  اما اجالتا پاسخی که خودم به این سوال می دم همون عکسیه که در پست اول تاپیک گذاشتم.منظورم اینه که برای این که جوری بشم که این دوستان تو تصویر شدن :)))

شنبه 14/2/1392 - 11:2 - 0 تشکر 601243

noursalehi گفته است :
[quote=noursalehi;861822;601136]سلام
کار بسیار خوبی است ولی برای اولین بار باید از رصدهای کوتاه مدت لذت برد و وقتی حرفه ای شدیم اقدام به رصدهای چند ساعته و شب تا صبح بکنیم. منتظر ادامه تاپیک هستم. ممنون.

ممنون.به شدت باهاتون موافقم.نه تنها رصد های اول به نظرم نباید خیلی پر از پروژه ها و فعالیت های آنچنانی باشه (به خاطر این که شخص لذت بردن از آسمون رو فراموش می کنه.اتفاقی که در ماراتن های قبلی (و نه ماراتن آخر) می افتاد )بلکه حتی بعد از پیشرفته شدن و شب های رصدی مکرر همچنان بعضی رصد ها باید باشن که صرفا برای لذت بردن از آسمان و ذوق کردن از دیدار نوار کهکشان راه شیری باشه.به نظرم این لازمه تا آدم هیچ موقع به جایی نرسه که ببینه نجوم انتخاب دوران کودکی/نوجوانیش بوده و الان داره تحملش می کنه که همواره شوق آسمان و نجوم در وجودش باشه (نظر شخصی البته ;)  )
اما منظورم از ایجاد این تاپیک اولا رعایت یک سری ملزومات شب رصدیه مثل نبودن نور مزاحم یا مکان مناسب و لباس گرم و اینها و از اون مهم تر یک سری مسائل ایمنیه مثل وسیله ی نقلیه ی مناسب.ملزومات کویر به طور کلی یا راهکار هایی برای در امان بودن از جانوران موزی و امثال اینها :)

شنبه 14/2/1392 - 22:52 - 0 تشکر 601348

بی صبرانه مشتاق خواندن ادامه این بحث هستم

دوشنبه 23/2/1392 - 23:17 - 0 تشکر 603506

همونطور که عرض شد به زودی زودی تاپیکی تحت موضوع کلا چرا شب رصدی یا کلا چرا نجوم ایجاد خواهد شد.اما ادامه ی روند این تاپیک...در ابتدا به چند موضوع کلی که طبیعتا منجمان آماتور و کسانی که تجربه ی رصدی داشته اند با آن ها آشنائند می پردازیم و پس از آن از تجربیات بعضا خاص دوستان بهره خواهیم برد... 
1-نور هرچند غبار و آلودگی هوا عامل مهمیست که رصد آسمان را مختل می کند اما علت اصلی خروج از شهر برای رصد آسمان پدیده ایست به نام آلودگی نوری.به کویر می رویم تا جایی به دور از آلودگی نوری شهر آسمان را ببینیم پس یکی از مواردی که تمامی رصدگران و همراهان رصدگران باید توجه داشته باشند عدم ایجاد ور مزاحم است.همینطور قبل از اقدام برای برگزاری رصد به فاز ماه حتما باید توجه شود(این مسئله ی ساده متاسفانه بار ها توسط شخص بنده مشاهده شده که یک عده به هدف رصد (!) تقریبا هنگام ماه بدر سفر شب رصدی می روند.آسمان در این شرایط تفاوت خیلی اندکی با آسمان تهران خواهد داشت).در کنار فاز ماه نور های مزاحم دیگری هم هستند که باید کنترل شوند مرسوم ترین نور های مزاحم شب های رصدی عبارتند از1-چراغ های موجود(که با هماهنگی قبلی باید خاموش شوند)
2-چراغ های اتومبیل های جاده(حتی الامکان مکان رصدی باید به دور از جاده ی پر رفت و آمد باشد)
3-فلاش عکاسی (این مورد از منجمان متشخصمان موجوداتی کور و وحشی می سازد به تجربه مشاهده شده :)) )
4-آتش(راه حل دیگری برای رفع سرمای شب رصدی بیابید ...)
5-چراغ قوه(مسلما استفاده نکردن از چراغ قوه تجویز مناسبی نخواهد بود.چراغ قوه ها اما باید چراغ های نور قرمز باشد.تهیه ی این چراغ ها هم تنها تلق (یا بادکنک)قرمز،چسب و یک چراغ قوه ی عادی می طلبد.این چراغ ها نیز نباید مستقیم در چشم رصد گر بیفتد و فقط در صورت نیاز روبه رو یا نقشه(کتاب)ی مورد نظر را می تواند روشن کند)

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی