• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1080)
دوشنبه 2/2/1392 - 15:2 -0 تشکر 599210
با اجازه کوچک تر ها! (ازدواج پسرها با دخترهای بزرگ تر از خود)

شاید قبل از همه چیز یک «حس» بود. اما کم کم در اطرافمان این حس نمود عینی پیدا کرد. به طوری‌که در بین دوست ها، فامیل ها و هم کلاسی هایمان نمونه هایش را زیاد دیدیم. بعد گفتیم شاید ایراد از اطرافیان ماست؛ همه که مثل ما نیستند. اما کم کم شنیدیم که اطرافیان آدم های دیگر هم کارهای عجیب می کنند.

 

در همین حس و حال هم یک خبرگزاری آمد و خیلی شیک و تر و تمیز آمار رسمی رو کرد تا همه خیال مان از به واقعیت تبدیل شدن حس هایمان راحت شود. واقعیتی که در همین دور و بر خودمان در جریان است. مثل ازدواج پسرها با دخترهای بزرگتر از خودشان. آمارهای رسمی ثبت احوال نشان می دهد که در سه ماهه اول سال گذشته از ازدواج هایی که در کشور صورت گرفته 24هزار و 967موردش مربوط به پسرانی بوده که با دختران بزرگتر از خودشان ازدواج کرده اند.

 

حالا این تفاوت سنی از یک سال بوده تا 20سال! که بیشترینش البته آمار مربوط به اختلاف سنی یک سال بوده با 8هزار و 399 مورد. اما چرا این اتفاق افتاده؟ این موضوع بحثی بود که کارشناسان مختلف در روزهای گذشته در مورد آن حرف زده اند.

 

عده‌ای می گویند علتش را باید در هرم سنی جمعیتی مان جست و جو کنیم که تمایل این هرم به سمت پیر شدن را نشان می دهد و عده ای می گویند اصلا بحث هرم در کار نیست چون یک عده از پسرها همیشه در جامعه وجود داشته‌اند که می خواستند به دلیل دست یابی به یک امنیت اقتصادی و رفاهی با دخترهای بزرگتر از خودشان ازدواج کنند که حالا تعداد این پسرها زیاد شده است.

 

از طرف دیگربرخی کارشناسان حوزه ازدواج هم معتقدند این نوع ازدواج ها اگر در مسیر طبیعی اتفاق بیفتد هیچ مشکلی بوجود نمی آورد ولی از سوی دیگر عده‌ای از همین کارشناس ها می گویند بخش عمده ای از طلاق‌های صورت گرفته مربوط به زوج هایی است که در آنها عروس با داماد اختلاف سنی دارد یا به اصطلاح بزرگتر است.

خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 2/2/1392 - 15:4 - 0 تشکر 599211


منشی محضردار پشت میز بزرگ قهوه‌ای رنگ که می‌نشیند، سرش را پایین می‌آورد و آرام می‌گوید: «شما نبودید. همین یک ساعت پیش خانم و آقایی اینجا بودند که قبل از عید عقدشان کرده بودیم. آقا 10 سال از خانم کوچکتر بود. خانم بیوه بود. موقع عقد هیچ‌کدام از فامیل داماد در محضر نبودند.»

سرش را بالا می‌آورد و می‌گوید البته این یک مورد خاص است. اختلاف سنی آنقدر زیاد همین یک مورد را داشته‌ایم اما آنقدر این قضیه محسوس شده که می‌توانم با قطعیت به‌تان بگویم: «بله! انگار مرد‌ها این روز‌ها به زن‌های بزرگتر از خودشان علاقمند می‌شوند!» این البته فقط نظر خانم منشی نیست. هر جا که سر زدیم و در این مورد حرف زدیم، قضیه انگار دیگر آن شگفتی سال‌های قبل را نداشت.

دیگر کسی از شنیدن چنین موضوعی تعجب نمی‌کرد و ابرو‌هایش را بالا نمی‌برد. کسی چه می‌داند. شاید چند سال دیگر باورمان نشود که حتی روزی این موضوع برایمان عجیب بوده است!احتمالا خیلی قبل‌تر از اینها همه‌مان کم و بیش قضیه را فهمیده بودیم. برای فهمیدنش هم نیاز به هیچ عدد و رقمی نبوده و نیست. همین که با دقت اخبار خاله زنکی دورواطرافمان را دنبال کنیم، دستمان می‌آید که دیگر بزرگتر بودن عروس خانم موضوعی نیست که برای حل کردنش دست به دامن دایی، عمو و سایر ریش سفیدان فامیل بشویم. هفته گذشته اما سازمان ثبت احوال آماری در این مورد اعلام کرد که همین اخبار خاله زنکی را کاملا تایید می‌کرد.آماری که فی‌الفور سایت‌های خبری و برنامه‌های روان‌شناسی رادیو و تلویزیون را از رخوت بهاریشان درآورد. «میزان ازدواج‌هایی که زوج در آنها کوچکتر از زوجه است، در سه ماهه اول سال ۹۱، یازده درصد بیشتر از سال قبل بوده است.»خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 2/2/1392 - 15:7 - 0 تشکر 599212

سن مهم نیست؛ شاغل باشد! 

خانم حسینی دستیار عاقد یکی از محضرهای منطقه سعادت‌آباد تهران است. وقتی ما می‌رسیم، دارد شرایط ضمن عقد را برای یک زوج جوان توضیح می‌دهد و مدارکشان را تحویل می‌گیرد. «بار‌ها اتفاق افتاده که عروس خانم و آقا داماد قبل از عقد پیش ما می‌آیند و خواهش و التماس می‌کنند که شناسنامه‌هایشان را روز عقد به کسی نشان ندهیم.


معمولا هم منظورشان از «کسی» در درجه اول خانواده داماد است.» شما هم این کار را انجام می‌دهید؟ «بله. در مورد این شرط کوتاه می‌آییم. البته زمان عقد برای ما یک مثلث وجود دارد. مثلثی که از عروس، داماد و پدرعروس تشکیل شده. این سه نفر باید از همه چیز اطلاع داشته باشند.


ما اطلاعات خاصی به بقیه اعضای خانواده دو طرف نمی‌دهیم


کنار سفره عقد طلایی رنگی که روی یک میز شیشه‌ای چیده شده می‌نشیند تا بقیه حرف‌هایش را بزند. که مرد جوانی وارد می‌شود. آنقدر عصبی است که فکر می‌کنیم همین الان از سر صحنه زد و خورد با بانو تشریفش را آورده‌. شرایط طلاق توافقی را می‌پرسد و اصرار دارد بدون رفتن به دادگاه کار را در همین محضر تمام کنند.خانم حسینی روند قضیه را برایش توضیح می‌دهد و سریع ادامه حرفش را می‌گیرد. می‌گوید تجربه به من ثابت کرده،90درصد افرادی که این‌طور ازدواج می‌کنند بعدش به مشکل می‌خورند. می‌پرسیم حتی آنهایی که یکی دو سال اختلاف دارند؟ «این تجربه من است. بله حتی همان‌ها. آنهایی که نزدیک 10 سال یا بیشتر اختلاف دارند که تکلیفشان روشن است.


در این شرایط خانم بیوه است و معمولا هم آقا به دلیل شرایط مالی باهاش ازدواج می‌کند. وقتی از نظر شرایط مالی به ثبات رسید، سراغ یک زن جوان‌تر می‌رود
 آقای ذبیحی کارمند یکی دیگر از محضرهای ثبت ازدواج و طلاق تهران است. او هم تایید می‌کند که این روز‌ها چنین مراجعه‌هایی بیشتر شده. «هنوز البته عروس و داماد‌ها دلشان می‌خواهد این قضیه مخفی بماند.


گاهی اختلاف پنج ماه است اما دو طرف اصرار دارند موضوع زمان عقد مطرح نشود.» به نظر آقای ذبیحی این قضیه طبیعی است. پسر‌ها دنبال یک دختر شاغل هستند تا بتوانند از پس شرایط اقتصادی بربیایند و وقتی از فردی با این شرایط خوششان آمد، دیگر برایشان اهمیتی ندارد که دختر خانم کوچکتر باشد یا بزرگتر.خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 2/2/1392 - 15:8 - 0 تشکر 599213

با نظر مشاور اگر باشد بلامانع است! 

«توی دانشگاه ما لااقل آنقدری این قضیه زیاد نبوده. اگر هم بوده در حد یکی دو سال اختلاف سنی.» حاج آقا حسینی مسوول نهاد رهبری در یکی از دانشکده‌های دانشگاه علامه طباطبایی است. از آن آدم‌هایی که سنگ صبور خیلی از دانشجو‌ها برای مشکلات ریز و درشتشان بوده. بعد از نماز ظهر است و حاج آقا پشت کامپیو‌تر دارد کار‌هایش را انجام می‌دهد.موضوع را که می‌فهمد، می‌خندد و می‌گوید پیش آمده که بچه‌ها بیایند و درد دل کنند که از دختری بزرگتر یا پسری کوچکتر از خودشان خوششان آمده و خانواده‌ها قبول نمی‌کنند. «من البته در این‌جور موارد دخالتی نمی‌کنم. چون خودم با این قضیه مخالفم. دلیلش هم این است که دختر هفت سال زود‌تر به بلوغ عقلی می‌رسد. هفت سال اختلاف از نظر عقلی چیزی قابل چشم‌پوشی‌ای نیست.»پس حاج آقا شما چطور این‌قدر تبلیغ ازدواج دانشجویی را می‌کنید؟ چه تضمینی دارد آدم حتما از یک نفر ورودی خودش خوشش بیاید و اصلا چه تضمینی وجود دارد هم ورودی خودتان از نظر سنی به شما بخورد؟ «شما درست می‌گویید. دانشگاه محیط خوبی برای پیدا کردن همسر دلخواه است.


شما چهار سال طرف را می‌بینید و این زمان کمی نیست اما به نظر من در صورتی که حتی یکی، دو سال پسر از دختر کوچکتر است، حتما باید به مشاور مراجعه کنند و با دقت انتخابشان را انجام بدهند.»


منبع: همشهری جوانخدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 2/2/1392 - 15:11 - 0 تشکر 599214چند تا سوال از شما:

خب دوستان شما با چنین مواردی برخورد داشتید؟

آیا نتیجه چنین ازدواجی مثبت بوده یا نه؟

خودتون بدر مورد این مساله چه نظری دارید؟

اگر برای خودتون یک چنین موقعیتی پیش میومد قبول می کردید؟ حتی با اختلاف یک سال؟ممنون از پاسخ گویی شما 
خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 2/2/1392 - 15:50 - 0 تشکر 599234

heaven_h گفته است :
[quote=heaven_h;612899;599214]

چند تا سوال از شما:

سلامخب دوستان شما با چنین مواردی برخورد داشتید؟
بله , چندین مورد دیدم

آیا نتیجه چنین ازدواجی مثبت بوده یا نه؟
هیچکدام
مردها پختگی خانمشان را نداشتند
بعد از کمی تغییر در خانما خواستار تعویض زن هستن

خودتون بدر مورد این مساله چه نظری دارید؟
همیشه مخالف بودم و هستم
توصیه ام هم به دخترا اینه که نترسید نمی ترشید ازین کارا نکنید

اگر برای خودتون یک چنین موقعیتی پیش میومد قبول می کردید؟ حتی با اختلاف یک سال؟

نوچ , ابدا"ممنون از پاسخ گویی شما 
وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
دوشنبه 2/2/1392 - 15:57 - 0 تشکر 599235

jtayebe عزیز ممنونم از پاسخ شما
انشاله بقیه دوستان هم بیان و نظر بدن
خیلی دوست دارم بدونم که اگر شما با چنین مواردی مواجه بودید آخر عاقبت چنین ازدواجهایی چی شده
یعنی خودمون اینجا یک بررسی بکنیم که تجربیات و دیده های ما در این رابطه چی میگه
و درصد و احتمال موفقیت این ازدواجها چقدره


خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 2/2/1392 - 16:29 - 0 تشکر 599250

سلاممن خودم با چنین ازدواجی مخالفم اما دو نفر از اقوام نزدیکم ویکی از دوستان صمیمی بنده چنین ازدواجی کردند و موفق هم بودند و هستند. وازدواج آنها به خاطر مساله مالی نبوده است.

دوشنبه 2/2/1392 - 22:32 - 0 تشکر 599296

یه مورد موفق سراغ دارم. مامان و بابای خودم! طبق روایتی از طرف مامان ، اختلافشون 1ساله . طبق روایت شناسنامه 7 سال! ولی طبق تجزیه و تحلیل های علمی خودم بین 2 تا 4 سال مامان بزرگترن!  ازدواجشون هم حدود سالهای 53- 52 بوده و تا الان الحمدالله مشکلی از این بابت نداشتن.
ولی خودم دختر همسن و یا حداکثر دو سال کوچکتر رو ترجیح میدم. اختلاف سنی زیاد هیچ جورش رو قبول ندارم. چون الان سن ازدواج رفته بالا و پسر بالای 24 ، 25 سال عقلش به اندازه یه دختر همسن خودش هست (اگه بیشتر نباشه!). البته به شرطی که یا هیچ کدوم تجربه ازدواج قبلی نداشته باشن و یا اینکه هر دو داشته باشن. اگه یکی داشته باشه ، اون یکی نداشته باشه به نظرم باز مشکل سازه.

سه شنبه 3/2/1392 - 9:39 - 0 تشکر 599354

Histogram گفته است :
[quote=Histogram;829323;599296]یه مورد موفق سراغ دارم. مامان و بابای خودم! طبق روایتی از طرف مامان ، اختلافشون 1ساله .


سلام بر شما
چه جالب. از تون ممنونم که در این بحث شرکت کردید و ما رو با یک نمونه موفق از این نوع ازدواجها آشنا کردید.
مادر من هم دوستی داره که از همسرشون سه سال بزرگتر هستن و واقعا هم خوشبختن.
البته یک نمونه دیگری هم دیدم در اطرافیان خودم که خانم دو سال از آقا بزرگتره و نکته ای که خیلی جلب توجه می کنه اینه که از لحاظ چهره در نگاه اول دقیقا مشخصه که خانم از همسرش بزرگتره و  چون آقا چهره اش خیلی جوون مونده من فکر می کنم که خانمش معذبه و احتمالا متوجه این مطلب شده.


خدا در همین نزدیکی است
چهارشنبه 4/2/1392 - 0:38 - 0 تشکر 599549

ب نظرم باید بتونن حرف هم رو بفهمن و نه این که این تو یک دنیا باشه و دیگری تو یک دنیای دیگه، و با توجه به ازدواج حضرت رسول(ص) و حضرت خدیجه و  یا ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه (س)  چیزی که به ذهن من میرسه همینه و این که نمیشه یک نسخه مطلق پیچید .

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی