انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 320)
چهارشنبه 4/2/1392 - 16:17 -0 تشکر 599679
با افسرده ها دوست نشوید!

پژوهشگران علوم پزشکی نتایج در دانشگاه ایندیانا می گویند نتایج بررسی های صورت گرفته بر روی گروهی از دانشجویان نشان داده است که افسردگی و احساسات مرتبط به آن می تواند مسری باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققین می گویند آنان دریافته اند ذهنیت و نگرش غم انگیز و اندوهگین دانشجویان مستعد به افسردگی می تواند مسری باشد و موجب شود دوستان این افراد شش ماه بعد به این بیماری مبتلا شوند.

افسردگی یکی از بیماریهای شایع روانی است و شیوع آن تا جایی است که به بیماری سرماخوردگی روانی معروف است.

این تحقیقات در پی مطالعاتی انجام می شود که نشان داده اند افرادی که به رویدادهای پراسترس زندگی به طور منفی واکنش نشان می دهند بیش از دیگران مستعد ابتلا به افسردگی هستند. این افراد رویدادهای پراسترس را نتیجه عاملی می دانند که نمی توانند آن را تغییر دهند و آن را انعکاسی از نقطه ضعف خود می دانند.

این آسیب پذیری شناختی یک عامل خطر قوی برای افسردگی است که می توان از آن برای پیش بینی احتمال ابتلای افراد به افسردگی در آینده، استفاده کرد.

دکتر جرالد هافل و جنیفر هیمز از دانشگاه ایندیانا می گویند این آسیب پذیری ظاهرا در اوایل نوجوانی شکل می گیرد اما در تمام دوران بزرگسالی ثابت باقی می ماند. از این رو آنها تصمیم گرفتند بررسی کنند آیا در طول رویدادهای مهم زندگی مانند آغاز دوران دانشجویی این آسیب پذیری مسری است یا خیر. این پژوهشگران ۲۰۶ دانشجو را که تازه وارد دانشگاه شده و به طور تصادفی، هم اتاقی شده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان داد دانشجویانی که هم اتاقی شان در سطح بالایی از آسیب پذیری شناختی قرار داشت، سبک او را در طرز تفکر به خود گرفته و آنها نیز مستعد افسردگی شدند.

این در حالی است که عکس این موضوع روی نمی داد یعنی آنهایی که هم اتاقی شان مستعد افسردگی نبود، خود نیز کاهشی در سطح تفکر منفی تجربه نکردند.

این نتایج نشان داد که دانشجویانی که دچار افزایش در تفکر افسرده در سه ماه نخست دانشگاه شده بودند ، پس از شش ماه سطح نشانه های افسردگی شان دو برابر آنهایی شد که چنین افزایشی در سه ماه نخست نداشتند.

هافل افزود: این یافته ها حاکی از آن است که تغییر محیط یک فرد می تواند به عنوان بخشی از درمان برای افسردگی استفاده شود چرا که آسیب پذیری فرد طی زمان نوسان می یابد.

تحقیقات ما نشان می دهد آسیب پذیری شناختی در طول زمان بسته به محتوای اجتماعی افت و خیز دارد. یعنی آسیب پذیری شناختی را می توان انعطاف پذیر و نه تغییر ناپذیر تلقی کرد.

نتایج این تحقیقات درنشریه Clinical Psychological Science منتشر شده است.

محققین می گویند هر کسی می ‌تواند افسرده شود. ولی عده‌ای از ما به نظر بیشترمستعد ابتلا بافسردگی هستیم، این امر ممکن است به علت خصوصیات خاص بدن ما، به علت تجارب اولیه در زندگی ‌مان یا هر دو باشد .

منبع: http://www.pezeshk.us

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
شنبه 7/2/1392 - 20:16 - 0 تشکر 600274

سلام
این یه حقیقته که تونستن بصورت علمی هم اثباتش کنن
ولی خب اینطوری نباید با هیشکی دوست شد :دی

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
دوشنبه 6/3/1392 - 3:1 - 0 تشکر 606473

خوب با کی دوست شیم ؟؟؟
کی با ما دوست بشه ؟؟؟

اینطوری که افسردگی خطرناک میشه !!!   :)

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی