ورزش و تندرستی (بازدید: 253)
چهارشنبه 4/2/1392 - 13:57 -0 تشکر 599626
آسیب "زانوی پرندگان" در بسکتبال

دکتر حمید خداداد با تاکید بر بالا بودن میزان آسیب دیدگی‌ در ورزش بسکتبال گفت: بسکتبال علاوه بر این که به صورت ورزش حرفه‌ای دنبال می‌شود، در بین مردم عادی هم رشته پرطرفداری است و نقش مهمی در پر کردن اوقات فراغت آنها دارد. در کشور ما هم در پی زحماتی که فدراسیون بسکتبال در چند سال گذشته کشیده، تیم‌ها به موفقیت‌های چشمگیری در مسابقات بین‌المللی دست پیدا کرده‌اند. این ورزش چه به صورت حرفه‌ای و چه غیر حرفه‌ای انجام شود، آسیب‌ها و صدماتی را برای افراد در پی خواهد داشت. برخی از مهم‌ترین آسیب‌های این رشته ورزشی در اثر استفاده زیاد از یک عضو اتفاق می‌افتد که مشکلات بسیاری را برای ورزشکاران به همراه خواهد داشت.

وی افزود: شایع‌ترین آسیبی که در اثر استفاده بیش از اندازه از عضو در بسکتبال اتفاق می‌افتد، آسیب دیدگی‌ قسمتی از زانو موسوم به «زانوی پرندگان» است. در قسمت جلوی زانو، استخوان کشکک که از محکم ترین استخوان‌های بدن است قرار دارد و وظیفه آن حفاظت از بافت‌های داخل مفصل زانو است. زیر این استخوان یک تاندون قرار دارد که در صورت استفاده بیش از اندازه از این عضو، محل اتصال این تاندون به استخوان کشکک دچار آسیب می‌شود. مکانیزم این آسیب پرش‌های عمودی پی در پی است که در بسکتبال زیاد انجام می‌شود و در اثر تکرار این حرکت در ورزشکاران احتمال بروز این آسیب دیدگی‌ بیشتر می‌شود

چهارشنبه 4/2/1392 - 13:58 - 0 تشکر 599627

خداداد با اشاره به این که بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای بسکتبال با این آسیب دیدگی‌ از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده‌اند، گفت: کسانی مثل ، محمود مشحون، رییس فعلی فدراسیون بسکتبال و حسن ذوالفقاری از همبازی‌های ایشان در اثر این آسیب دیدگی‌ با دنیای قهرمانی خداحافظی کردند. در پی بروز زانوی پرندگان، ورزشکار هنگام پرش‌های عمودی دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند این حرکت را به راحتی انجام بدهد. البته از آن جا که پرش‌های عمودی نقش مهمی در ورزش بسکتبال دارند و این آسیب به تدریج اتفاق می‌افتد، ورزشکار مجبور می‌شود ورزش حرفه‌ای را کنار بگذارد.

این استاد دانشگاه همچنین به آسیب دیدگی‌ تاندون آشیل اشاره و تصریح کرد: در قسمت پایین و عقب مچپ پا بافتی شبیه به طناب است که به خاطر استفاده بیش از اندازه از آن دچار آسیب دیدگی‌ می‌شود. آسیب دیدگی‌ تاندون آشیل به تدریج پیشرفت می‌کند و باعث می‌شود که بافت‌های عضو گرفتار صدمه و آسیب شوند و فرد قادر به استفاده از عضو خود نباشد. البته آسیب دیدگی‌ این ناحیه ممکن است طوری باشد که با استراحت و فیزیوتراپی به حالت اولیه برگردد، اما در پاره‌ای از مواقع تنها راه درمان،‌ جراحی و باز کردن قسمت خلفی مچ پا برای درمان تاندون آشیل است.

وی همچنین درباره آسیب دیدگی‌ مفصل شانه هم گفت: تاندون عضلات چرخش دهنده مفصل شانه شامل عضلات فوق خاری، تحت خاری و گرد کوچک است. افرادی که پرتاب از بالای سر را در بسکتبال زیاد انجام می‌دهند و چرخش خارجی و به دنبال آن چرخش داخلی در این ناحیه صورت می‌گیرد، گرفتار التهاب در قسمت تاندون فوق خاری در طولانی مدت می‌شوند. در پی این آسیب دیدگی‌ که در اثر فشرده شدن و ساییده شدن عضله فوق خاری اتفاق می‌افتد این ناحیه دچار تورم می‌شود. این آسیب دیدگی‌ علاوه بر بسکتبالیست‌ها در شنا گرانی که تمرینات کرال سینه انجام می‌دهند هم زیاد اتفاق می‌افتد.

این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد: آمادگی جسمانی مناسب و بالا بودن توان استقامت و انعطاف پذیری ورزشکاران می‌تواند فاکتور مهمی در پیشگیری از بروز آسیب در رشته بسکتبال باشد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی