بهداشت و سلامت (بازدید: 182)
يکشنبه 1/2/1392 - 21:59 -0 تشکر 599152
سطح فوقانى زبان‏

سطح فوقانى زبان‏

 

این سطح مانند تمام زبان داراى دو قسمت افقى و عمودى است، قسمت افقیش در دهان واقع و متوجّه سقف آن مى‏باشد و قسمت عمودیش در عقب و مواجه با حلق است.

در حدّ فاصل این دو قسمت، خط فرورفتگى است به نام شیار انتهایى كه محل تقاطع دو شاخه مشكله آن، عمیق‏تر و خلفى‏تر از سایر قسمت‏هاى آن است و به سوراخ اعور، یا روزنه كور موسوم مى‏باشد.

در روى قسمت افقى این سطح اجزاى زیر دیده مى‏شود:

1- در خط وسط، شیار قدامى خلفى كه از نوك زبان شروع و به سوراخ اعور ختم مى‏گردد، به اسم شیار میانى.

2- چین‏هایى كه عرضاً قرار گرفته و عده آن‏ها زیاد است.

3- برآمدگى‏هایى كه در تمام این سطح پراكنده بوده و از متفرعات مخاط زبانى است به نام حبّه‏هاى زبانى كه عده‏اى از آن‏ها نسبتاً بزرگ و در جلوى شیار انتهایى واقع و روى هم رفته تشكیل زاویه حاده را مى‏دهند كه فرجه آن به طرف جلو است و به هشت زبانى موسوم مى‏باشد و بالاخره پاره‏اى از حبه‏ها كه كوچك‏ترند، در روى‏تمام قسمت افقى سطح فوقانى موجود مى‏باشد و ما در موقع شرح مخاط زبان به ذكر آن‏ها خواهیم پرداخت.

قسمت عمودى سطح فوقانى كه متوجه به حلق است، غیر منظم و داراى غددى است كه مجموع آن‏ها را لوزه زبانى مى‏نامند، بین انتهاى تحتانى این قسمت و غضروف مكبى كه در عقب آن قرار دارد، سه چین مخاطى موجود مى‏باشد كه‏

زبان را به غضروف مكبى متصل نموده و به چین‏هاى زبانى مكبى میانى و طرفى موسومند، بین چین‏هاى طرفى دو فرورفتگى است به نام حفره‏هاى زبانى مكبى.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی