انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 198)
شنبه 17/1/1392 - 10:22 -0 تشکر 596829
عذاب برزخی مردگان از زبان آیت‌الله سید جمال‌الدین گلپایگانی

آیت الله سید جمال الدین گلپایگانی

ولادت سید جمال الدین گلپایگانی

 آیت الله سید جمال‌الدین گلپایگانی در سال ۱۲۹۵هجری قمری در روستای سعید آباد گلپایگان متولد شد.

 ایشان برخی از دروس را در حوزه گلپایگان گذراند و در سن ۱۶ سالگی وارد حوزه اصفهان شد. وی از محضر بزرگانی چون حکیم جهانگیر خان قشقایی و آخوند کاشانی استفاده کرد و از دوستان ایشان می‌توان آیت‌الله بروجردی را نام برد. ایشان در ۲۳ سالگی برای ادامه تحصیلات عازم نجف اشرف شد و در آن جا از محضر آیت‌الله آخوند خراسانی (ره) بهره برد.

شنبه 17/1/1392 - 10:23 - 0 تشکر 596830

اهمیت نقش استاد در سیر و سلوک


 نقش استاد در سلوک عرفانی را یکی از مهمترین اصول بود. اگر انسان نصف عمر خویش را در پیدا کردن انسان کاملی صرف نماید، می‌‌ارزد.در نتیجه، شاید از امتیازات عرفان اسلامی بر اساس سیره اهل بیت علیهم‌السلام در مقابل جریان‌های معنویت گرای نوظهور این است که در عرفان اسلامی تبعیّت کورکورانه و به دور از آگاهی صحیح نیست و سالک به هرکس بدون شناخت و تأمل دست ارادت نمی‌دهد بلکه باید این امر آگاهانه و همراه با شناخت ویژگی‌های استاد باشد.

شنبه 17/1/1392 - 10:24 - 0 تشکر 596831

ماجرای سید جمال‌الدین و سید احمد کربلایی


این پژوهشگر مسائل عرفان اسلامی، به نحوه آشنایی سید جمال‌الدین گلپایگانی با عارف بزرگ سید احمد کربلایی اشاره کرد که مشروح آن از زبان خود مرحوم گلپایگانی چنین است:عادت من این بود که به دستور استاد، شب‌ها به مسجد سهله می‌‌رفتم؛ اول نماز مغرب و عشاء را به جای می‌‏آوردم و سپس اعمال وارده در مقامات مسجد را انجام می‌‏دادم و پس از آن دستمالی که در آن نان و چیزی بود را به عنوان غذا باز می‌‏کردم و مقداری می‌‏خوردم آنگاه قدری استراحت نموده و می‏‌‌خوابیدم و سپس چندین ساعت به اذان صبح مانده بر می‌خواستم و مشغول نماز و دعا و ذکر می‌‏شدم و در موقع اذان صبح نماز صبح را می‌گزاردم و تا اول طلوع آفتاب به بقیه وظایف و اعمال خود ادامه می‌‏دادم، آنگاه به نجف مراجعت می‌کردم.تا یک شب که بر حسب معمول برای عبادت به مسجد سهله آمدم، نماز مغرب و عشاء و اعمال مسجد را به جای آوردم و تقریباً دو ساعت از شب می‌‌گذشت، همین که نشستم و دستمال خود را باز کردم تا چیزی بخورم هنوز مشغول خوردن نشده بودم که صدای مناجات و ناله‌‏‌ای به گوش من رسید، در حالی که غیر از من کسی در مسجد نبود. این صدا از ضلع شمالی، درست در مقابل مقام مطهر حضرت امام زمان عجل الله تعالی فرجه شروع شد و به طوری جذّاب و با سوز و گداز و همراه با مناجات بود که ذهن ما را متوجه خود نمود. من نتوانستم یک لقمه از نان بخورم یا بخوابم و حتی  نماز شب و دعا نخواندم و همین طور متوجه او بودم.صاحب صدا ساعتی گریه و مناجات داشت و سپس ساکت می‌‏‌شد. قدری می‌‏‌گذشت دوباره مشغول خواندن و درد دل کردن می‌‌‏شد، باز آرام می‌‌‏گرفت و هر بار که شروع می‌‌‏کرد به خواندن، چند قدمی جلوتر می‌‌‏آمد؛ به طوری که قریب به اذان صبح در مقابل مقام مطهر امام زمان (أرواحنا فداه) رسیده بود.در این حال خطاب به حضرت نموده و پس از گریه طولانی این اشعار را در گفتگوی با آن حضرت خواند:ما بدین در، نه پی حشمت و جاه آمده‌‏‌ایم /  از بــد حادثـه اینجا به پنــاه آمده‌‌‏ایمرهرو منزل عشقیم و ز سر حـــد عـدم  / تا به اقلیم وجود این همه راه آمده‌‌‏ایـمو دیگر ساکت شد و هیچ نگفت، در تاریکی چندین رکعت نماز خواند تا صبح شد. آن وقت برخاست و از مسجد خارج شد. من تمام آن شب را بیدار بودم و از همه کار و بار خود واماندم و مات و مبهوت وی بودم. چون خواستم از مسجد بیرون شوم از سرخدمه آنجا که اطاقش خارج از مسجد بود، پرسیدم: این شخص که بود؟! آیا شما او را می‌‏شناسید؟ پاسخ داد: بله،  نام او سید احمد کربلائی است، بعضی از شب‌‏های خلوت که در مسجد کسی نیست می‌‏آید و حالش همین طور است که دیدید.من از نجف آمدم و خدمت استاد، آقا شیخ علی محمد نجف آبادی، رسیدم. مطالب را مو به مو برای ایشان بیان کردم، او برخاست و گفت: با من بیا و من همراه استاد رفتم. با استاد به منزل آقا سید احمد رفتیم و او دست مرا در دست سید احمد گذاشت و گفت: از این به بعد مربی اخلاق و استاد عرفانی تو ایشان است، باید از او دستور بگیری و از او متابعت کنی.

شنبه 17/1/1392 - 10:24 - 0 تشکر 596832

ارتباط سید جمال‌الدین با آیت‌الله العظمی بروجردی(ره)


مدرس عرفان اسلامی درباره ارتباط آیت‌الله سید جمال گلپایگانی و آیت‌الله بروجردی گفت: زمانی که مرجع تقلید عصر، آیت‌الله محمد کاظم شیرازی رحلت کرد، آیت الله بروجردی نامه تسلیت مردم نجف را جواب نداده و بدین طریق اعلمیت آیت الله سید جمال‌الدین گلپایگانی را مطرح نمود. این ارتباط و دوستی میان آیت الله العظمی بروجردی(ره) و آیت الله آقا سید جمال‌الدین گلپایگانی به حدی بود که بعدها وقتی نامه‌هایش به محضر آیت الله بروجردی(ره) می‌رسید، آن بزرگوار به احترام صاحب‌نامه از جای بر می‌خاست و آن را می‌بوسید و روی دیدگانش می‌نهاد.وی افزود: در زمان جوانی که در اصفهان تحصیل می‌نمود با آیت الله حاج آقا حسین بروجردی همدرس و هم مباحثه بود. آیت الله بروجردی چه در هنگامی که در بروجرد بود و چه اوقاتی که به قم مهاجرت کرد، نامه‌هایی به ایشان می‌نوشت و درباره بعضی از مسائل غامض و حوادث واقعه استمداد می‌کرد.

شنبه 17/1/1392 - 10:26 - 0 تشکر 596833

تاثیر ارتباط با دیگران در زندگی انسان


 یکی از بزرگترین مشکلات جوامع امروزی را بی‌توجهی به مدیریت ارتباط خود با دیگران هست. انسان مؤمن باید تمام زندگی‌‌اش با مدیریت و از روی برنامه باشد. مگر ما بیهوده و برای بازی آفریده شده‌‌ایم که بدون هیچ برنامه‌‌ایی دست در دست دیگران قرار دهیم.
 روزی شخصی سید را تعقیب کرد تا بداند چرا سید هر روز به وادی‌السلام نجف می‌‌‏رود. می‌بیند هنگامی که سید به وادی‌السلام می‌رسد، در مکانی می‌‏نشیند و مشغول اذکار و اوراد خویش می‌‏شود. آن شخص ناگهان متوجه می‌‏‌شود از جایی‌ که سید نشسته است نسیم خنکی توأم با بوی عطر می‌‌وزد. در آن هوای گرم تابستان نجف این شخص خیلی لذت می‌‏‌برد، وقتی سید حرکت می‌‏کند او هم به تعقیب سید ادامه می‌‏‌دهد، در حالی که وزیدن بوی خوش از طرف سید همچنان ادامه دارد. هنگامی که سید وارد نجف می‌‌شود یک نفر سید را می‌‌بیند و با او مصافحه می‌‌‏کند، شخصی که به دنبال سید بوده متوجه می‌‌شود که آن نسیم خنک معطر قطع شد. سید رویش را به عقب بر می‌‌گرداند و به کسی که در تعقیبش بوده می‌‌‏فرماید: دیدی یک برخورد چه کرد!

شنبه 17/1/1392 - 10:27 - 0 تشکر 596834

سید جمال‌الدین، عرفان و حماسه را جمع کرده بود


 یکی از ویژگی‌های عرفان در سیره آیت‌الله سید جمال‌الدین گلپایگانی(ره) این بود که برعکس برخی از جریان‌های معنویت گرا و صوفیه که بیشتر در عزلت‌‌نشینی و احساس بیگانی با مشکلات اجتماعی  متبلور می‌‌شوند، سعی کرده است یک تصویر کاملی از عرفان اسلامی بر اساس مشرب اهل بیت(ع) را به نمایش گذارد. به طور مثال آن بزرگوار در جنگ جهانی اول، به همراه آیت‌الله العظمی میرزا محمد تقی شیرازی(شیرازی دوم)، با رهبری مردم عراق مجاهدات فراوانی کرده و حتی اسلحه به دست گرفته و جنگیدند. یا وقتی علمای عراق به انتخابات فرمایشی انگلیسی‌ها در سال ۱۳۴۲ هجری قمری اعتراض شدیدی نمودند، آیت‌الله گلپایگانی از جمله چهره‌های معروفی بود که به ایران تبعید شد. پس می‌‌بینیم که این عارف شهیر، سعی نموده تا با رفتار خود چهره واقعی عرفان اسلامی را به ما بشناساند.

شنبه 17/1/1392 - 10:28 - 0 تشکر 596835

صحیفه سجادیه بهترین یار اهل سلوک


 «صحیفه سجادیه» را یکی از بهترین آثاری هست که می‌‌تواند معرفت شناسی درستی را برای اهل سلوک ارائه کند. استاد علامه حسن زاده آملی نیز بر این اعتقاد است که چه خوب است که در اذکار و اوراد و دستور سلوک عارفان عملی، به ترتیب کلاسیکی: «مفتاح الفلاح شیخ بهائی» و «عدة الداعی ابن فهد»، «قوت القلوب ابوطالب مکی» و «اقبال سید بن طاوس» و در نهایت «انجیل و زبور آل محمد صحیفه سجّادیه» در حوزه‌های علمی جزو کتب درسی قرار بگیرند تا انتفاع از آن‌ها به کمال خود برسد.  مرحوم سید جمال گلپایگانی دائما صحیفه مبارکه سجادیه در مقابل ایشان در اطاق بود و همین که از مطالعه فارغ می‏‌‌شد به خواندن آن مشغول می‌‌شد.
شنبه 17/1/1392 - 10:30 - 0 تشکر 596836

مکاشفه عذاب برزخی یک مُرده 


 کسی که در دنیا طرف قرآن نرفته و یا ظاهراً اهل قرائت قرآن باشد اما از معارف قرآنی بهره‌‌ای نبرد و به ملزومات آن وفادار نباشد، نمی‌تواند از قرآئت قرآن بهره ببرد .


آیت‌الله آقا سید جمال‌الدین گلپایگانی فرموده‌اند:«شبی بود از شب‌های زمستان، هوا بسیار سرد بود و برف می‌‌بارید، من برای تفکر در ارواح و ساکنان وادی آن عالم از اصفهان حرکت کردم و به تخت فولاد آمدم و در یکی از حجرات رفتم.خواستم دستمال خود را باز کرده چند لقمه‌‌‏ای از غذا بخورم و بعد بخوابم تا در حدود نیمه شب بیدار و مشغول کارها و دستورات خود از عبادت گردم که ناگهان در مقبره را زدند تا جنازه‌‌‏ای را که از ارحام و بستگان صاحب مقبره بود و از اصفهان آورده بودند آنجا بگذارند و شخص قاری قرآن که متصدی مقبره بود مشغول تلاوت شود و آنها صبح بیایند و جنازه را دفن کنند. آن جماعت جنازه را گذاردند و رفتند و قاری قرآن مشغول تلاوت شد. من همین که دستمال را باز کرده و می‌‌‏خواستم مشغول خوردن غذا شوم، دیدم که ملائکه عذاب آمدند و مشغول عذاب کردن شدند.چنان گرزهای آتشین بر سر او می‌‌‏زدند که آتش به آسمان زبانه می‌‌کشید و فریادهایی از این مرده بر می‌‌‏خاست که گویی تمام این قبرستان عظیم را متزلزل می‌‌‏کرد. نمی‌‌‏دانم اهل چه معصیتی بود، از حاکمان جائر و ظالم بود که این طور مستحق عذاب بود؟ و ابداً قاری قرآن اطلاعی نداشت، آرام بر سر جنازه نشسته و به تلاوت اشتغال داشت.من از مشاهده این منظره بدنم لرزید و رنگم پرید و اشاره می‌‌کردم به صاحب مقبره که در را باز کن من می‌‏‌خواهم بروم ولی او نمی‌‏فهمید، هر چه می‌‏خواستم بگویم زبانم قفل شده و حرکت نمی‌‏کرد.بالاخره به او فهماندم که چفت در را باز کن، من می‌‌‏خواهم بروم. گفت: آقا هوا سرد است، برف روی زمین را پوشانده، در راه گرگ است، شما را می‌‌‌‏درد. هر چه می‌‌‏خواستم به او بفهمانم که من طاقت ماندن ندارم، او درک نمی‌‌کرد.به ناچار خود را به در اتاق کشاندم، در را باز کرد و من خارج شدم و تا اصفهان با آنکه مسافت زیادی نیست به سختی آمدم و چندین بار به زمین خوردم.به حجره آمدم، یک هفته مریض بودم. مرحوم آخوند کاشی و جهانگیرخان به حجره می‌‌آمدند و به من دوا می‌‌دادند و جهانگیرخان برای من کباب باد می‌‌‏زد و به زور به حلق من فرو می‌‏‌برد، تا کم‌‏کم قدری قوّت گرفتم.»

شنبه 17/1/1392 - 10:30 - 0 تشکر 596838

وفات سید جمال‌الدین گلپایگانی


 سرانجام، آیت‌الله سید جمال الدین گلپایگانی پس از عمری تلاش و کوشش در جهت احیای دین و خدمات ارزنده در عصر روز دوشنبه ۲۹ محرم‌الحرام سال ۱۳۷۷ هجری در سن ۸۲ سالگی چشم از جهان فرو بست. پیکر پاکش را پس از تشییع جنازه‌ای با شکوه، به وادی‌السلام در نجف انتقال دادند و بدن شریفش را در همان جایی که ایشان می‌نشستند و فاتحه می‌خواندند دفن کردند.

چهارشنبه 28/1/1392 - 20:32 - 0 تشکر 598654

باسلام ودرود
تشکر از استاد بهروز عزیز
خدایا ما در تمامی بحظات به تو پناه می بریم
پس ما را دریاب
التماس دعا

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی